Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Hastalıklarımız / BEL FITIĞI
« Son İleti Gönderen: is Ocak 26, 2020, 02:02:00 ÖS »
           BEL FITIĞI

           Birçok kimsenin şikâyetçi olduğu bel fıtığı, çoğunlukla ameliyatla çözülebilen bir hastalıktır. Bazı hastalar bel fıtığını çektirme yöntemi ile, bazıları masaj yöntemi ile, bazıları da ameliyatla halletme yoluna giderler.

           Benim bel fıtığı rahatsızlığım başladığında, hastanenin beyin cerrahi bölümünde röntgen çektirdim. Röntgende görülen tablo, “4. ve 5. omurlar arasından yukarı doğru 5 adet fıtık bulunduğu” ifadesi ile teşhis konuldu. Ancak 4. ve 5. Omurlar arası fıtıkta komplike bir yapı oluşmuş ve sinirleri sıkıştırmıştı. Sıkışma başladığında, iki gün müddetle gözümü kırpmadan 48 saatimi geçirdim. Âcile başvursam, uzman kişi bulunmayacağından, pazartesi gününü bekledim. Doktorum “ameliyatsız geçmesi mümkün değil; hemen ameliyata alalım” demişti. Ancak “akrabam olan fizik tedavi uzmanı Profesöre röntgeni göstermem gerektiğini, ameliyatı şimdilik düşünmediğimi” söyledim.

           Akrabam Profesör 14 gün süreli fizik tedavi almamı sağladı. Ancak ağrılarda hafifleme olduğu halde, sağ kalçam, baldırım ve kaval kemiğime vuran ağrıları geçirmem mümkün olmadı. Yeşil reçeteli ağrı haplarını sabah akşam almama rağmen çare olmadı. Yaklaşık 1.5 ay müddetle sol tarafıma yatabildim. Sağ tarafıma yattığımda dayanılmaz ağrı yapmaktaydı.

           Fizik tedavi uzmanıma, “sorunumu çözmek için barfiks demirine asılsam” dediğimde; “olabilir” demişti. Evimin salon kapısına asılan barfiks demirine gelip- gidip asılmaya devam ettim. Bir hafta sonunda, belimdeki eğrilik

(yürürken düz yürüyemiyordum. Sola doğru yatık şekilde yürüyebiliyordum. Düz yürümek istediğimde, sağ kalçamda oluşan ağrı tahammül edilemez oluyordu)

hafifledi. İki hafta sonunda tamamen eğrilik geçti. Düz yürümeğe başladım. Ağrılarım da büyük ölçüde geçti. Hâlâ barfiks asılmağa devam ediyorum. Çok şükür sağ kalçamdaki ağrılar da yok oldu. Şu an hiçbir fıtık ağrım olmadığı halde, barfikse gelip- gidip asılıyorum.

           ÖNEMLE BELİRTİYORUM:

           1-) BU YAZIMI NEDEN YAZDIM?
           SIKINTISI OLAN BENZER VAKALARDA FAYDALANILSIN; İNSANLARIN IZDIRAPLARI KOLAY YOLDAN, AMELİYATSIZ GEÇİRİLEBİLİYORSA, GEÇİRİLSİN DİYE.

           2-) BEN 74 YAŞINDA BİR İNSANIM. BARFİKSE NASIL ASILIYORUM?
ELBETTE PROFESYONEL BARFİKSÇİLER GİBİ AKROBATİK HAREKETLER YAPMIYORUM. SADECE OMURLAR ARASINDAKİ SIKIŞMAYI AZALTMAK/ KALDIRMAK İÇİN,  ASILIYORUM. VÜCUDUMU DÜZ VAZİYETTE SERBEST BIRAKIYORUM. SALLANMAK V.S. YOK. VÜCUT AĞIRLIĞIMI AŞAĞIYA BIRAKIP SIKIŞMAYI HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYORUM. AYAKLARIMI HAFİFTEN KALDIRIYORUM.

           ÖNEMLE DİKKAT!

           AYAKLARIN TAMAMEN KALDIRILMASI YA DA  YERDEN AYAKLARIN KESİLİP KALDIRILMASI HERKES İÇİN TEHLİKELİDİR. BİLİNE!

           UYARMADINIZ DENİLMESİN!
           SAKATLIKLARA SEBEP OLUNMASIN!

           3-) BARFİKSE ASILMA SAYISI YA DA ZAMANI NEDİR?
           BARFİKS DEMİRİ SALON KAPISINDA OLUP; GELİP GEÇERKEN DEVAMLI ASILIYORUM. BELKİ GÜNDE 5/ 10 SEFER.
ASILI DURMA ZAMANIM İSE, SADECE 5- 10 SANİYE.

           4-) BU YÖNTEM HERKESE UYGUN MU?
           HİÇBİR YAN ETKİSİ OLMADIĞI İÇİN, 82 YAŞINDAKİ ABLAMA DA TAVSİYE ETTİM. VÜCUDUNU AŞAĞI BIRAKIP; AYAKLARINI YERDEN KESMEDEN, VÜCUT AĞIRLIĞINI  OMURLARDAN AZALTARAK; OMURLAR ARASI SIKIŞMA SEBEBİYLE OLAN AĞRILARI AZALTIYOR. BEL AĞRISI İÇİN KAPILARINA ASILAN BARFİKS DEMİRİNE GELİP GİDİP ASILMASI SONUCU(Şimdi doğrulattım. "Ayaklarımı yerden kesmiyorum bile. Hafiften vücudumu aşağı bırakıp 5- 10 saniye duruyorum. Ağrılarım azaldı” dedi) AĞRILARI AZALDI.

           5-) HERKESE TAVSİYE EDİLMESİ DOĞRU MU?
           TAVSİYEMİZDEN MAKSAT FAYDALANILMASI İÇİNDİR. KENDİSİNE FAYDALI OLABİLECEĞİNE İNANAN KİMSELERİN, KENDİ İRADELERİNE HİÇBİR BASKI YAPMAYA, HİÇ KİMSENİN HAKKI YOKTUR. BU NEDENLE FAYDASI OLUR DİYEBİLEN İNSANLARIMIZA TAVSİYEDEN ÖTE HİÇBİR ZORLAMA YAPILAMAZ.

           DOKTORUM “AMELİYAT” DEDİ. BEN AMELİYATLI KİMSELERE SORDUĞUMDA GENEL OLARAK “2/ 3/ HATTA 4 DEFA AMELİYAT OLDUM” DİYENLERLE; AKRABALARI BİR KAÇ KEZ AMELİYAT OLDUKLARI HALDE İYİLEŞEMEMİŞ BEL FITIĞI HASTALARININ YAKINLARI İLE KARŞILAŞTIM. BEN KARŞI OLDUĞUM İÇİN AMELİYAT TAVSİYELERİNE UYMADIM. BU NEDENLE ZAHMETSİZ OLAN BARFİKSE ASILMA YÖNTEMİNİ BENİMSEDİM. FAYDALANDIM. HERKESE TAVSİYE ETMEK İSTEDİM.

           HİÇ KİMSENİN İRADESİNE AMBARGO KONULAMAZ. HERKES İRADESİNDE SERBESTTİR. HELE VÜCUDU İLE İLGİLİ KONULARDA İNSANLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE ZORLANMAMASI KANAATİNDEYİM.

           
Tavsiye etmek bizden, uyup uymamak tüm insanlarımızın kendi iradelerindendir.

           Sağlıklı ve huzurlu günler dileklerimle.

           Saygılarımla. 26.01.2020 13:49

           ETİKETLER: BEL FITIĞI; KOMPLİKE BEL FITIĞI; OMURLAR ARASI SİNİR SIKIŞMASI NEDİR?; BEL FITIĞI AMELİYATININ TEHLİKESİ VAR MIDIR?;
   
2
Masalcı'dan Çocuklarımıza İnciler / ALTIN KANATLI KUŞ
« Son İleti Gönderen: is Şubat 14, 2019, 07:53:25 ÖS »
ALTIN KANATLI KUŞ

   Çok eski zamanlarda kanatları altın gibi parlayan bir kuş varmış. Bu kuş çok iyiliksevermiş. Ancak her kuşun sevdiklerinin olduğu gibi, sevmeyenlerinin de olduğu da bilinmektedir. Bu kuşun da sevmeyenlerinin olabileceği düşünülebilir.

   Altın Kanatlı Kuş, dere kenarında dolaşırken, onu sevmeyen Ördek yanına gelerek onunla konuşmak istediğini söylemiş. Ancak niyeti pek de iyi değilmiş. Altın Kanatlı Kuş konuşurken, Ördek önu dereye itivermiş.

   Suya düşen Altın Kanatlı Kuş' un ıslanan kanatları nedeniyle çıkması mümkün değilmiş. Çırpınmış, çırpınmış, yardım istemiş. Ördek kötü niyetli olduğundan ve onu kıskandığı için yardım etmemiş. O sırada oradan geçmekte olan ve Altın Kanatlı Kuş' un boğulabileceğini gören iyi niyetli  Papağan  uçarak dere kenarına gelmiş. Altın Kanatlı Kuşu kurtarmak için hemen ağzına bir dal parçası alarak, kuşa uzatmış. Altın Kanatlı Kuş hemen gagası ile daldan tutunmuş. Papağan da onu çekerek derenin kenarına doğru çıkarmış. Altın Kanatlı Kuş, Papağan' a teşekkür etmiş.

   Burada görüldüğü gibi iyi niyetli ördekler olabileceği gibi, kötü niyetli ördeklerin de olabileceğini düşünebiliriz. Herkesin iyi niyetle, güzel işler başarabileceği bir gerçektir. Burada da Papağan iyi niyetle, zor durumda olan Altın Kanatlı Kuş' a yardım ederek güzel niyetini ortaya koymuş.

   Zorda kalmış kimselere yardım etmek hepimizin görevidir. Bu şekilde yaşantımızın güzelliklerle dolması söz konusudur. Yaşantımızı, zorda kalmışlara yardım ederek, güzelleştirelim. Kötü niyetlilerin eline hiçbir şeyin geçmeyeceğini onlara anlatalım.

