Gönderen Konu: SİTEMİZİN GAYE VE HEDEFLERİ  (Okunma sayısı 34312 defa)

is

  • Ziyaretçi
SİTEMİZİN GAYE VE HEDEFLERİ
« : Temmuz 28, 2013, 02:09:10 ÖÖ »
SİTEMİZİN GAYESİ VE HEDEFLERİ

           Sitemizin gayesi, bilhassa gençlerimizin, tecrübeli yazarlarımızdan faydalanmaları, akıllarına takılan soruları çözümleme konusunda, konusunu bilen yorumculardan bilgi almaları içindir.

           Sitemiz, ”köşe yazıları” ya da ”köşe yazılarına yorumlar” yazmak isteyenlerin ücretsiz üye olabilecekleri bir plâtformdur.

           Bu plâtformda yazılacak tüm köşe yazıları/ yorumları, sağlam bilgilere dayanılarak yazılan yazılardan, ya da yazanların tecrübe ve fikrî kapasitelerine bağlı olarak ortaya çıkan bilgilerden, oluşması arzu edilmektedir.

           Genel olarak köşe yazısı konuları site yetkililerince belirlenmiş olacaktır. Belirlenen bu yazılara ”YANITLA” penceresi tıklanarak yorumlar verilebileceği gibi, site yetkilisinin konu vermede sınırlaması olamayacağından, istenilen konularda da bilgi aktarma işlemi yapılabilir. Her konuda köşe yazısı/ yorumları yazılması mümkündür. Ancak konuların "KÖŞE YAZILARI GENEL KURALLARI"/ "KÖŞE YAZILARINA YORUMLAR GENEL KURALLARI"na uygun olması esastır. Köşe yazılarının/ köşe yazılarına yapılan yorumların, genel olarak, ziyaretçilerimizin/ üyelerimizin, lüzumsuz bilgilerle vakitlerinin öldürülmesine meydan verebilecek yazılar olmaması gerekir. 

           Yazılacak köşe yazıları ve bunlara yazılacak olan yorumlarda, tek şartımız, ”KÖŞE YAZISI GENEL KURALLARI/ KÖŞE YAZILARINA YORUMLAR GENEL KURALLARI” ihlâl edilmeden, özellikle ilmî bilgilerin alışverişine aracı olunmasıdır. 

           Genel bir deyişle, ”www.koseyazilarinayorumlar.com” sitemiz ”GENEL KURALLARA UYMAK ŞARTLARINI” kabul edenlerin buluştuğu bir plâtformdur.

           Bu siteye yazı ve yorum yazacak kimseler, gerektiğinde, her konuda bilgiye ihtiyacı olan kimselere yardımcı olabilecek, tabiri câiz ise uzmanlık konularını, tecrübelerine dayalı bilgi potansiyellerini, paylaşmak üzere yazdıkları köşe yazıları formatındaki yazılarıyla, bilgisini sunma fırsatı bulabileceklerdir. Yazılara yorumlar ise, bir başka üyenin, insanlara her konuda bilgi sunabilecek makaleler/ köşe yazılarına ilâveler yapabilecek bilgi sahiplerinin katkıları ile, bilgi ihtiyâcını giderebilecek potansiyele, üyelerimizin ulaşabilmeleri gâyesine hizmet etmiş olacaklardır.

           Köşe yazıları ve yorumların tüm sorumlulukları, köşe yazılarını/ köşe yazılarına yorumları yazanlarındır.

           “Köşe yazılarına yorumlar” sitesi, günlük gazete ve dergilerde görülen köşe yazılarının aksine, insanların birbirleriyle çekişmelerinin hiç kimseye faydasının olmadığına inananların sitesidir. Bu site, karşılıklı fikir alışverişi yapılan bir barış ve huzur sitesi, bir ilim ve irfan sitesi olacaktır.

           Her yazı yazan kimse bilmelidir ki, bu yazılanların muhâtabı kimseler, sitemiz üyeleri olup; birbirleri ile iletişim kurabilecek, birbirlerine saygı ve sevgide kusur etmeyecek bir şuurlu topluluk olacaktır. Nihâî gâyemiz, yazılan ya da yorumlanan yazılarla öncelikle:

           1-) Üyelerin birbirleri ile kültür alışverişi yapabilmelerine imkân tanınmasıdır. 

           2-) Yazılan yazılar ve yorumların karşılıklı bilgi aktarma gayreti ile yazılmaları esastır.   

           Sitemizin hedefi: Sitemiz üyelerinin, köşe yazıları ya da köşe yazılarına yorumlar yazmada tâkip edecekleri yolların, yazı ve yorum yazmada uyulacak prensiplerin tamamına uymaları sonucu, üyelerimizle birlikte, bu prensiplere sâhip olma yolunda adımlar atmakla, köşe yazarları/ yorumcuları kazanma duygusunun ön plâna çıkarılmasıdır. İleride vardığımız noktalarda, üyelerimizle, değerlendirme yapabilecek potansiyellere ulaşma gâyesine yönelik ortak çalışmalar da yapılabilecektir.

          Bu hedeflere ulaşmak üzere yazılacak yazılar ve bu yazılara yapılacak yorumların, "KÖŞE YAZISI YAZMA GENEL KURALLARI"na aykırı olamayacağı, genel kurallara aykırı yazılan yazıların sitemizde yayınlanmayacağı, öncelikle bilinmesi gereken hususlardandır. Son noktada, bu hedefin tutturulduğu yazı ve yorumların oluşturduğu bir site olarak, yazma hevesinde ve kabiliyetinde olanların gün yüzüne çıktığını görmenin gururunu yaşamak da, hedeflerimizin en büyüğü olacaktır.

           Bu siteye gönderilen tüm yazı ve yorumlar, “KÖŞE YAZILARI GENEL KURALLARI “ ile “KÖŞE YAZILARINA YORUMLAR GENEL KURALLARINA” aykırı olmamalıdır. Yazan/ yorumlayanların yazı/ yorumlarının sorumlulukları kendilerine aittir.

           Yazı/ yorumlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ na aykırı olamaz. Bu çerçevede:

           Yazı/ yorumlarda, ispat edilmesi gereken sözlerin mutlaka, belgesi bulunmalıdır. Belgesiz iddia da bulunulamaz.

           Bilinmesi gereken en önemli ve belki de en çarpıcı sloganımız:

           "DEDİ Kİ, DEDİM Kİ İSPAT DEĞİLDİR."

           "İSPAT İÇİN, ELLE TUTULUR, GÖZLE GÖRÜLÜR DELİL GEREKİR.”


           Bu prensiplerden hareketle, yazılacak yazı/ yorumların usulsüz olması hâlinde site yöneticisinin, düzenleme/ kaldırma yetkisi bulunmaktadır.

           Genel kurallara aykırı yazılar/ yorumlar/ ilâve edilen görsel resimler v.s. nin kesinlikle yayınlanmayacağının bilinmesi gerekir. Bilgilerinize...

           Saygılarımla... 06.08.2008 23:13   
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2023, 05:35:29 ÖS Gönderen: is »