Gönderen Konu: FUTBOL FANATİKLERİ/ TEK SPOR FUTBOL DİYENLER  (Okunma sayısı 9241 defa)

is

• Ziyaretçi
FUTBOL FANATİKLERİ/ TEK SPOR FUTBOL DİYENLER
« : Kasım 11, 2014, 10:34:08 ÖS »
FUTBOL FANATİKLERİ/ TEK SPOR FUTBOL DİYENLER
25.04.2003

Günlerden bir gün çay içmek için gittiğim bir açık hava kahvesinde(mahalle arasında, kaldırıma yakın konulmuş sandalyelerle bir kahvehane), birkaç çay içtiğim yaklaşık 1 saatlik zamanda, yanımdaki masaya oturmuş iki genç, tartışıyor. Konu futbol. Tartışma harâretli. İki genç ayrı takımları tutuyor. Seyreyleyin gümbürtüyü. Evet! Gümbürtü de koptu, kıyamet de koptu. Tüm fanatiklerde bu görüntüyü, nüans farkları ile görebilmekteyiz.

7 Gün 24 Saat, bir yıl, ömür boyu futboldan başka bir spor dalı tanımayan; futbol ile yatıp, futbol ile kalkan bir kuşak oluştu. Oluşmaya da devam ettiriliyor. Her gün televizyonun karşısına geçip, sadece futbol seyreden; futbol konuşan; futbol yeyip, futbol içen insanların yapılarında ki çarpıklığı, tespit etmeleri mümkün mü?

-Biz ne yapıyoruz. Vatana millete bir kuruşluk katkımız yok. Katkımız sadece, trilyonlarca liraları maçlara giderek; ”Ben yiyemedim. Sen ye” dememiz değil midir?

Maç biletlerini alan insanların profillerini hiç araştırdınız mı? Ben araştırdım. Hafta boyu çalıştığı motor sanayiinden aldığı haftalığının yetmediğinde, arkadaşından destek çıkılmasını isteyen çıraktan ya da kalfadan gelen paralardan, ”bu maç benim maçım kaçırmam” diyen futbol fanatiğinin bulup buluşturduğu paralara kadar; % 80’ i zorla kazanılan emekler karşılığı paralardır.

Bu fanatikler, fanatik okurlar, fotomaç okurlar. Okuma ama nasıl okuma. Satır satır, harfini kaçırmadan futbol bilgilerini âdeta içerler. Su gibi içerler. Peki! Sosyal, tarihî, coğrafî, ilmî, dinî bilgileri okurlar mı? ASLA! Onları bu bilgiler ilgilendirmez. Onlara bu bilgiler gerekmez de. Ama nasıl olur? Bu bilgileri almadan, bir insan nasıl yaşar? Böyle şey olur mu? Olur! Olur! Bunlar top kafalı değil mi? Top’ tan başka bir şey görmezler. Okumazlar. Dinlemezler.     

Futboldan başka spor dalları bu top kafalıları ilgilendirmez. Bunlara empoze edilen budur. Futbol fanatiği diye de adlandırılan bu gençleri, futboldan başka spor dallarına meyletmesinler diye olmadık reklâmlar, olmadık empozeler her yeri sarmıştır. Futbol yenilir, futbol içilir. Futbol ile yatılır; futbol ile kalkılır. Kalkmadan futbol rüyâları görülmesi cabasıdır. Olmaz böyle bir düşünce tarzı. Diğer spor dallarına gençler yönlendirildi; biraz imkân tanındı da, hangisini başaramadılar? Hiç unutmam bir zamanlar lisemize tâyinen gelen beden eğitimi hocasının, boks dalında, lise talebelerini çalıştırması ile memleketimden şampiyonlar çıkmaya başlamıştı.

Medyanın da promosyon(özendirme) yapmadığı hiçbir konu ilgisini çekmez. Sorarım size:

-Medyamızda kaç televizyon kanalı kendiliğinden, içlerinden gelen bir hevesle, diğer spor dallarını öne çıkaralım diye, günler boyu ısrarla diğer spor dallarının maçlarını, karşılaşmalarını yayınlar. Hiçbirini dediğinizi duyar gibiyim. Birkaç televizyondan başka spor dallarının her kolunun görüntülerini verenleri göremezsiniz. Olsa da olmasa da futbol. Her fırsatta futbolun öne sürülmesi sizlere bir şeylerin düşünülmesinin gerekliliğini hatırlatmıyor mu? Bir şeylerin yanlış gittiğinin görüntüsünü alamıyor musunuz?

Saygılarımla… 11.11.2014 22:39
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2015, 10:06:37 ÖS Gönderen: is »