   İyi günlere iyilerle beraber erişmek umudumuz olsun. 14.02.2019 19:53

 Ece Güneş
3
Masalcı'dan Çocuklarımıza İnciler / TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA
« Son İleti Gönderen: is Şubat 14, 2019, 06:37:32 ÖS »
TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA

           Bir zamanlar bir Tavşan ile Kaplumbağa iki iyi arkadaşlarmış. Tavşan bir gün:

           -Arkadaşım Kaplumbağa çoktan beri görünmüyor. Ziyaretini yapsam iyi olur demiş. Kaplumbağa arkadaşını ziyaret etmek için yola çıkmış. Giderken derenin kenarında Kunduz' a rastlamış.

           -Ne yapıyorsun Kunduz kardeş demiş. Kunduz:

           -Kış gelmeden derenin önünü kestiğim ağaç dalları ile tıkayıp bir set yapmak için uğraşıp duruyorum. Sonrada yükselen suyun içerisine yavrularımı barındırmak için evimi yapacağım, demiş.

           Tavşan yoluna devam etmiş. Kaplumbağa' nın evinin önünde etrafa bakınmış. Kaplumbağa yakınlarda değilmiş. Tavşan kendi kendine sormuş:

           Nerede acaba kaç gündür görünmüyor. Eve doğru seslenmiş. Cevap alamamış. Acaba dışarı ot yemeğe mi gitti? Evde yok zannediyorum derken, kaplumbağa evden dışarı seslenmiş:

           -Tavşan kardeş gel içeri. Hastalandım. Kaç gündür yatıyordum, demiş. Tavşan Kaplumbağanın hastalandığını, bu yüzden çayıra ot yemeğe gidemediğini işitince:

           -Kaplumbağa kardeş sen ot yiyemediğin için zayıf düşmüşsündür. Ben şimdi sana bolca ot toplar getiririm. Yersin, eski gücünü toplarsın. Çayırlara yeniden çıkabilecek gücü kendinde bulursun, demiş ve sıçrayarak kırlara ot toplamağa gitmiş. Kırlardan döndüğünde topladığı otları yemesi için arkadaşı Kaplumbağanın önüne koymuş. Günlerdir aç olan Kaplumbağa bol bol ot yemek suretiyle eski gücüne kavuşmuş.

           Kaplumbağa arkadaşlarının olduğuna şükretmiş:

           -İyi ki arkadaşım Tavşan var. Beni aramasaydı açlıktan ölebilirdim. Demiş.

           Arkadaşlar!           

           İyi bir dost her zaman, herkese gereklidir. Dostu olmayan insanların sıkıntılı zamanlarında, sıkıntılarını paylaşacakları dostlarının olmaması çok kötü bir şeydir. Her ne olursa olsun, arkadaşlarımızın kötü/ sıkıntılı günlerinde yanımızda olmalarını istiyorsak, biz de arkadaşlarımızın kötü/ sıkıntılı günlerinde onlara destek vermeliyiz. Onların sıkıntılarını paylaşmalıyız.

           Yeni hikâyelerde görüşmek üzere, mutlu ve sağlıklı günler dileklerimle. 14.02.2019 17:38

Arda Güneş
       
4
Dini Konular/ Manevî Değerlerimiz / İNANMAK NEDİR? İMAN ETMEK NEDİR?
« Son İleti Gönderen: is Ekim 30, 2016, 12:39:06 ÖÖ »
İNANMAK NEDİR? İMAN ETMEK NEDİR?

           İnanmak, bir şeyi görmek, elle tutmak/ o şeyin suretinin karşımızda cismen bulunması durumunda, varlığının tasdik edilmesi anlamına gelir. Gözle görülebilen her tür eşyanın, inkâr edilmesi mümkün olmadığından, herkesin inanması söz konusudur.

           İman etmek ise, bir şeyi görmediği halde inanmaktır. Bu husus bilhassa, Kâinat’ ın yaratıcısı Allah(c.c.)’ nun varlığına ve birliğine inanmak söz konusu olduğunda, “iman etmek” olarak değerlendirilir. İman eden insan, Allah(c.c.) nun varlığını ve birliğini, görmediği halde kabul eder. Bu iman etmektir. 

           Dinimizin Âyet- i Kerîmelerle ortaya koyduğu, hayat tarzımız ile ilgili tüm kurallarda, mantık ötesine geçen, hiçbir Âyet- i Kerîme bulunmamaktadır. Aksini söyleyenler var ise, biliniz ki, “İslâm Dini” nin temeli olan Kur' ân- ı Kerîm' i hiç incelememiş ya da inceleseler de nasiplenmemiş kimselerdir. Bunlardan başka bir de iman etmemiş kişiler/ inkârcı kişiler vardır ki, bunların inkârları, kendi hezeyanlarından ibarettir. Hitabımız bu kimselere zaten olamaz. Zira insanlar her tür inanç sistemlerine, kendi iradeleri ile inanmak durumundadırlar. Hiç kimsenin, bir diğer insanın inancına, karışma hakkı yoktur. Ancak doğruyu tavsiye etme görevi tüm insanlarındır. Bakarâ Sûresi 256. Âyet- i Kerîmesi gereğince"Dinde zorlama yoktur." Olamaz da. 

           İnsanlar cüz’ î iradelerinde, tüm yaşamlarında, serbest bırakılmışlardır. Küllî irade Allah(c.c.)’ nundur. Cüz’ î irade ile mücehhez(donatılmış) insanların yapacakları her hareket kendi sorumluluklarındadır. İnsanlara, ilk insan Âdem Aleyhisselâm’ dan bu tarafa, devamlı Nebî’ ler, Peygamberler, Resûller, Uyarıcılar, Allah(c.c.) tarafından gönderilmiş ve insanların cüz’ î iradeleri ile yanlış yollara sapmamaları sağlanmıştır. Bu yapılmasa idi, insanların doğru yolu bulmaları çok zor olurdu.

           Sözlerimiz sadece inananlara/ inanmak isteyenleredir. İnandım demek, başka şeydir. İnancının gereklerini yerine getirerek yaşamak, başka şeydir. Bu nedenle, inanan kimselerin tamamı dinlerinin gereklerini yerine getiren kimseler olarak değerlendirilmemelidir. Bir kısım insanlar inanmakla birlikte dinlerinin gereklerini yerine getirmemiş/ getirememiş olabilirler. Zira inanmış olsalar da, yanlışlarda dolaşan kimseler/ günahkâr diyebileceğimiz kimseler de inanan kimseler içerisinde sınıflandırılırlar. Bu değerlendirmeyi yapmak ancak Allah(c.c.)’ nun yetkisindedir. İnsanların hareket tarzlarının doğruluğunu yada eğriliğini değerlendirerek onların iyi ya da kötü olduklarını söylemek, biz insanlara düşen bir görev değildir.

           İman etmiş kimselerin, iman etmemiş kişilere/ başka dinin mensuplarına/ ateistlere/ putperestlere/ mecûsîlere bir tek kelime söylemek suretiyle dahi karşı çıkmaları, hiçbir Müslüman’ ın/ hiçbir inançlı mü’ minin görevi değildir. Bu nedenle dinimizin genel kuralı olarak, çeşitli Âyet- i Kerîmelerde de tekrarlandığı üzere, zorlama ile dine davet söz konusu değildir. Olamaz da. Aşağıda yazdığım Âyet- i Kerîme meallerinin ışığında, bu hükme vardığımızı belirtebiliriz. Zira:

           16. Nahl Sûresi 82. Âyet- i Kerîmesi’ nde aynen:

           -Buna rağmen eğer yüz çevirirlerse, Ey Muhammed! Artık sana düşen sadece açık bir şekilde tebliğden ibarettir.(Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır meâli, 277. sayfa)

           Yine yaklaşık aynı meâlde olan, 3. Âl- i İmrân Sûresi, 20. Âyet- i Kerîmesi’ nde aynen:

           -Buna karşı seninle münakaşaya kalkışırlarsa de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’ a teslim etmişimdir”. Kendilerine kitap verilenlere ve (kitap verilmeyen) ümmîlere de ki: “Siz de İslâm’ ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’ a girerlerse hidâyete ermiş olurlar. Eğer yüz çevirirlerse, sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah kulları görendir.(Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır meâli, 53. sayfa)

           Yukarıdaki Âyet- i Kerîme’ lerde Allah(c.c.)’ nun, Peygamberi Hz. Muhammed(s.a.v.)’ e hitâben söylediği bu sözleri, birçok kimsenin, bu Âyet- i Kerîme’ lerin sırrına ermedikleri için olsa gerek; karşılarındaki kimselere, “tebliğ görevi” ni dayatmak için delil zannetmeleri sonucu, İslâm’ ın şartlarını zorla kabul ettirmeye çalışmaları, “dinde zorlama yoktur” Âyet- i Kerîme’ sine ters düşmektedir.  Zira Peygamberine “sana düşen şey ancak tebliğden ibarettir” ve “sana düşen sadece açık bir şekilde tebliğden ibarettir” diyen Allah(c.c.)’ nun biz insanlara, Peygamberine verdiği tebliğ görevinin ötesinde, bir görev vermesi düşünülemez. Cebren/ zorlama ile dinimizin kurallarını tebliğ etmemize delil sayabileceğimiz bir tek Âyet- i Kerîme gösterilemez. 

           Yukarıda verdiğim Âyet- i Kerîmeler ile de cebren dine davet görevi, biz insanlara verilmemiştir. Ancak Müslümanlara, İYİLİĞİ EMRETME; KÖTÜLÜKTEN MENETME görevi verilmiştir.

           [İYİLİĞİ EMRETME, KÖTÜLÜKTEN MENETME

           Dinimiz İslâmiyet’ in en güzel kurallarından biri “emri bil ma’ ruf ve nehy- i anil münker' dir.(Mâ’ ruf, şerîatın emrettiği; münker, şerîatın yasakladığı şey demektir. Başka bir deyimle Kur'an ve sünnete uygun düşen şeye mâ’ ruf; Allah'ın râzı olmadığı, inkâr edilmiş, haram ve günah olan şeye de münker denilir.) (Râğıb el-İsfahânı, el-Müfredât, s.505; M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, IV, 2357-2358; V, 3118).

