Gönderen Konu: YAZAR-ÇİZER KÖŞE YAZARLARINA UYARI  (Okunma sayısı 2631 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
YAZAR-ÇİZER KÖŞE YAZARLARINA UYARI
« : Aralık 29, 2023, 05:04:26 ÖS »
YAZAR-ÇİZER KÖŞE YAZARLARINA UYARI

Bu yazıyı, 24. Nur Sûresi 19. Âyet-i Kerîme'sinin açıklamalarında yazdığım şekliyle, uyarılmalarını istediğim köşe yazarlarının, yazılarının sorumluluklarını taşımak üzere yazı yazmalarını beklediğimi bir kere daha, "Köşe Yazıları" başlığı ile, "YAZAR-ÇİZER KÖŞE YAZARLARINA UYARI" "alt başlığı" altında, bu sayfaya da yazmış oldum.

İnanan kimselerin, kötü sözlerin ve davranışların yayılmasını arzulamalarının yanlışlığını bildiren:

İNANANLAR ARASINDA KÖTÜ SÖZ VE DAVRANIŞIN YAYILMASINI ARZULAYAN KİMSELER İÇİN DÜNYADA DA, ÂHİRETTE DE ACI VEREN BİR AZAB VARDIR. (HER ŞEYİ) ALLAH BİLİR; SİZ BİLMEZSİNİZ.
           24. Nur Sûresi 19. Âyet-i Kerîme(352. Sayfa):
           "19. İnananlar arasında kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da, ahirette de acı veren bir azab vardır. (Her şeyi) Allah bilir; siz bilmezsiniz."

Bu Âyet'i okuduğumda, aklıma, herkesi, her hareketi kötüleyen, onun bunun hatırı/ dünyalık menfaatler için, herkese yanlış davranışlarda bulunulmasına fırsat veren yazıları yazan, YAZARLAR-ÇİZERLER geldi.

Elbette bu Âyet’te belirtilen “kötü söz ve davranışların yayılmasını arzulamayan” yazarlar bu Âyet’in konusu değildir.

Başkalarını kötüleyen, onlara karşı, birilerinin hatırı/ şahsî menfaatleri için yanlış davranışlarda bulunanlar ile hatır gönül işi kötü söz ve davranışların yayılmasını arzulayan yazar-çizer takımı, Allah'ın bu uyarısını dikkate almalı; kendilerine ve kalemlerine çeki-düzen vermeli; cezanın büyüklüğü karşısında, titreyerek kendilerine gelmelidirler. Aksi takdirde, dünyada da, âhirette de acı veren azabı tatmaları mukadderdir.

“Kısmetinde olan kaşığında çıkar” atasözünün gereği olarak; yazılarıyla talep ettikleri cezaları da, kendilerini bulacaktır. Arzu ettikleri cezalardan, Allah'ın vaadi olduğu için, geri dönüşleri de olmayacaktır.

“Çamur at izi kalır” diye yazan yazarların hallerinin berbat olacağını hatırlatan bu Âyet'i, onların gözlerine soksak da, bir kısmının görmeyecekleri, çoğu kimsenin de mâlumudur.

Sözüne güvenilir bir araştırmacı’nın bir televizyon programında, günlük köşe yazılarında, bir kısım küresel gruplarına uygun yazılar yazması karşılığında(programın yapıldığı zamanlarda), günlük her yazısına 2.000 dolar alan gazeteci yazar, v.s.’nin aldığı ücret karşılığında hayrete düşen programcının:

-Günde 2.000 dolardan ayda 60.000 dolar mı alıyor? Demesine karşılık, güvenilir araştırmacı:

-Evet! Ayda 60.000 dolar alıyor demesini, programı seyreden hiç kimsenin unutmadığını, tahmin ediyorum. Zira aklıma geldikçe hâlâ inanamıyorum. Sonrada bu yazar-çizer sayılan kişi, ahkâm kesecek, yeri gelecek vatan-millet menfaatlerinden bahsedecek. Bir kısım şartlanmış kimseler bunun büyüklüklerinden bahsedecek. Övgülerle göklere çıkarılacak. Milyonlar kazanacak.

Üç kuruşluk dünya menfaati için kalemlerini satanların, karşı karşıya kalacakları cezaların ağırlığı neticesi bu hatırlatmayı, bir Müslüman olarak, görev saydım ve bu satırlarla uyanmaları için yazdım. Allah affedicidir. Ancak günahlardan, kesin tövbe ile dönülmesi şartı ile, Allah’ın affedici olması sebebiyle, vakit geçmeden tövbe ederek yazdıklarının “…kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler…” olmaktan kurtulma şanslarını kaçırmamaları kendi bilecekleri bir husustur. Elbette “can boğaza durduğu” ya da “ölüm anına yakın zamanda” yapılacak tövbeleri Allah kabul etmeyeceğini Âyet’i ile bildirmiştir:

ÖLÜM GELİNCE TEVBE EDENLERİN TEVBESİ KABUL EDİLMEZ:

KÂFİR OLARAK ÖLENLERİN DE TEVBELERİ KABUL EDİLMEZ:

4. Nisâ Sûresi 18. Âyet-i Kerîme(81. Sayfa):
           "18. Yoksa günah işleyip de kendisine ölüm gelince: «İşte ben şimdi tevbe ettim.» diyen kimselerin tevbesi kabul edilmez. Kâfir olarak ölenlerin de tevbeleri kabul edilmez. İşte bunlara ahirette can yakıcı bir azap hazırlamışızdır."

Gelecekte yapacaklarımızı hakkı ile bilen, sadece, Allah'tır. Bu sebeple, ölmeden önce kendimize gelelim ve başkalarını çekiştirip, başkalarına çamur atıp, dünyalık menfaatler sağlamayı, vakit geçmeden terk edip; tövbelerimizin kabul edilmesini Allah’tan bekleyelim.

Kazançlarımızın, kimseyi kırıp dökmeden, vatanın bağımsızlığına, milletin bütünlüğüne önem verilecek yazıların yazılması ile kazanılacak temiz dünyalıklar olması dileklerimle.
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2023, 05:15:12 ÖS Gönderen: is »