Gönderen Konu: 38.Sâd/(17-20)-29-(71-84)-86-87- KUR'AN MÜBÂREK BİR KİTAPTIR Kİ, İNSANLAR....  (Okunma sayısı 5074 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
-KUVVETLİ KUL DAVUT, ZİKİR VE TESBİH İLE ALLAH' A YÖNELMİŞTİ
-KUR' AN MÜBÂREK BİR KİTAPTIR Kİ, İNSANLAR ONUN ÂYETLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER VE TEMİZ AKIL SAHİPLERİ İBRET ALSINLAR."
-YARATTIĞIM İNSANA SECDEYE KAPANIN
-ALLAH, ŞEYTAN' IN İHLASLI KULLARINI SAPTIRAMAYACAĞINI SÖYLEMESİNİ DOĞRULAMIŞTIR
-EY MUHAMMED DE Kİ; KUR’ÂN’A KARŞI SİZDEN ÜCRET İSTEMİYORUM. «O KUR’AN, BÜTÜN ÂLEMLER İÇİN BİR ZİKİR, BİR ÖĞÜTTÜR»

KUVVETLİ KUL DAVUT, ZİKİR VE TESBİH İLE ALLAH'A YÖNELMİŞTİ:

DAVUT'UN EMRİNE DAĞLARI VERMİŞTİK. AKŞAM SABAH BİRLİKTE TESBİH EDERLERDİ:

KUŞLARI DA TOPLU OLARAK DAVUT'UN EMRİNE VERMİŞTİK. HEPSİ DE ONA UYARAK ZİKİR VE TESBİH EDERLERDİ:

DAVUT'UN MÜLKÜNÜ KUVVETLENDİRMİŞ VE KENDİSİNE HİKMET,  VE HAKKI BATILDAN AYIRT ETME KABİLİYETİ VERMİŞTİK:

38. Sâd Sûresi (17.- 20.) Âyet-i Kerîmeler(455. Sayfa):
           "17. Şimdi sen onların dediklerine sabret de kuvvetli kulumuz Davud’u hatırla. Çünkü o, zikir ve tesbih ile bize yönelmişti."
           "18. Biz, dağları onun emrine vermiştik. Akşam sabah onunla birlikte tesbih ederlerdi."
           "19. Kuşları da toplu olarak onun emrine vermiştik. Hepsi de ona uyarak zikir ve tesbih ederlerdi."
           "20. Biz onun mülkünü kuvvetlendirmiş ve kendisine hikmet ve hakkı batıldan ayırt etme kabiliyeti vermiştik."

KUR'AN MÜBÂREK BİR KİTAPTIR Kİ, İNSANLAR ONUN ÂYETLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER VE TEMİZ AKIL SAHİPLERİ İBRET ALSINLAR.":
           38. Sâd Sûresi  29. Âyet-i Kerîme(456. Sayfa):
           "29. Bu, sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır ki, insanlar onun âyetlerini düşünsünler ve temiz akıl sahipleri ibret alsınlar."

HANİ RABB'İN MELEKLERE DEMİŞTİ Kİ: "BEN ÇAMURDAN BİR İNSAN YARATMAKTAYIM."

YARATTIĞIM İNSANA SECDEYE KAPANIN:

YALNIZ İBLİS  İNSANA SECDE ETMEDİ. "BEN ONDAN HAYIRLIYIM. BENİ ATEŞTEN, ONU ÇAMURDAN YARATTIN" DEDİ. ALLAH ŞEYTANI LÂNETLEDİ:

İBLİS: «YA RAB! O HALDE İNSANLARIN DİRİLTİLECEKLERİ GÜNE KADAR BANA MÜHLET VER.» DEDİ." İBLİS'E KIYAMETE KADAR, ALLAH MÜSAADE ETTİ:

İBLİS: “BEN ONLARIN HEPSİNİ MUTLAKA ALDATIR, SAPTIRIRIM. «ANCAK İÇLERİNDEN İHLÂS İLE SEÇİLMİŞ HAS KULLARIN MÜSTESNA»” DEDİ:

ALLAH, ŞEYTAN'IN İHLASLI KULLARINI SAPTIRAMAYACAĞINI SÖYLEMESİNİ DOĞRULAMIŞTIR:

ALLAH, “BEN HEP DOĞRUYU SÖYLERİM” DEDİ:

38. Sâd Sûresi  (71.- 84.) Âyet-i Kerîmeler(458. Sayfa):
           "71. Hani Rabbin meleklere demişti ki: «Ben çamurdan bir insan yaratmaktayım.»"
           "72. «Onu tesviye edip, düzeltip de ruhumdan ona üfledim mi derhal ona secdeye kapanın.»"
           "73. Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler."
           "74. Yalnız İblis etmedi, büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu."
           "75. Allah: «Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?» dedi."
           "76. İblis dedi ki: «Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.»" 
           "77. Allah: «Hemen çık oradan, artık sen kovuldun.»"
           "78. «Ve elbette lanetim ceza gününe kadar senin üzerindedir.» buyurdu."
           "79. İblis: «Ya Rab! O halde insanların diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver.» dedi."
           "(80.-81.) Allah: «Haydi belirli bir vakte kadar mühlet verilenlerdensin» buyurdu."
           "82. İblis: «Öyle ise izzet ve şerefine yemin ederim ki, ben onların hepsini mutlaka aldatır, saptırırım.»"
           "83. «Ancak içlerinden ihlas ile seçilmiş has kulların müstesna» dedi."
           "84. Allah buyurdu ki: «O doğru, ben hep doğruyu söylerim.»"

Şeytan, "«Ancak içlerinden ihlas ile seçilmiş has kulların müstesna» demek suretiyle, ihlaslı kulları  saptıramayacağını bilmektedir. Allah da "...O doğru, ben hep doğruyu söylerim." demek suretiyle, tasdik etmektedir.

ALLAH, ŞEYTAN'IN İHLASLI KULLARINI SAPTIRAMAYACAĞINI SÖYLEMESİNİ DOĞRULAMIŞTIR:

ALLAH, “BEN HEP DOĞRUYU SÖYLERİM” DEDİ:
[/color]

Allah bu ifadesi ile, her kim olursa olsun, doğrunun söylenmesinin önemini belirtmek için, İblis'in doğru söylediğini tasdik etmiştir. Biz insanlara bir öğüt, bir hatırlatmadır. Doğru söyleyen düşmanımız da olsa; hiç sevmediğimiz kimselerden biri de olsa, doğruyu söyleyenin tasdik edilmesinin gerektiğini bildirmiştir.

EY MUHAMMED DE Kİ; KUR’ÂN’A KARŞI SİZDEN ÜCRET İSTEMİYORUM. «O KUR’AN, BÜTÜN ÂLEMLER İÇİN BİR ZİKİR, BİR ÖĞÜTTÜR»
           38. Sâd Sûresi  (86.- 87.) Âyet-i Kerîmler(459. Sayfa):
           “86. Ey Muhammed! De ki: «Ben o Kur’ân’a karşı sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben kendiliğimden bir şey de teklif etmiyorum.»”
           “87. «O Kur’ân, bütün âlemler için bir zikir, bir öğüttür.»”

Saygılarımla. 13.09.2023 23:13

ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET'LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2023, 07:47:54 ÖS Gönderen: is »