           Mâ’ rufu emretmek iman ve itaata çağırmak; münkerden nehyetmek de küfür ve Allah'a başkaldırmaya karşı durmaktır (Kadı Beydâvî, Envârü't-Tenzil, 2/232).

           Kur'an-ı Kerîm'de, ''Sizden hayra çağıran, mâ’ rufu emreden, münkerden vazgeçirmeye çalışan bir ümmet bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir" (Âli İmrân, 3/104) buyurulmaktadır. Bu Âyet- i Kerîme ile mâ’ rufun emredilmesi ve münkerden menedilmesi işi bütün İslâm ümmetine farz kılınmıştır. İslâm uleması bu görevi ümmet içinden bir grubun yapmasıyla diğerlerinden sorumluluğun kalkacağını, ancak hiç kimsenin yapmaması halinde bütün müslümanların sorumlu ve günahkâr olacağını söylemiştir (Muhammed Hamdi Yazır, a.g.e., II, 1155).

           Başka bir Âyet-i Kerîmede Allah(c.c.) şöyle buyurmaktadır: "Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmetsiniz. Mâ’ rufu emreder, kötülükten vazgeçirmeye çalışırsınız; çünkü Allah'a inanıyorsunuz...'' (Âl- i İmrân, 3/110)]


           Tüm mü’ minlere bu görev verilmiştir. Her mü’ min bu görevi yapmakla mükelleftir. Ancak bu görevi yaparken herkesin uyması gereken kural, sadece tebliğ etmeleridir. Zorla kabul ettirme gibi bir düşünceleri asla olamaz.

           Bilindiği üzere Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v.) dine davette hiçbir zaman zorlama yoluna gitmemiştir. İnsanların gönlüne girerek İslâm dinini tebliğ etmiştir. Gerçek inanmışlığın gereği de budur. Hiçbir zaman insanların birbirlerine zorla bir şeyleri kabul ettirmeleri söz konusu olamaz. Olmamalıdır da. İnsanların yanlış yolda olanlarına, “yolun yanlış” demek herkesin görevidir. Bu görevden kaçılamaz. Doğru yolda olanları yüreklendirmek; bu yolda yürümelerini teşvik etmek de görevlerimiz arasındadır.

           İnanmış kimseler olarak, imanımızın gereği, yaşantımızın güzelliklerle dolmasını dilerim.

           Saygılarımla… 29.10.2016 23:50
5
Gençlerle Sohbet / GENÇLERLE SOHBET(18) CÜZ' Î İRADE
« Son İleti Gönderen: is Ekim 14, 2016, 02:30:28 ÖÖ »
GENÇLERLE SOHBET(18) CÜZ' Î İRADE

           NOT: Bu satırları bir dostuma yazdığım şekli ile siteme koyuyorum. GENÇLERLE SOHBET(16) DÜNYAYA GELİP   
                    GELMEMEK ELİMİZDE Mİ? Başlığı ile yazdığım yazımın değişik yorumudur. Bilgilerinize… 

           Sevgili Genç!

           Soruyorsun(bu soruya bizzat ben şahit olduğum ve soru sahibiyle konuştuğum için yazıyorum):

           “Ben doğmadan önce, her şeyi bilen Allah(C.C.) neden bana, dünyaya, fakir bir hayata gelip gelmeyeceğimi” sormadı diyorsun. Senin doğumun elinde değil; Allah(c.c.)’ nun koyduğu kural bu. Dünyaya istemeden geleceksin. Ben isteyerek gelirim diyebilen bir tek kimse yokken, bir kimse çıkar da:

           “Allah(C.C.) bana sordu mu dünyaya gelirken” diye, yeryüzünde çok nâdir görülen/ olmaması gereken bir düşünceyi ileri sürerse, bu kimselerin dünya hayatını anlamadıkları kanaatine varabiliriz.

           Zira hiç kimse “ölmek istemiyorum” diyemeyeceği gibi; hiç kimsenin “doğmak istemiyorum” gibi bir kanaate varmaları da mümkün değildir. Herkes zamanı geldiğinde, doğar; zamanı geldiğinde de ölür. Bu kuraldan hiç kimse uzak kalamaz. Bir tek örnek gösterilemeyecek bir konuda, fikir yürütmek, abesle iştigal etmek anlamına gelir ki, bu normal şartlar altında kabul edilebilecek bir durum değildir.

           İşin aslına bakarsanız, bu soruyu herkese sormaya kalkışan kimselerin uç noktalarda gezdiğini herkes görür ve hayatı anlamadıkları kanaatine varır. Bu kimseler çok nâdir görülebilen kimseler olmaları sebebiyle, uç noktalarda gezmeleri bu kimseler için hayat tarzı olmuştur diyebiliriz. Çevremizde görür, şahit oluruz ki, uç noktalarda gezmeyi mârifet sayan kimseler çok az da olsa yeryüzünde bulunabilmektedir.

           Bu insanlar hep olacaktır. Ne zamana kadar? Akıllarını başlarına toplayıp; “ben ne yapıyorum” deyinceye kadar. Akılları başlarına en sonunda mutlaka gelecektir. Zira doğum ve ölüm, Yaratıcı olan Allah(c.c.)’ nun koyduğu bir kuraldır. Konulan bu kurallara uymayacağım demenin boşluğunu, kişi kendi düşüncesindeki boşluk dolduğunda anlayacaktır. İslâmiyet’ teki ve geçmişte indirilen Hak Kitaplarının(Zebur, Tevrat, İncil’ in insan eliyle bozulmamış şekillerinde) bildirdikleri üzere, inanç sistemlerinin, dünyaya gelen tüm insanlara huzur verdiğini, bu geçici dünya hayatını rahat ve huzur içerisinde geçirmelerinin kapılarını açtığını, mantıkla dahi bulabilecek hale geleceklerdir.

           Bu tür soruları sorabilen kimselerin, normal bir kimsenin akıllarının alamayacağı yanlış düşüncelere saplanmalarının sebebi nedir diye sorulabilir.

           Her zaman görülmüştür ki, akıllı/ zeki diyebileceğimiz insanlardan, küçük bir kısmı, daima her şeyden şüphe etmekle bir yerlere varabileceklerini vehmederler. Vehmederler zira neticesi Yaratan’ ın koyduğu ve hiç kimsenin gücünün de, bu kuralları değiştirmelerinin mümkün olmadığı bir kuralı bilmediklerinin ya da böyle bir kuralı kabul etmediklerinin görüntüsünü vermektedirler. Hal böyle iken, oturup yırtınsak, her tür bilimsel imkânları kullanarak sorumuzun karşılığını bulmaya çalışsak; havanda su dövmüş olmaktan ileri gidemeyiz.

           -Neden fakirliğe doğdum? Neden doğmadan önce benim fikrim alınmadı? Fakirlik içerisinde bir ömür geçirmek, neden benim kaderim olsun? Bu sorular çoğaltılabilir. Zaman zaman herkes düşünür:

           -Allah(C.C.) nasıl bir varlık?  Ne zamandan beri yeryüzünde, daha doğrusu, Kâinat denilen sonsuz evreni ne zaman yaratmıştır. Ne zamandan beri insanlar ve cinleri yaratmıştır? Bütün bu sorulara ilmin verdiği cevaplar vardır. Ancak sınırları belirlidir. Bu belirli sınırları ilmin dahi aşması sınırlıdır; hatta imkânsızdır. Allah(c.c.) İhlâs Sûresinde Varlığını şu şekilde târif etmiştir:

           Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.

           1- De ki; O Allah bir, tektir.
           2- Allah eksiksiz, Samed’ dir (Bütün varlıklar O' na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye        muhtaç değildir).
           3- Doğurmadı ve doğurulmadı.
           4- O' na bir denk de olmadı.

           İnsanların bu târifin ötesinde, Allah(c.c.)’ nun sıfatlarına bir ilâve yapmaları mümkün değildir. Allah(c.c.) 99 Esmâ- ül Hüsna’ sı ile târif edilebilir. Anlaşılabilir.

           Kâinatın anlaşılması hususunda, Keloğlan masallarındaki tekerleme aklıma geliverdi. Bilindiği üzere Keloğlan’ ın, dere tepe düz gittiği, altı ay bir güz gittiği, sonunda arkasına baktığında, bir arpa boyu yol gitmiş olduğunu gördüğü masal tekerlemesinden hareketle; ilim adamları da, kâinatın büyüklüğü ve dahi sonsuzluğu karşısında, bir arpa boyu yol gittiklerini, zaman zaman ifade etmektedirler. Zira kâinat sonsuzdur. Sonsuzluk içerisinde ilim imkânları sınırlıdır ve her düşüncenin çözülebilmesi için yeterli de değildir. Henüz en yakın gezegen olan Mars’ a gitmek için dahi, 40.000 km/ saat hızla giden uzay araçları ile yıllarca yolculuk yapılması gerekmektedir. Ki Mars’ ın dünyaya uzaklığı, sonsuzluk içerisinde 1 birimlik yoldur. Bilindiği üzere 1/ sonsuz yine sonsuzdur. Kâinatta da gidilebilecek sonsuz uzaklıklar mevcuttur. 

           Yukarıda sorulan soruların sonu yoktur ve cevaplarını da bu insan yapımızla bizler veremeyiz. Peki! Cevapsız soru neden olsun? Cevapları mutlaka bulmamız gerekir diyerek; zihni potansiyelimizi hep zorlamışızdır. Araştırmacı yapımızla, zorlamamız da araştırmacı kimliğimize uygun düşebilir. Ancak bir noktada durup, “Ya Rabb- el Âlemin sen yücelerden yücesin. Bizler sonsuz ilmin ve sonsuz kâinatın içerisinde bir zerreyiz. Senin ilmini kavramamız da mümkün değildir” diyerek teslimiyetle huzur bulmamız; kendi yaşantımızda huzur bulmamız için önem arz eder. Gerçekten huzur, bu teslimiyetle gelir. Bizler bu tarz düşünce ile insanlık sınırlarımızı aşmamış oluruz. İstesek de, sınırlarımızı aşma imkânımız olmayan bir konuda, teslimiyet, dünya hayatında huzur ile yaşamamızın en büyük etkenlerinden biridir.

