Gönderen Konu: DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİ  (Okunma sayısı 16097 defa)

is

  • Ziyaretçi
DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİ
« : Ocak 04, 2009, 10:18:40 ÖÖ »
DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİ
01.01.2009 22:19

           Soba zehirlenmesini yazdıktan kısa bir süre sonra, 2009 senesinin ilk gününde, Ankara’ da, 7 gencin doğalgaz zehirlenmesi neticesi, hayatlarını kaybettikleri, acı haberleriyle uyandık. Memleketin tamamı üzüntüye boğuldu.

           Gençliklerinin baharında, üniversite hazırlıkta okuyan 7 kişilik arkadaş grubunun zehirlenmeleri, hepimizi çok derinden sarstı. 7 gencin hayatlarının, birkaç metrelik alüminyum boru ile sonlandırılmasını kimler içlerine sindirebilir?

           Herkese soruyorum. Okuyucularımın tamamı, kendilerini tesisatı yapan ustanın yerine/ tesisatı, ustasına yaptıran, patronun yerine/ inşaatı yapan müteahhidin yerine/ müteahhidin, tesisatı yapan, ustasının yerine/ teknik elemanların/ kontrolörlerin yerine koysun.

           Kombi tesisatı inşaatın başlangıcında yapılmış; ev satın alındığında, tesisatla birlikte alınmış ise; hanginiz, bacadan yukarı, paslanmaz çelik boru ile çıkarılması gereken kombi borusunun, en ufak tesirle kırılabilen, uyduruk alüminyum boru ile yapılmasını, içine sindirebilir? Kim buradan kazanılmış parayı, çocuklarına yedirebilir? Bu yapılan tesisatı bizzat kontrol etmesi gereken teknik heyetin elemanlarından hangisi, buradan kazandığı parayı yiyebilir? Çocuklarına yedirebilir? İnşaatın kabulünde, oturma ruhsatının verilmesinde, kim “baştan savma” yapılmış tesisatı kabul etmekle, bu gençlerin ölümlerine sebep olabilir? Hangi iş/ yetki sahipleri bunu yapabilir? Bu usulsüz yapılmış tesisata “olur” verebilir? Lütfen bu tür teknik işleri yapmak zorunda olanlar; bu işlerden geçinmek durumunda olanlar, ekmeğinize, yanlış yapacağınız işlerle zehir katmayınız. Düzgün yapılacak işlerden gelen hak edilmiş, tatlı gelirlerinize, zehir katmayınız. Üç kuruşluk dünyalık için, temiz gelirlerinizi kirletmeyiniz.

           Tesisat sonradan yapılmış ise; kimdir bu uyduruk boru ile kombiyi devreye alabilen sorumlu? Hangi vicdanı sızlamayan kombi firması/ firma elemanlarıdır bunlar?

           Yazıklar olsun! Sorumlu olanlardan, bu gençlerin hayatlarını bitirenlere, yazıklar olsun! Üç kuruşluk dünyalık için yapılan yanlışlara, yazıklar olsun!
 
           Temennimiz odur ki, suçlu iseler; tesisatı yapan usta/ tesisatı yapan ustanın(varsa) patronu/ tesisatı kontrol eden teknik eleman/ inşaatı yapan müteahhit/ inşaatı yapan müteahhidin tesisat ustası/ inşaatı yapan müteahhidin yaptıklarını bizzat kontrol etmesi gereken teknik eleman/ teknik elemanlar/ belediyeden, bu binaya, ruhsat verirken, kontrol görevini bizzat yapması gerektiği halde, görevini layıkıyla yapmadan, oturma ruhsatı veren teknik elemanlar, hesap versinler.

           Yukarıda sayılanlardan kim sorumlu ve de suçlu ise, hesap versinler ki, adalet yerini bulsun. Elbette suçluların cezalandırılması, 7 genci geri getirmeyecektir. Ancak adaletin dünyada tecelli ettiğinin, tüm insanlarca görülmesi, yüreklere su serpecektir. Adalet bunun için gereklidir. İnsanların huzur içinde yaşamaları için gereklidir.

           Bunun gibi olaylarla bir daha karşılaşmamak için, tüm iş yapan görevliler/ iş yapan sorumlular, işlerini gereği gibi yaptıklarından emin olsunlar. Bir başka yanlış iş yapacakların önlerinin kesilmesi için bu sorumluluk duygusu gereklidir. Bir daha böyle acıların yaşanmaması temennimizdir.

           Saygılarımla… 17.11.2014 21:51

           ETİKETLER: Doğalgaz zehirlenmeleri, Doğalgaz kaçak alarmı, Doğalgaz baca emniyeti, Doğalgazda baca kalitesi, Doğalgazın alüminyum bacalarda korozyon etkisi
« Son Düzenleme: Kasım 17, 2014, 08:54:43 ÖS Gönderen: is »