Gönderen Konu: PENCERE ÇERÇEVELERİ MONTAJINDAKİ TEHLİKE  (Okunma sayısı 18937 defa)

is

• Ziyaretçi
PENCERE ÇERÇEVELERİ MONTAJINDAKİ TEHLİKE
« : Mart 17, 2013, 10:30:20 ÖS »
PENCERE MONTAJLARINDAKİ TEHLİKE

Siz hiç PVC pencerelerin montajı yapılırken gördünüz mü? Ben gördüm. İnsanın kanını donduracak montaj komedisini seyrettim. Olmadı. İkaz ettim. Hatayı düzelttirdim. Sizlere de anlatayım ki, yeni pencere montajlarında, dikkatle bu konuya yoğunlaşıp; hatalı montaj ile, temizlik yapan ev hanımlarının hayatlarını/ temizlikçilerin hayatlarını, tehlikeye atmamanın yollarını bulmuş olasınız.

Bilindiği üzere PVC pencere yapımı için öncelikle ölçüleri alınır. Montaj öncesi fabrikada PVC çerçeveler hazırlanır. Evimize getirildiğinde, eski çerçeveler kesilir. Yerlerine PVC pencere çerçeveleri montajı yapılır. İşte bu montaj esnasında ustalarımız, özellikle, çerçevelerin duvarlara bağlantısını yaparken, sağına, soluna, altına, üstüne, SADECE VE SADECE 8- 10 cm. LİK BİRER ADET VİDA VİDALARLAR. O kadar. 4 yönde 4 adet vida. İşlem ustalarımız için bitmiştir. Onlara göre görev tamamlanmıştır. Ancak, yapılan işin güvenilirliği, bu kadar basit bir montajla geçiştirilemeyecek kadar önemlidir. Zira 4 adet vida ile bu pencerenin güvenilir olduğunu söylemek, gerçekten imkansızdır. 

Bilindiği üzere duvarların sıvaları yapılırken; hiçbir müteahhit şunu demez:

-Aman ustalarım, yaptığınız sıvaların çimento muhteviyatı o kadar fazla olsun ki, pencere kenarlarına tutunup iş yapan temizlikçilerin/ ev hanımlarının hayatî tehlikeleri olmasın. bu cümleyi demezler. belki istisna olarak binde bir müteahhit vardır:

-Aman ustam bu pencere çerçevelerinin montajı için, sıvaların kuvvetli olması gerekir. Pencere kenarlarının tutunacağı pencere kenarlarının çimentosunun dozunu sağlam yap. Bir tehlike söz konusu olmasın.

Lütfen sorunuz, soruşturunuz. Bu işlemi yapan ustaların yaptıkları bu vidalama işleminde, güvenilirlik var mıdır? Bu kadar az vidalama metre karelerce pencere çerçevesini, duvarlara tutturmaya yeter mi? Bu pencerelerin silinmesi esnasında, bu 4 vidaya güvenen temizlikçi bayanların veya ev hanımlarının hayati tehlikelerinin olup olmadığını soruşturunuz. Eminim ki, sorduğunuz bilen kimselerden, % 99’ u, bu vidalamanın yeterli olamayacağını ifade edeceklerdir.

Aklın yolu birdir. Çerçevelere temizlik esnasında asılmak durumunda kalan için tehlikeli olacağı muhakkak olan bu işlemde, sağına soluna en az 3’ er adet 10- 12 cm. lik; altına ve üstüne ise, en az 4’ er adet 10/ 12 cm. lik vida tutturulmasını özellikle isteyiniz. Bu sağlam vidalama işlemini lütfen kendi can güvenliğiniz için yaptırınız. İkaz ettiğimiz bu konunun, asıl muhatabı/ daha doğru ifade ile takipçisi, müteahhit firmanın teknik elemanları olmalıdır. Onların yaptıkları montajlarının güvenilir olduğunu söyleyebilmeleri, asli görevlerindendir. Bu dikkati sarf etmeleri, yaptıkları işten geçimlerinin temini için kazandıkları paranın, hak edildiğinin görüntüsünü vermesi açısından da önem arz eder.

İkaz bizden, tehlikeli durumlara maruz kalmamak için, pencere montajları esnasında işlemin takibini yapmak, siz, sayın okuyucularımızdandır.

Mutluluklarla nice tehlikesiz günlere temennilerimle…

Saygılarımla…

ETİKETLER: Pencere montajı, Sakat çerçeve montajı, 8 cm. lik vidanın çekeceği kuvvet, Ustaların sağlam iş yapması, Sakat iş yapan ustalar, Teknik elemanların  mesuliyeti, İşini sağlam yapmayanlar, İnsanları katleden çürük işler, Hakedilmeyen kazanç, Hakedilmeyen gelirler
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2021, 06:23:12 ÖS Gönderen: is »