           Ya Rabb- el Âlemin! Sen yücelerden yücesin. Düşünüyorum ki, Yaratan Sen’ sin. Bu kâinatın varlığının yaratılmaktan başka bir yolu olmadığını kabul etmemiz gerekir. Kabul etmezsek ne yapabiliriz? Kime hesap sorabiliriz? Dünya’ nın bir noktadan yaratıldığını fizikçiler, “big bang” büyük patlama teorisi ile ortaya koymuşlar ve “kâinat bir noktadan büyük patlama neticesi meydana gelmiş ise; bir Yüce Yaratıcı’ nın varlığını kabul etmemiz gerekir” diyebilmişlerdir.

           Allah’ ım ancak Sen’ in yaratmanla bu kâinat ayakta durabilir. Beni affet! Sınırlarımı zorladım. Öyle şeyleri düşünmeye başladım ki, bir yerde zihnim durdu. Zira bu zihin potansiyelimle Sen’ in yüceliğini ihata etmeme/ kavramama imkân olmadığı noktasına geldim. Zira Kâinat içerisinde hiçbir güç yaratma işini yapamaz, ancak Sen yaratırsın. Yaratıcı Sen’ sin. Bir kısım insanların şuursuzca, aslında yaratılmış olan dünyaya ve üzerindeki yaratılmışlara, tabiatın yaratması varmış gibi dayanak bularak, kendilerini “mal bulmuş mağribi” gibi hissetmeleri sonucu, Sen’ den başka bir Yaratıcı’ nın olamayacağını tasdik yerine, inkâr bataklığında boğulduklarını görmek, gerçekten büyük bir üzüntü, sonsuz bir azap kaynağıdır. Zira:

           Doğumun elinde değil. Ölümün elinde değil. Babanın/ annenin/ her ikisinin kazanma gayreti kadar müreffeh yaşarsın. Tembel babanın olmasını, senin şanssızlığın olarak görebilirsin. Kader içerisindeki bu duruma müdahale etme hakkın vardır. Ancak belli yaşlara kadar bu müdahale mümkün değildir. Zira insanlar yavaş yavaş büyürler ve kendi ayakları üzerinde durmaları, zamanla olur. 

           İnsanlar babalarını, annelerini, kardeşlerini, genellikle akrabalarını seçemezler. Zira Anne babanın, evlilik müessesesi sâyesinde bir araya gelmeleri neticesi insan nesli çoğalmaktadır. Bunun ötesinde, dünyaya istekle gelinebilecek hiçbir usûl, hiçbir yol- yordam yoktur. Olamaz da. Bu nedenle huzurlu bir yaşantınızın olmasını arzu ederseniz; sizi hiç kimse huzursuz edemez. Zira insanlar iç huzuruna eriştikleri anda, ellerinden gelmeyen şeyler için üzülmezler. Ancak ellerinden gelen bir durum var ise, sebeplere sarılarak duruma tesir etme, isteklerini gerçekleştirme yönünde hareket etme iradeleri bulunmaktadır.

           İnsanların yaşantıları içerisinde alacakları kararlara, Allah(C.C.) dâhil kimse müdahale edemez. Zira insanlar özgür iradeleri ile karar verme yetkisine sahiptirler. Allah(c.c.)’ nun “Küllî İrade” si karşısında, insanların bu özgür iradesine “Cüz’ i İrade” denilmektedir. İnsanlar cüz’ i iradelerinde Allah(c.c.) tarafından serbest bırakılmışlardır. Allah(c.c.) insanlara akıl vermiş; “akıl etmez misiniz” diye de, bir çok Âyet- i Kerîme’ de biz insanları uyarmıştır. Doğru ile eğri olanı bilmemiz için insanlığın başlangıcından itibaren insanlara Kutsal Kitapları ve bunları insanlara açıklayacak Peygamberleri göndermiştir. Bilmemiz gerekenleri öğrenmemiz için hiçbir açık kapı, tarih boyunca bırakılmamıştır. Elbette insanların bu Kutsal Kitaplar ve Peygamberlerden alacakları, yaşam tarzlarını bunlara göre düzenleyecekleri düşünülebilir. Ancak insanların yüzde kaçı, tarih boyunca, yaşamlarını Allah(c.c.)’ nun isteği doğrultusunda tanzim etmişlerdir.

           Sizler akıllı kimseler olarak, huzurla yaşayacağınız bir dünyada, yanlış yönlendireceğiniz aklınızla, kendinizi yanlış yollara atmayınız. Temennimiz tüm insanlığın huzurla yaşantılarına devam etmelerinden başka bir şey değildir.

           Saygılarımla… 14.10.2016 02:11
6
Alışkanlıklarımız / KREDİ KARTI SAHİPLERİNE DUYURU
« Son İleti Gönderen: is Mart 13, 2016, 12:07:28 ÖÖ »
KREDİ KARTI SAHİPLERİNE!
BANKA YETKİLİLERİNE!
BANKA DENETLEME VE DÜZENLEME KURULU(BDDK)' NA!
DUYURU!
TAVSİYE!
ÖNERİ!
TEMENNİ!


           Sizler, mantık ölçülerinizle, ne derseniz deyiniz!

Sayın Kart Sahipleri,

           Bankalar, elinizde bulunan "BANKA KARTLARI" ve "KREDİ KARTLARI" na hiçbir isim altında “YILLIK KART AİDATI” alamazlar. Bu hüküm, 5464 Sayılı Yasa’ nın, "SÖZLEŞME" başlığını taşıyan 24. maddesinin âmir hükmüne dayanmaktadır.

   Sözleşmeden bir nüsha vermediklerinden (genellikle vermemektedirler), hiçbir bahane(aylık şu kadar harcama yaparsanız aidatı sileriz, v.s. gibi) ileri sürme hakları da, kanunen bulunmamaktadır.
           Bankalar, kanunsuz olduğu halde aidatları ekstrelerinize borç kaydediyorlar, sonra, “gidin hakkınızı hakem heyetlerinde arayın” demeye getiriyorlar. Bu yapılan kanuna aykırı hareket, o kadar kanunsuz ve tüm bankaların yetkililerinin suçlanmasına sebeptir ki, savcılıkların re’ sen(doğrudan doğruya) takibata geçerek ve millet adına

(“Savcı” ismi, eski tâbirle “Müdde- i Umûmi”("Kamunun Haklarının İddia Edeni"/ “Milletin Haklarını Koruyan” dir.)

mânevi tazminatları da dahil olmak üzere, bankaların mahkûm edilmesini gerektiren büyük suç olarak sayacakları günlerin, en yakın zamanda gündeme gelmesini, temenni etmekteyiz.

           İleri yaşlarda birçok kimseler de dahil olmak üzere, hakem heyetleri önünde günlerce gidip gelerek ömür tüketmektedirler. Bu insanların haklarını, yasaya aykırı olarak gasp ederek, onları hakem heyeti yollarında uğraştıran insanların,

(Bunlar, bankaların imza sahibi tüm yetkilileridir. Bunlar, bu kanunsuzluğa göz yuman tüm adalet mekanizması yetkilileridir. Kanun mevcutken, “gidin hakkınızı hakem heyetlerinde, sürünerek arayın” demek, Allah(c.c.) adaletine sığmaz. Bunun hesabını Allah(c.c.) mutlaka soracaktır. Tüm yetkililere duyurulur. Zira biz bilmiyorduk, bu kadar kul hakkına girdiğini diyemezler. İşte! Duyuruyoruz! Allah(c.c.) “Kul hakkı ile gelmeyiniz” diyor, Âyet- i Kerîmesinde. Aklınızı başınıza alınız!)
kul haklarından haberleri yok mudur? Bırakalım kul hakkını ileri sürmeyi,
(zira bazı kimseler “kul hakkı” na inanmayabilirler)

yaptıkları bu usulsüzlük, insanî düşünceye de, yasalara da ters düşmektedir.  Bu kanunlara aykırı yanlış uygulamayı yapanların, insanî duyguları körelmiş midir? Yaşadıklarımıza bakarsanız, cevabı kendiniz de verebilirsiniz.

           Sayın kart sahipleri!

            Bankaların e- mail adreslerine yazınız. Tüm aidatlarınızı geri alınız. Kanunsuz olduğunu bildikleri için, hesabınıza alacak kaydedip geri ödeyeceklerdir. Almadığınız aidatlar Türkiye genelinde yüzlerce milyon TL.(eski para ile yüzlerce trilyon TL.) dolaylarında olması gerekir. Gerçek rakam, BDDK(Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) tarafından kamuoyuna açıklanabilir.

           Hakem heyetinden geri aldığım aidatlar kredi kartıma alacak kaydedildikten sonra, ertesi ayın ekstresinde tekrar aynı miktar, yıllık aidat kesintisi yapılmış, hesabıma borç kaydedilmiştir. Bu aidatları da geri aldım. 

           Üçüncü sefer yüklediler, yine geri aldım.

           Vazgeçmeyeceğim. İcap ederse savcılıklara “kanunsuz aidat alımı” hakkında dilekçe ile müracaattan çekinmeyeceğim. Sizler de çekinmeden müracaatlarınızı yapınız ve hakkınız olan kanunsuz kesintileri geri alınız.

           Güldüğünüzü duyar gibiyim. Evet! Gerçekten komedi. Ama memleketimin gerçeği budur. Elden gelen mücadele etmektir. Millet adına mücadele edecek yetkililerin, bu tür kanunsuzluklara el koyacakları günler gelecektir, temennisinde ve beklentisindeyiz. Bu beklentimizin gerçekleşmesi durumunda, hakem heyetleri önündeki kuyrukların büyük ölçüde azalmaları söz konusu olabilecektir. 

           Tekrar ediyorum. Aidat alımı ısrarında bankaların bu kadar direnmelerinin/ durmadan borç kaydetmelerinin altında yatan rakamlar, öyle sanıldığı kadar/ “aman canım sende, boş ver” diyecek kadar küçük rakamlar değildir. BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu)’ nun kayıtlarında, bankaların haksız olarak aldıkları aidatların/ kanunlara aykırı olarak aldıkları “tüm işlem masrafları” nın dökümleri, zannederim bulunabilecektir. Eski rakamlarla trilyonlarca lira, yeni rakamlarla milyonlarla TL. bankaların kasalarında kalmaktadır.

