Gönderen Konu: 29.Ankebût/50-56- «MÛCİZELER ANCAK ALLAH KATINDANDIR.BEN APAÇIK BİR UYARICIYIM»  (Okunma sayısı 5674 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
-"MÛCİZELER ANCAK ALLAH KATINDANDIR. BEN İSE SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM"

"MÛCİZELER ANCAK ALLAH KATINDANDIR. BEN İSE SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM" DE:
           29. Ankebût Sûresi 50. Âyet- i Kerîme(403. Sayfa):
           "50. «Ona Rabbinden (başkaca) mucize indirilmeli değil miydi?» derler. Cevaben de ki: «Mucizeler ancak Allah’ın katındadır. Ben ise sadece apaçık bir uyarıcıyım.»"

EY İMAN EDEN KULLARIM! ŞÜPHESİZ BENİM YARATTIĞIM YERYÜZÜ GENİŞTİR. O HALDE YALNIZ BANA KULLUK EDİN:
           29. Ankebût Sûresi 56. Âyet- i Kerîme(404. Sayfa):
           “56. Ey iman eden kullarım! Şüphesiz benim yarattığım yeryüzü geniştir. O halde yalnız bana kulluk edin.” 

Âyet' te, kime kulluk edileceği açıklandığına göre, Allah’ tan başkasına kulluk edilmemesi gerekir. Zamanımızda insanlar Allah' a kulluk etmekten çok, insanlara kulluk etmektedirler. Allah' ın Âyet' leri "Bana kulluk edin. Başkalarına kulluk etmeyin" uyarılarıyla dolu olduğu halde, hâlâ kula kulluk edenlerin, yapılarını anlamak mümkün değildir.

Yaptıkları kulluğun neticesinde elde ettikleri dünya mallarına, makamlara, mevkilere değer mi? Cehennem hayatında yaşayacakları azâba değer mi? Çok kısa bir süreliğine misafir olduğumuz dünya hayatı, Allah' ın sonsuz zamanı içerisinde çok kısa bir zaman dilimidir. Bu hayatın kısalığına rağmen, sonsuz olan Âhiret hayatını terkedip; dünya hırslarıyla biriktirilen malların, makamların ne değeri olabilir ki.

Netice olarak hangi akıl sahipleri, sonsuz hayatın nimetlerini istemek varken; geçici dünya hayatının ufak tefek menfaatlerine nasıl kanarlar? Bu olsa olsa aklı şaşmış kimselerin işidir ve neticesini düşünmeden yaşamaktadırlar.

Dünyanın fâniliğini bilmeyenlere bu Âyet- i Kerîmeler, insanların uyanmaları için ne güzel öğüt vermektedirler:

DÜNYA HAYATI, EĞLENCE VE OYUNDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR:
           6. En’ âm Sûresi 32. Âyet- i Kerîme(132. Sayfa):
           "32. Dünya hayatı, eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise, Allah’tan korkanlar için daha hayırlıdır. Aklınızı kullanmaz mısınız?"

DÜNYA HAYATI SADECE OYUN VE OYALANMADIR:
           29. Ankebût Sûresi 64. Âyet- i Kerîme(405. Sayfa):
           “64. Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.”

DÜNYA HAYATI ANCAK BİR OYUN VE EĞLENCEDEN İBARETTİR:
           47. Muhammed Sûresi 36. Âyet- i Kerîme(511. Sayfa):
           "36. Dünya hayatı ancak bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Eğer iman eder kötülükten sakınırsanız, Allah size mükâfatınızı verir. Ve sizden bütün mallarınızı harcamanızı da istemez.

Saygılarımla. 09.09.2023 16:37

ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2023, 11:53:12 ÖS Gönderen: is »