Gönderen Konu: 114.Nâs/(1-6)O SİNSİ VESVESECİNİN ŞERRİNDEN SIĞINIRIM İNSANLARIN RABB'İNE,......  (Okunma sayısı 5413 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
-O SİNSİ VESVESECİNİN ŞERRİNDEN SIĞINIRIM İNSANLARIN RABBİNE, HÜKÜMDARINA, İLÂHINA
-O VESVESECİ ŞEYTAN İNSANLARIN GÖĞÜSLERİNE VESVESELER FISILDAR

O VESVESECİ ŞEYTAN:
           -İNSANLARIN GÖĞÜSLERİNE VESVESELER FISILDAR.
           -GEREK CİNLERDEN, GEREK İNSANLARDAN:

114. Nâs Sûresi (1.- 6.) Âyet- i Kerîmeler(606. Sayfa):
           “1. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,”
           “2. İnsanların hükümdârına,”
           “3. İnsanların ilâhına,”
           “4. O sinsi vesvesecinin şerrinden.”
           “5. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.”
           “6. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.”

Allah, Şeytan’ ın vesvesesinin, “…insanların göğüslerine vesveseler fısıldar…” ifadesi ile, insanların göğüslerine fısıldanması şeklinde, olduğunu bildirmektedir. Herkes bilmelidir ki, Âdem Aleyhisselâm’ ın yaratılışı esnasında meleklerden secde etmesi istediğinde, meleklerden olan İblis hâriç, tüm melekler secde etmişler, Şeytan(İblis) ise secde etmemiştir. Bunlar Âyet’ lerde, çoğu yerde belirtilmektedir. Âyet’ lerle bilmekteyiz ki, Şeytan, ateşten yaratıldığını, Âdem Aleyhisselâm’ ın ise çamurdan yaratıldığını belirterek büyüklenmiş; secde etmemiştir. Allah "lânetlilerden olduğunu" bildirdiğinde ise, Şeytan:

“İhlâslı kulların müstesna, onları yoldan çıkaracağım” demiş ve Kıyamet’ e kadar Allah’ ın, kendisine zaman vermesini istemiştir.

Bu durumda, Şeytan’ ın tuzaklarına düşmemek, insanların kendi ellerinde olup; tuzağa düşmeyenlere, daha doğru ifade ile:

1-) İman eden ve
           2-) Tevekkül eden

ihlâslı kullara, Şeytan’ ın hiçbir tesirinin olmadığı bilinmelidir. Bunu bilmeyenlerin Şeytan’ dan korkarak onun yap dediklerini yapar hale gelecekleri muhakkaktır. Bu Âyet’ in hikmetini bilen Mü’ min’ ler ise Şeytan’ dan korkmazlar.

Şeytan’ ın ihlâslı kullara bir tesirinin olmadığı, olamayacağı birçok Âyet ile sabittir. Bunu Şeytan kendisi de bildirmektedir.

ŞEYTAN' A ALLAH:
           "SANA UYAN AZGINLARDAN BAŞKA, KULLARIMIN ÜZERİNDE HİÇBİR NÜFUZUN YOKTUR" DEDİ:

15. Hicr Sûresi 42. Âyet- i Kerîmer(265. Sayfa):
           “42. «Sana uyan azgınlardan başka, kullarımın üzerinde hiçbir nüfuzun yoktur.»

Buna göre, şeytan' ın istediği yoldan gitmemek, inananların elindedir. Şeytan'a uymadıkları takdirde, Şeytan’ ın, inanan kullar üzerinde hiç bir tesirleri olmayacaktır. Bunu itiraf edenin Şeytan’ ın kendisi olduğunu:

ŞEYTAN, "...ZATEN BENİM SİZE KARŞI BİR GÜCÜM YOKTU. ANCAK BEN SİZİ ÇAĞIRDIM, SİZ DE GELDİNİZ. O HALDE BENİ KINAMAYIN, KENDİ KENDİNİZİ KINAYIN..." DEDİ:
           14. İbrâhim Sûresi 22. Âyet- i Kerîme(259. Sayfa):
           “22. İş bitince şeytan onlara şöyle diyecek: «Şüphesiz ki Allah size gerçek olanı vaad etti, ben de size vaad ettim, ama sonra caydım! Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ancak ben sizi (küfür ve isyana) çağırdım, siz de geldiniz. O halde beni kınamayın, kendi kendinizi kınayın! Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Ben, önceden beni Allah’a ortak koşmanızı da kabul etmemiştim.» Doğrusu zalimler için acı bir azab vardır!”

Âyet' i ile açıkça ifade etmektedir. Ayrıca:

ŞEYTAN SADECE KENDİ DOSTLARINI KORKUTABİLİR:
           3. Âl- i İmran Sûresi 175. Âyet- i Kerîme(74. Sayfa):
           “175. (Size o haberi getiren) ancak şeytandır, (sadece) kendi dostlarını korkutabilir. Onlardan korkmayın, eğer mümin iseniz benden korkun.”

Âyet' inde kendisine dost olmayanları korkutamayacağını Allah ifade etmektedir. Yine bir Âyet' te daha:

ŞEYTAN, ALLAH’ IN İZNİ OLMADIKÇA MÜMİNLERE HİÇ BİR ZARAR VEREMEZ:
           58. Mücâdele Sûresi 10. Âyet- i Kerîme(544. Sayfa):
           “10. Gizli konuşmalar şeytandandır. Bu iman edenleri üzmek içindir. Oysa şeytan, Allah’ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. Müminler Allah’a dayanıp güvensinler.”

Şeytan' dan korkan insanların, imanlarının tazelenmesi ile, bu Âyet' le insanlara, “…Oysa şeytan, Allah’ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez…” diyerek Allah, Şeytan' dan korkulmayacağının garantisini, vermektedir.

Saygılarımla. 23.09.2023 22:37

ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2023, 12:46:34 ÖÖ Gönderen: is »