           Hakem heyetlerine başvurunuz!
 
           Kesinlikle 5464 Sayılı “Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası” nın “Sözleşme” başlığını taşıyan, 24. Maddesi gereğince, yasaya aykırı olarak kesilen aidatlarınızı, geri alınız.

           Lütfen boş vermeyiniz!

           Temennimiz odur ki, savcılıkların re’ sen(doğrudan doğruya) tâkibata geçerek, bu kesintileri yapan bankalara, mevzuat çerçevesinde, ağır cezalar kesmeleri; ya da yetkili banka denetleme kurullarının, bankalara ihtar ile, bu kanunsuzluğa el atarak, kanunsuz kesintilerin yapılmaması için bankaların kanunlara uymalarının sağlanmasıdır.

           Saygılarımla… 12.03.2016 23:56

           ETİKETLER: Banka Kartları, Kredi Kartları, Banka Kartlarından Yıllık Aidat Kesintileri, Kredi Kartlarından Yıllık Aidat Kesintileri, 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Kanun, 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yasa, Kul Hakkı, İnsanlık Suçu, Kanunlara/ Yasalara Aykırı Banka Kartları Kesintileri, Kanunlara/ Yasalara Aykırı Kredi Kartları Kesintileri
7
Atasözlerimiz / GÜZEL SÖZLER
« Son İleti Gönderen: is Eylül 17, 2015, 12:54:55 ÖÖ »
GÜZEL SÖZLERİM

           Saygıdeğer sitemiz okuyucuları, herkes belli zamanlarda kâğıt kalemi eline alır; aklına gelen yapılacak işleri yazarlar/ not ederler. Bu arada akla geliveren sözlerin bir kısmı güzel sözler ya da başkalarına aktarıldığında hoşa gidecek, yönlendirici olabilecek sözler olarak değer arz edebilir. Uzun yıllardır aldığım notlarım, defter sayfalarında kalmaması amacıyla, aşağıya karışık olarak sıralanmıştır. Yararlı olur kanaatimle...

*-*-*-

           Dünyada en güzel ve en huzurlu yaşam biçimi, menfaat ilişkilerinin bulunmadığı ortamda yaşamaktır. 18.06.1972

*-*-*-

           İman/ İnanç, korkusuzluğu getirir.
           İmanlı insan Allah(c.c.)‘ dan başka kimseden korkmaz. 12.03.2013 23: 12

*-*-*-

           Akıllı olmak sanattır.  23.07.2001

*-*-*-

           Akıllı olmak, aklı kullanma sanatına sahip olmaktır.
           Kullanılmayan/ işe yaramayan akıl, akıl değildir. 23.07.2001

*-*-*-

           Kullanılmayan akıl, akıl değildir. 23.07.2001     

*-*-*-

           Kendini göstermeyen akıl, akıl değildir. 23.07.2001

*-*-*-

           Kendini akıllı, başkalarını aptal/ anlamaz/ bilmez zanneden kimseler, akıllarını kiraya vermiş; aptalların ta kendileridir. 17.09.2004

*-*-*-

           Hırsızlar genellikle kendilerini çok akıllı zannederler. Ancak bunlar, her yapılan hareketi kaydeden bir "Yüce Varlık" ın varlığını göremeyenlerdir. 23.07.2001

*-*-*-

           Her türlü soygun/ vurgun/ hırsızlık/ arsızlık/ katliam, mutlaka bulunur. Adaletin pençesine verilir. Ancak bunları ortaya çıkaracak akıl sahibi devlet görevlileri(müfettiş, polis, savcı, hâkim v.d.) gerekir. 20.07.2001       
 
*-*-*-

           Akıllı insan eksik ve fazlalarının farkında olandır. 12.01.2003

*-*-*-

           Koleksiyonculuk sanattır. 20.01.2000

*-*-*-

           Akıllı insan, doğrularının ve yanlışlarının farkında olandır. 14.09.2010

*-*-*-

           Her millet, değerlerine bağlılıklarıyla millet olurlar. 12.07.2001

*-*-*-

           Herkesin yaptıkları(insanların tümüne iyilikleri/ tüm ihtiyaç sahiplerine yardımları), gönlünün yüceliği kadardır. 14.09.2010

*-*-*-

           İçkiden dost olmaz; bir şişeyle siler seni.
           İçkiciden dost olmaz; bir kadehe satar seni. 17.11.1979

*-*-*-

           Canını versen ne yazar; kişi kıymet bilmeyince. 12.10.2009 16: 41

*-*-*-

           Elindeki değerlerin kıymetini bilmeyene;
           Altın taşırken, demir taşıdığını vehmedene;
           Sanatkârken, sanatkârlığının değerini görmeyene;
           Hep acıdım. Hep acırım. Vah! Vah! 29.05.2003

*-*-*-

           Kıymet bilmeyene can verme, akıl ver. 12.10.2009 13: 45

*-*-*-

           Gürültü müzik değildir. 12.09.2003 23:45

*-*-*-

           Akıllı insan, geçimini bir yerde görüp; bir yere bağlanan değildir. 09.04.2007
           Akıllı insan, geçimini çok yerde görmesini bilebilen ve tedbirini her yönde alabilen insandır. 15.05.2007

*-*-*-

           Bitirdiği bir işin sonunda, "ben, hiçbir şey değilim" diyebilen; her şeydir. 29.03.2004

*-*-*-

           Ahlâksızlık sanat değildir. 16.06.1972 21: 46

*-*-*-

           Ahlâkı olmayanın sanatı olmaz. 16.06.1972 21: 41

*-*-*-

           Sanat belden aşağı inmişse; sanatkâr, sanatkâr olmaktan çıkmış demektir.
           (Belden aşağı sanat yapan sanatkârlara ithaf olunur.) 16.06.1972 21: 45

*-*-*-

           “Âyinesi iştir kişinin lâf’ a bakılmaz.” Güzel sözüne, ilâve ettiklerimle, cümle şu şekli aldı:

           “Âyinesi iştir kişinin lâf’ a bakılmaz.
           İcraatın yok ise; reklâmla başkan olunmaz.”

           Bu sözüm, kendi reklamları için dünyanın parasını harcayan belediye başkanlarınadır. 1981 senesinde Bağdat' ta görevli iken Saddam Hüseyin' in tüm meydanlarda, boy boy resim ve heykellerini gördüğümde şaşırmış olmamın devamı olarak, memleketimde bu durumu görmem karşısında yazdığım iki satırlık sözlerimdendir. Bu başkanlar belediye binalarına girişte bir "BELEDİYE BAŞKANLIĞI" panosu yeterli olacağı bilindiği halde; anlaşılmaz şekilde, 2/ 3/ 4 ayrı yere ve bazıları da ışıklı olarak sipariş edilmiş ve geceler, hatta günler boyu yanan ışıklı levhalarla belediye binalarının yerini sağır sultanlara duyurmaya çalışan başkanlara ithaf olunur. Bu levhaların masrafları; ışıklı panoların enerji israfları, hiç mi içinizi sızlatmaz? Hiç mi hesap gününde bu kadar fazla harcanmış halkın hizmetlerine tahsis edilmesi gereken paraların, bu, fazla panolara, harcanması sizleri hiç mi duygulandırmaz. Hesap veremem duygusuna kapılmanıza engel olan nedir?

           Belediye Başkanlarına ithaf olunur!

           Sayın Başkanlar ne kadar çok para harcayıp, reklâmlarınızı yapıyorsunuz. Hiç aklınıza gelmiyor mu?

           -Bir gün gelir, hesabını veririm. Halkın parasını boşa harcamamın cezasını çekerim” düşüncesi, hiç mi aklınıza gelmiyor?29.10.2008- 10: 29

           Sayın Başkanlar!

           Önemli olan görüntüyle bir şey olmak değildir.
           Fiiliyatta, hizmetlerle bir şey olmaktır. 16.06.2006

           Saygılarımla... 17.09.2015 00: 45
8
Gençlerle Sohbet / GENÇLERLE SOHBET(17) DÜNYADA YAPILABİLECEK EN ZOR İŞ
« Son İleti Gönderen: is Ağustos 16, 2015, 07:05:08 ÖÖ »
DÜNYADA YAPILABİLECEK EN ZOR İŞ İNSANIN KENDİNİ BİLMESİDİR.
SORGULAYIN KENDİNİZİ

03.05.2010

           İnsanların kendini bilmesi/ kendini sorgulaması/ yaşantısının muhasebesini yapması, dünyada yapılabilecek işlerin en zor olanlarındandır. Geçmişte atalarımız ne demişler:

           “Sen seni bil, sen seni.
            Sen seni bilmez isen, patlatırlar enseni.”

           Bu tekerlemenin gerçekliğini yaşantımız içerisinde görebilmekteyiz. Kendini bilmezlere herkes, her zaman bu tavsiyeyi yaparlar. Bu tavsiyenin altında yatan gerçek, kendini bilmezlerin yaptıkları hataların çevreye, diğer insanlara, tüm canlılara zarar verdiğinin bilincinde olunduğunun bilinmesini, kendini bilmezlere ihtar mâhiyetindedir.

           Yapılabilecek işlerin en zor olanlarından biri, kendini bilmek/ kendini sorgulamaktır. Her insan kendini bilmek zorundadır. Ancak kaide bu olsa da, istisnaları da çok olmak üzere, insanların bir kısmı kendilerini bilmedikleri gibi, bilmek için gayret de sarf etmemektedirler. Zira, insanın kendini bilmesi bir meziyettir. Yaşanması gereken bir güzelliktir.

           Kendini sorgulamayı bilen bir kimse, yaptığı hatâların neler olduğunu anlayabilme ve bu hatâlarını düzeltme imkânına sahip olabilir. Bu çerçevede insanların kendilerini bilmek üzere, yaptıklarının bilincinde olmaları gibi bir güzelliği edinmeleri gerekir. Bunun için de, yaşantılarında yaptıklarını sorgulamaları, günlük faaliyetlerinin muhasebesini gece yattıklarında yapmaları gerekir. Dünyanın her yerinde, memleketimizin her köşesinde olmuş ya da olabilecek insanî hatâları en aza indirmek üzere kendimizi sorgulamamız için, örneklerden bir demet sunmak istiyorum ve diyorum ki:   

SORGULAYIN KENDİNİZİ!
 
           -Elinizdeki bileti otobüsten indikten sonra, pervasızca yola atabiliyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           -Kimse görmez deyip, uluorta yollara elinizdeki yiyecek artıklarını atabiliyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           -Sorsak, üniversite mezunusunuz. Yine sorsak çevrecisiniz. Yine sorsak hak hukuktan bahsedersiniz. Sigaranızı içtiniz, izmariti uluorta sokağa atabiliyor musunuz? Sorgulayın kendiniz!

           -Sigara kutusunun üzerindeki jelâtini, yola atabiliyor musunuz? Sorgulayın kendinizi! (“Beyefendi! Belli oluyor ki, okumuş kimsesiniz. Attığınız izmariti 3 m. ilerdeki çöp kutusuna atsanız olmaz mı” diyerek ikaz ettiğim/ “Hanımefendi sorsam çevreciyim dersiniz sigara izmaritinizi atacak çöp kutuları her yerde var. Yere atmasanız” ikazlarını bizzat yaptığım için yazıyorum.)

           -Kimse görmez diye kırabiliyor musunuz, dikili bir çiçeğin dalını? Sorgulayın kendinizi!

           -Yoldan geçen bir sokak köpeğine taş atarak uzaklaştırmak istiyor musunuz? Sorgulayın kendinizi! (Sanki o köpeğin taş geldiğinde acıyacak canı yokmuş gibi davrananlara ikazımdır.)

           -Her gün bir paket/ daha fazla sigara içebiliyorsanız, bu miktar harçlıkları, eş ve çocuklarınıza eşit miktarlarda olmak üzere, vermiyor musunuz/ veremiyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           [Bu konuda çoğu kimse sınıfta kalmaktadır. Otobüs durağında sigara yakan bir işçi kardeşime sordum:

           -Hemşerim bir paket sigara kaç lira?
           -5 lira.
           -Günde kaç paket içiyorsun?
           -Bir paket içiyorum.
           -Kaç çocuk var?
           - 4 çocuğum var.
           -Allah bağışlasın.
           -Peki! 4 çocuk, bir de yenge, 5 aile ferdine her gün 25 lira harçlık verebiliyor musun?
           -Ne gezer asgari ücret alıyorum(O sırada asgarî ücret 750.- TL. civarında).
           -Peki adalet bunun neresinde? Cevap yok.]

           -Her gün bir şişe/ bir kadeh içki içebiliyorsanız ve içtiğiniz miktar içki parasını, harçlık olarak, eş ve çocuklarınıza vermiyor musunuz/ veremiyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           -Fayans ustasısınız. Döşediğiniz fayansların altına koyduğunuz harcı, tüm yüzeye yaymak suretiyle yapıştırmıyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           (Çoğu büyük mağazalarda 40/ 50 cm. ebadındaki kare yer döşeme malzemelerinin kenarlarının kırıldığını herkes görmektedir. Bu, malzemenin altının tam doldurulmadığının görüntüsüdür. Diğer bir deyişle bunu yapan ustaların hak etmedikleri paraları kazandıklarının görüntüsüdür.)

           -Döşeme ustasısınız. Rögar yapıyorsunuz. Rögar kapaklarının altına koyduğunuz harcı su sızdırmazlığını sağlamak üzere, döşeme malzemesinin tamamını kapsayacak şekilde, yapıştırmıyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           (Tüm yeni yapılmış 2/ 3 senelik binalara bakınız lütfen! Genel olarak tümünde diyebilirim. Banyo ve tuvaletlerin bulunduğu yerlerin alt hizalarında, dışarıdan baktığınızda, su sızıntısının olduğu görülebilmektedir. Şimdiye kadar gördüğüm çoğu binalarda su sızdırmamış banyo/ tuvalet penceresi altlarına, gerçekten rastlamadım gibi. İstisnaları saymıyorum.)

           -Bakkalsınız. Sattığınız malın para üstünü 1 Krş./ 5 Krş. da olsa, vermemek için kazınıyor musunuz?(Kazınmak tâbiri, burada, para üstünü vermemek için vakit geçirmek anlamına gelir.) Sorgulayın kendinizi!

           -Mobilyacısınız, ürettiğiniz mobilyaların görünmeyen kısımlarında ele batan çivileri görmüyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           -Mobilya iskeletinin zayıf malzemeden yapılmasına göz yumuyor musunuz? Sorgulayın kendiniz!

           -Halk otobüsü şoförüsünüz. Koltuklara vidalanan cıvata- somunların el kesecek kadar/ elbiseleri yırtacak kadar keskin kısımlarını eğelemiyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           -Büfecisiniz/ pastanecisiniz/ börekçisiniz, verdiğiniz sandviç/ simit/ v.s. gıdaların gramajlarından emin değil misiniz? Sorgulayın kendinizi!

           -Ayakkabı imalatçısısınız. Kısa sürede parçalanacak, özürlü deriyi, bilerek ve isteyerek, ayakkabı yapımında kullanabiliyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           -Şoförsünüz, devletin otobüsünü kullanırken, kasislerde dikkat ederek sürmüyor/ süremiyor musunuz? Sorgulayın kendinizi! (Kendi otobüsünü kullanır gibi dikkat eden şoförleri az da olsa gördüğüm için, dikkat etmeyen şoförleredir sözüm.)

           -Öğretmensiniz, devlet okullarına, gece özel okullarda çalıştığınız için, uykulu gelip, öğrencilere faydalı olamıyor musunuz? Sorgulayın kendinizi! 
 
           -Belediyelerden, yol kenarlarına elektrik direkleri dikmek üzere ihaleler ile iş alan müteahhit firmanın patronusunuz/ yetkili teknik elemanısınız, direkleri diktikten sonra kaldırdığınız

(ne hikmetse tüm belediyeliklerde bu şekilde yer değiştirilmiş o kadar çok direk vardır ki, bunların, gelen geçenin ayakkabılarını yırtarcasına, çapaklı cıvata- somunlarının bulunması/ görmedikleri için ayağı takılanların düşmelerine sebep olan cıvata- somunların, vatandaşa eziyet edercesine kaldırılmamış olması, memleketimizde sanki kaideymiş gibi bir izlenim verebilecek kadar çok örneklerle doludur.)

direklerin cıvata- somunlarını yok edemiyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!   

           Metroda ya da otobüste(bilhassa yağışlı günlerde, çamurlu ayakkabılarınızla) ayak ayak üstüne atarak, gelen geçeni rahatsız ediyor musunuz? Sorgulayın kendinizi!

           Bu örnekler o kadar fazladır ki, tümünü verebilmek için kitaplar dolusu örneklerin verilebileceğini herkes bilmektedir. Zira yaşantımız içerisinde çok fazla örnek olabilecek görüntülerin yüzlercesini her gün yaşamaktayız. Bu durumda söyleyebileceğimiz tek şey:

           İnsanların pervâsız yaşantılarını terk edip, başkalarının hakkının olduğunu kabul eden; kendi özgürlüklerinin, başkalarının özgürlüklerinin sınırına kadar olduğunu bilerek yaşayan kimseler ile, güzelleşebileceğinin bilincinde olmak temennilerimle.

           Saygılarımla… 16.08.2015 07:04
9
Atasözlerimiz / ATASÖZLERİMİZ/ VECİZELER/ GÜZEL SÖZLER/ TEKERLEMELER(5)
« Son İleti Gönderen: is Mart 21, 2015, 05:43:15 ÖS »
ATASÖZLERİMİZ/ VECİZELER/ GÜZEL SÖZLER/ TEKERLEMELER(5)

İSRAF ETMEDEN YAŞAMAK

           Rahmetlik babamın söylediği iki mısralık güzel sözlerden biri aşağıdadır. Bu sözün ifade ettiği anlamın ne olduğu çok açıktır. 1 akçe ile alınamayacak bir malın, 1000 akçeye kavuşulduğunda alınabileceğini ifade eder. Herkes tarafından bilinmektedir ki, aşağıya aldığım söz, imkânlar ölçüsünde alışveriş yapmanın, herkes için, gerekli bir ekonomi kuralı niteliğinde olduğunu göstermektedir.

Deve var 1 akçeye, alamam oğlum.
Deve var 1000 akçeye, alırım oğlum.
           

           Kazançlarımızın sarf edilmesi konusunda, herkesin yapısı tamamen birbirinden farklılıklar arz eder. Bir kısım insanlar kazançlarının bir emek karşılığında kazanıldığını, bunun için de çok gayret sarf etmeleri gerektiğini bilirler. Kazançlarının sınırları bellidir. Harcamalarının sınırlarını da, bu miktarlar civarında tutmaya çalışırlar. "Ayaklarını yorganlarına göre uzatmak" için, bir kısım isteklerinden vazgeçerler ya da daha sonraki bir tarihte almak üzere, plânlamalar yaparlar.

           Bir kısım insanlar da, kazandıkları maaş/ ücretleri, belli/ sınırlı miktarlarda olduğu halde, sanki sınırsız kazanıyormuş gibi alım yapmaya/ harcamaya devam ederler. İşte bu insanlar için söylenmiş olan bu sözler; uyanmaları ve bu sözlerden hayatlarını düzenleyecek bazı dersler çıkarmaları içindir. Elde mevcut paranın azlığı durumunda 1 akçeye bile mal alımı yapılamayacağı söylenir. Bu ifade aklı başında bir kimse için alarm zili anlamına gelir. Demek ki, benim imkânlarım bu kadarmış, fazla harcama şansım yok demelerinin, kendi yaşantılarını düzenlemeleri için, bir uyarı mahiyetinde olduğu bilinmelidir. Netice itibariyle bu sözler insanlara, uyarılara kulak vermeleri için, söylenmiş sözlerdir.

           Bu güzel sözde, kazancın arttığı durumlarda ise, 1000 akçe değerindeki bir malın alımının dahi, kolaylıkla yapılabilecek duruma gelindiğinin belirtilmiş olmasıdır. Bu durumda, harcanacak fazla paranın önemi de olmayacaktır. İnsanların kazançlarının sınırlarını bilmesi güzel bir huydur. İnsanlar arasında, bu günlerde gördüğümüz, duyduğumuz örneklerden hareketle, bu işin o kadar da kolay olmadığı; tüketim toplumu haline getirilen cemiyetimizde, milyarlarca TL. lik kredi kartları harcamalarının insanların canlarını yakar hale geldiği bilinmektedir. Bu güzel sözlerde, harcamalarını frenleyemeyen kimselere, hayatlarının zehir olacağını; huzursuz bir yaşama adım attıkları gerçeğini görerek tedbir almaları için, kazançlarına göre harcama yapmaları için uyarılmalarını ifade eder.

           Bu günlerde gündemde olan, kazançlarından fazla harcama yapan gençlerin sebep olduğu, ailevî huzursuzluklar, inanılmaz boyutlara ulaşmış durumdadır. Bu nedenle bu iki satırlık sözün değeri bir fazla anlaşılmaktadır. Sağlıklı harcamalara ve isteklerin imkânlarımız ölçüsünde karşılanması için, durumumuza göz atmamıza vesile olması dileğimle.

           Saygılarımla... 21.03.2015 23:00

*-*-*-

Tasarruf etmek suretiyle kendinize borç verin.

           O kadar güzel bir tavsiye; o kadar güzel bir ikaz cümlesi ki, bu cümleyi takvim yaprağının arkasında okuduğumda, dondum kaldım. Yazan kimse hatırımda değil. İnşaallah bulduğumda ilâve edeceğim. Bu cümle insanlarımıza bir hazine bağışlamış kadar kıymetli bir cümledir.

           Geçtiğimiz günlerde 734.000 kişinin kredi kartları borçları/ aldıkları ihtiyaç kredileri nedeniyle hukukî tâkipte oldukları gazetelerde ve televizyonlarda gündeme getirildi.

           Aman Allahım! Ne korkunç bir toplumsal felâket. Ne büyük bir yıkım. Her memleketi zorlayan, borç batağında olan insanların durumları, bu rakamlar çerçevesinde, ülkemizi de zorlamaya başladı demektir. 150 yıllık ABD bankaları battı. Morgage sistemi ile ev almaya kalkanların nasıl bir batakta boğuldukları, bu vesile ile ABD’ de ortaya çıktı; gözler önüne serildi.

           Memleketimizde tâkipte olan borçluların, borçlarının büyüklüğü, aynı durumun memleketimiz için de kaçınılmaz olduğu görüntüsünü vermektedir. Bu millet bu işin vahametinin farkına varamamış ki, 734.000 kişi, borç batağında, yasal tâkibe takılmışlardır. Yaşamın zâlim dişlileri arasında ezildiklerinin görüntüsünü vermesi açısından, televizyonlarımızda bu borç batağına dikkat çekilmesi, önem arz eder. Borçsuz yaşam için tedbir alınması, ömrümüzün bundan sonraki günlerinde, huzurlu yaşam için gereklidir.

           Yaşam tarzımız değişti. Yaşama standartlarımız üst seviyelere çıktı. Bununla birlikte, bu yüksek standartlardaki yaşam tarzına ayak uydurmamız konusunda tedbir alamadığımızı, yasal takipteki borç karşısında tedbirleri bilemediğimiz için bu sıkıntılara düştüğümüzü söyleyebiliriz.

           Elbette verilen aylık/ ücretlerin azlığından konu açılabilir. Bu konulara girmeden, herkesin belli sınırlar içerisinde olan, elde mevcut gelirlerini harcamaları esnasında, yukarıda açıklanan güzel söz çerçevesinde, yapılması gerekenlerin açıklanması gerektiğine inanıyorum.

           İnsanların, yaşantılarında, tasarruf tedbirlerini nazarı itibara almadan, nasıl pervasızca para harcadıklarını, her alışveriş merkezinde/ mağazalarda görebilmekteyiz. Fiyat sormadan alım yapanlar, tasarruf etmeden, bol keseden harcama yaparak yaşayanlar tasarrufa yönelmeyeceklerdir. Zira harcadıkları genel olarak kolay kazanılmış paralardır. Nereden geldiğini bilmeden harcama yapan çok insanı, çevremizde görebiliriz. Bizim güzel sözümüzün muhatabı, kimsenin minneti altında kalmadan, kendi çabamızla ve zorluklarla kazandığımız paraları harcarken alacağımız tedbirleri öngörmektedir. Bu tedbirlerin başında tasarruf gelmekte olup; tasarruf eden kimsenin, tasarruf ettiği miktar kadar kendisinden borç aldığı anlamı çıkar ki, en güzel yaşama tarzı bu olsa gerektir. Hesaplayınız lütfen!

           Bu güzel söz çerçevesinde bir örnek ile, durumu, gözle görülür hâle getirelim:

           Günlük tüm harcamalarınızda tasarruf olsun diye, harcamadığınız mal/ paraları, bir kenara para olarak koyduğunuzda, bu paraların, bir müddet sonra, dağlar gibi büyüdüğünü göreceksiniz. Biriken bu miktar, kendinize verilmiş olan bir borç kaynağı değil midir? Minnet etmeden, istediğiniz gibi, korkmadan harcayabileceğiniz bir meblağ. Güle güle harcayınız.

           Duyduğumuz harcama tiplerinden birini açıklayayım. Her gün çocuğuna 10 adet yumurtayı yağda pişirip yediren bir aile düşününüz.

(Bu yaşanmış, gerçek bir hayat hikâyesidir. Kabul ediniz lütfen! Bu kadar yumurta yedirilen bir çocuğun hikâyesini dinlediğim için yazıyorum. Başlıkta verilen güzel söz çerçevesinde matematik hesabını yapalım. Bunun gibi, gün içerisinde yapacağımız tüm harcamalarda da bu tür tasarruflarla elde edilecek meblağların kendimiz tarafından, yine kendimize borç verildiğini düşünelim.)

Bir insanın, dengeli beslenmede, diyetinde bulunması gereken yumurta miktarının, günde bir adet olduğunu varsayalım. Arada 9 yumurta fazlası vardır. Her ne kadar 10 yumurta devamlı yenilemez ise de, gerçek hayatta, ay' da bir kaç sefer 10 yumurta yedirilen bir çocuğun durumunu 30 gün yedirilmiş gibi(tasarrufun anlaşılması açısından mübalağalı bir şekilde ele alıyorum), farz ettiğimizde, 270 yumurta bir aylık tasarruftur. Bir ayda 270 yumurta bedeli, kendisine, tasarruf etmesi nedeniyle aldığı borç olarak dönen miktardır. Hayatın tüm harcamalarında bu tasarrufa uyulması durumunda, insanın sıkıntısını giderecek kadar miktarda tasarruflar yapılabileceğini hesaplayabiliriz. Bu sözümüzün ispatı da, kazancı ne kadar düşük olursa olsun, ayağını yorganına göre uzatmak suretiyle, her insanın tasarrufa riayet etmesi sonucu kazanç hanesine yazılabilecek, israf edilmemiş meblağların biriktirilebileceğini herkesin bilmesi gerekir. Gün içerisinde yapacağımız çeşitli harcamalarımızda, tasarrufla elde edebileceğimiz meblağların boyutları, toplu halde düşünüldüğünde, azımsanamayacak kadar büyük miktarlara ulaşabilecektir.

           Hayata, tasarrufla, sağlam temeller üzerinde tutunabilmemiz dileği ile.

           Saygılarımla... 16.08.2015 09:12

*-*-*-

“Sen seni bil, sen seni.
Sen seni bilmez isen, patlatırlar enseni.”

           Bu tekerlemenin gerçekliğini yaşantımız içerisinde görebilmekteyiz. Kendini bilmezlere herkes, her zaman bu tavsiyeyi yaparlar. Bu tavsiyenin altında yatan gerçek, kendini bilmezlerin yaptıkları hatâların çevreye, diğer insanlara, tüm canlılara zarar verdiğinin bilincinde olunduğunun bilinmesini, kendini bilmezlere ihtar mâhiyetindedir.

           Yapılabilecek işlerin en zor olanlarından biri, kendini bilmek/ kendini sorgulamaktır. Her insan kendini bilmek zorundadır. Ancak kaide bu olsa da, istisnaları da çok olmak üzere, insanların bir kısmı kendilerini bilmedikleri gibi, bilmek için gayret de sarf etmemektedirler. Zira, insanın kendini bilmesi bir meziyettir; yaşanması gereken bir güzelliktir.

           Kendini sorgulamayı bilen bir kimse, yaptığı hatâların neler olduğunu anlayabilme ve bu hatâlarını düzeltme imkânına sahip olabilir. Bu çerçevede insanların kendilerini bilmek üzere, yaptıklarının bilincinde olmaları gibi bir güzelliği edinmeleri gerekir. Bunun için de, yaşantılarında yaptıklarını sorgulamaları, günlük faaliyetlerinin muhasebesini gece yataklarına yattıklarında yapmaları gerekir.

           Kendimizi sorgulayabilme kabiliyetimizin gelişmesi/ geliştirilmesi tememnnilerimle.

           Saygılarımla... 16.08.2015 19:00

DEVAMI ATASÖZLERİMİZ/ VECİZELER/ GÜZEL SÖZLER/ TEKERLEMELER(6) DADIR.

           ETİKETLER: Tasarruflu yaşamak, İsraf etmeden yaşamak, Ayağını yorganına göre uzatmak, Har vurup harman savurmak
10
Gençlerle Sohbet / GENÇLERLE SOHBET(16) DÜNYAYA GELİP GELMEMEK ELİMİZDE Mİ?
« Son İleti Gönderen: is Mart 19, 2015, 07:16:53 ÖS »
DÜNYAYA GELİP GELMEMEK ELİMİZDE Mİ?

           Ey Sevgili Genç! Soruyorsun(bu soruya bizzat ben şahit olduğum ve soru sahibiyle konuştuğum için yazıyorum):

           -Allah(c.c.) herşeyi biliyor mu?

           -Evet! Biliyor. O halde, ben doğmadan önce, her şeyi bilen Allah(C.C.) neden bana, dünyada, fakir bir hayata, gelip gelmeyeceğimi sormadı da, ben fakir bir hayata geldim? Diyorsun.

           İnsanların dünyaya gelmeleri, anne ve babalarının, cüzi iradeleri sonucu, istekleri ile olan bir olgudur. Bunu hiç kimse engelleyemez. İnsan olmanın kuralı budur. İnsanlar doğar, büyür evlenir. Çocuk sahibi olur. Yaşlanır. Ölür. Genel sıralama budur. Toplumumuzda, insanlar, Allah(c.c.) emri, Peygamber(s.a.v.)’ in kavli ile evlenir ve çoluk çocuk sahibi olurlar. Bu toplumumuzun genel kuralıdır. Her dinden, her devletten insanların evlilikleri, belli kurallar çerçevesinde olur ve evlenme müessesesi kurulur. Herkes örf ve âdetleri çerçevesinde, dinî kurallara saygı göstererek evlenirler. 

           Hiç kimsenin doğumu, kişilerin kendi elinde değildir. Allah(C.C.)’ nun koyduğu kural budur. Dünyaya istemeden, anne ve babaların evlenmeleri ve onların cüz’ i iradeleri sonucu ve yine onların istekleriyle dünyaya gelindiği bilinmektedir. Başka bir yolu da yoktur. Tüp bebek v.s. bu konulardan ayrı değildir. Yine anne ve babanın rızası ile yapılan tedavi yöntemleri olarak bilinmektedir. “Ben isteyerek dünyaya gelirim” diyebilen bir tek kimse yokken/ böyle bir imkân insanlık âlemine verilmemişken, bir kimse çıkar da:

           “Dünyaya geleceğimi önceden bilen Allah(c.c.) bana sordu mu dünyaya gelirken” diye sorgulama ihtiyacını hissederse, elbette kendi bileceği bir düşünce tarzıdır. Ancak mantık ile çelişip çelişmediğini, bu konu üzerinde durulması gerektiğini söylemek de bizim hakkımızdır. Böyle sorgulayan bir düşünce tarzının, yeryüzünde çok nâdir görülebilecek bir düşünce tarzı olduğunu belirtebiliriz. Zira insanların büyük çoğunluğu bu dünyaya geliş yöntemini sorgusuz, sualsiz kabul etmişlerdir. Neden geldim demenin anlamsızlığını bilirler. Sorgulanması durumunun uç noktalarda düşünce tarzlarından olduğu da bir gerçektir. Bu düşüncede olmak ya da bu düşünce tarzının yanlışlığını ifade etmek, insanların özgürlükleri çerçevesindedir. Kimse bir başkasını zorlayamaz. Neden diye sorunuz lütfen!

           Zorlayamaz, zira Allah(c.c.) Kur’ ân- ı Kerîm’ inde “Ya Muhammed, senin görevin tebliğden ibarettir, sen ancak tebliğcisin” meâlindeki Âyet- i Kerîme ile, hiç kimsenin bir başkasını düşüncelerinden dolayı suçlayamayacağı, onu zorlayamayacağı ifade edilmektedir. Elbette “emri bil ma’ ruf ve nehy- i anil münker(doğruları emredip, yanlışlardan menetmek)” görevi herkesin görevleri arasındadır.

           Hiç kimse “ölmek istemiyorum” diyemeyeceği gibi; hiç kimsenin, “doğmak istemiyorum” da deme lüksü yoktur. Herkes Allah(c.c.)’ nun takdir ettiği zamanda doğacak; ecelinin geldiği günde de ölecektir. Ne bir dakika önce; ne de bir dakika sonraya, doğum da, ölüm de ertelenemez. Hiçbir dünyalık tesirle “ölmekten vazgeçiyorum” diyemeyeceğimiz gibi; “doğmaktan vazgeçiyorum” da diyemeyiz.

           İşin aslına bakarsanız, bu soruyu herkese sormaya kalkışan kimselerin uç noktalarda gezdiğini herkes görür. Bu düşüncede olan kimselerin yüzdesinin, yüzde(%)’ lerde değil, binde bir(% 0,1)’ lerde olduğunu söylersek, yanlış değerlendirme yapmış olmayız. Araştırınız lütfen! Anketler yapınız. Bu tür bir soruyu soracak kimselerin sayısının binde bir(% 0,1)’ lerde olduğunu tespit edebileceksiniz. Yüzde itibariyle, çok az veya istisna şeklinde olsa da, bu düşüncede olan insanlar hep olacaktır. Ne zamana kadar? Akıllarını başlarına toplayıp:

           -Ben ne yapıyorum deyinceye kadar. Akılları başlarına en sonunda mutlaka gelecektir. Zira doğum ve ölüm, Yaradan’ ın bir kuralıdır. Dünyaya geliş ve gidiş, dünya hayatının kuralları arasındadır. Doğmayacağım; ya da ölmeyeceğim deme şansı biz insanlara verilmemiştir. Konulan bu kurallara uymayacağım demenin yanlışlığını ya da boşluğunu, kişi kendi düşüncesindeki boşluk dolduğunda anlayacak ve inanç sisteminin, dünyaya gelen tüm insanlara huzur verdiğini; bu geçici dünya hayatını rahat ve huzur içerisinde geçirmelerinin kapılarını açtığını; mantıkla dahi bulabilecek hale geleceklerdir. Peki! Bu kimselerin bu yanlış düşüncelere saplanmalarının sebebi nedir diye sorulabilir.

           Her zaman görülmüştür ki, akıllı/ zeki olduklarını varsaydığımız insanlar, daima, her şeyden şüphe etmekle bir yerlere varabileceklerini vehmederler. Zira akıllarını, herkesten farklı düşünmeye endekslemişlerdir. Vehmederler, zira neticede, Yaratan’ ın koyduğu kurallara inananlar için, hiç kimsenin, bu kuralı değiştirme şansları/ güçleri yoktur.  Bu kuralların değiştirilmesinin mümkün olmadığı bilinmektedir. Bu şekilde bilgisini dizayn etmiş olanların, doğum konusunu sorgulayanlar gibi, huzursuz olacakları bir konu bulunmamaktadır. Zaman zaman herkes düşünür:

           Allah(C.C.) nasıl bir varlık? Ne zamandan beri dünya hayatını, insanları ve cinleri yaratmıştır? Bu soruların sonu yoktur ve cevaplarını da bu insan yapımızla bizler veremeyiz. Peki! Cevapsız soru neden olsun? Cevapları mutlaka bulmamız gerekir diyerek; zihni potansiyelimizi hep zorlamışızdır. Ancak bir noktada durup:

           -Ya Rabb- el Âlemin! Sen yücelerden yücesin. Düşünüyorum ki, yaratan Sen’ sin. Bu kâinatın varlığının başka bir yolu yok. Ancak Sen’ in yaratmanla bu kâinat ayakta durabilir. Beni affet! Sınırlarımı zorladım. Öyle şeyleri düşünmeye başladım ki, bir yerde zihnim durdu. Zira bu zihin potansiyelimle Sen’ in yüceliğini ihata etmeme/ kavramama imkân olmadığı noktasına geldim. Zira Kâinat içerisinde Sen’ den başka, yaratma işini yapacak hiçbir güç bulunmamaktadır. Eşin benzerin yoktur. Doğmazsın; doğurmazsın.

           Bir kısım insanlar şuursuzca ve düşünmeden/ mantık süzgecinden geçirmeden, aslında yaratılmış olan dünyaya ve üzerindeki yaratılmışlara, tabiatın yaratması varmış gibi, dayanak bularak, kendilerini “mal bulmuş mağribi” gibi hissetmeleri sonucu, Sen’ den başka bir yaratıcı’ nın olmayacağını tasdik yerine, inkâr bataklığında boğulmaktadırlar. Bunların boğulduklarını görmek, bana gerçekten büyük bir üzüntü, sonsuz bir azap vermektedir. Zira düşündüğümüzde mantıkla bulamayacağımız o kadar çok konu vardır ki. Düşünelim ve kendimize soralım:

           Beynimiz, kâinat içerisinde ne kadar yer kaplar. Ne kadar büyük olduğuna vehmedilebilir? Bir sel baskınında, bir depremde insanlar ne kadar âciz, ne kadar zavallı haldedir. Görmüyorlar mı? Görüyorlar. Ancak görmek istemiyorlar. Beyinlerinin Allah’ ın sonsuz kudret ve yaratması içerisinde bir zerre kadar dahi hükümlerinin olmadığını, sonsuza kadar da olamayacağını akıl edemiyorlar.

           Doğumun kendi elinde değil. Hiçbir zamanda olmayacaktır. Bu nedenle doğumla birlikte baba/ annenin gayretleriyle dünyalık kazançlara ulaşma imkânı bulunmaktadır. Tembel anne/ babayı da seçme şansımız yoktur. Genel düşünce itibariyle, herkesin zengin olması da düşünülemez. Cemiyet içerisinde zenginlerle birlikte, fakirler de bulunacaktır.

           Herkes, babasının/ annesinin ya da her ikisinin kazanma gayretleri kadar müreffeh yaşamaktadırlar. Tembel aile içinde doğmak, kader çizgisi içerisinde olan bir olgudur. Ancak buna Allah(C.C.) dahil kimse müdahale edemez. Zira ALLAH(C.C.) İNSANLARA CÜZ' İ İRADE VERMİŞTİR. İyiye/ kötüye; doğruya/ eğriye; zenginliğe/ fakirliğe gitmeleri, insanların kendilerinin elindedir. Ancak herkesin zenginliğe kavuşması da kolay olmamaktadır. Bu nedenle İslâmın şartlarından biri olan zekât müessesesini gerçek din âlimleri şu şekilde açıklarlar:

           -Her ne kadar çalışsa da yeterli kazancı elde edemeyenlere zekât vermek gerekir. Bir kimseye zekât verilebilmesi için, kişinin çalışması söz konusu; ancak gücü yetmeyen, çalışsa da kazancı düşük olanlara zekât vermek farz olmaktadır. 

           İnsanlar babalarını, annelerini, kardeşlerini, genellikle akrabalarını seçemezler. Bu nedenle “neden fakirliğe doğdum deme lüksümüzün olmadığının da idraki içerisinde olmamız temennilerimle...

           Saygılarımla… 19.03.2015 
Sayfa: [1] 2 3 ... 10