Gönderen Konu: TELEVİZYON DİZİLERİ  (Okunma sayısı 9193 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
TELEVİZYON DİZİLERİ
« : Nisan 09, 2021, 03:25:57 ÖS »
TELEVİZYON DİZİLERİNDE GÖRDÜKLERİMİZ(1)

Bilindiği üzere, sitemizin başlangıcı, çeşitli sitelere yazdığım yorumlar/ tenkitler/ övgüler neticesi ortaya çıkmıştır. Köşe yazılarında olması gerekenleri, "Köşe Yazılarının Genel Kuralları" başlığı altında yazmak suretiyle, köşe yazılarına yorumlar getirmek, yanlışların düzeltilmesi, yazılanlara katkı yapılarak geliştirilmesi şeklinde ortaya çıkan sitemize aldığımız yazıların eğitici, öğretici, hayatın içinden gelen yazılar olması amaçlanmıştır.

Bu amaçla yazdıklarım arasında, "televizyon dizilerine" ya da "tartışma programlarına" getirdiğimiz yorumlar da bulunmaktadır. Bunların ileri sürülmesinde önemli etken, düşüncelerimizin ortaya konması sonucunda, bir kısım zihinlerdeki sorulara cevap olması amaçlanmıştır. Bu cümleden olarak aşağıya aldığım yorumumun siz okuyucularla da paylaşılmasında fayda vardır diye düşünüyorum. Zannediyorum, bu konuda benimle aynı düşüncede olanlar bulunabileceği gibi, karşımızda fikir ileri sürenlerin olması da bilinen bir gerçektir. 

Aşağıya aldığım yorumumun özü:

Dizilerde oyuncuların yüzlerinin mikroskobik haritasını çıkarmak üzere "zoom" yapılmasının, bence, yanlışlığını ortaya koyan bir yazıdır. Görüşler her insana göre değişmekle birlikte, bir fikir etrafında birleşilerek, bazı yanlış/ hatalı oluşumların önlenmesi için bu yorumlarımızın gerekli olduğu kanaatindeyim. Sizlerin yorumları da "Kırmızı Oda" sayfasında yer bulabilir. Önerileriniz benim yorumumla aynı çizgide/ farklı bir görüş ileri sürülerek, farklı çizgide de olabilir. Önemli olan, doğrulara bu yazılan yorumlarla ne kadar yaklaştığımızın ya da diğer bir söylemle, ne kadar doğrulara ulaşabildiğimizin önemli olduğudur. Siteye konulan yazım aynen aşağıdadır:

[Sayın Senarist ve Yönetmen,

Dizinizde beni rahatsız eden bir hususu yazmadan edemedim:

Dizi oyuncularının tamamının yüzüne “zoom” yaparak, yüzlerindeki bütün detayları gözler önüne, yakınlaştırarak/ abartılmış olarak sunuyorsunuz. Amacınız bir konunun anlatımı mı? Yoksa, şahısların yüzlerine “zoom” yaparak,; yüzlerindeki tüm sivilcelerin/ benlerin/ yaraların/ izlerin/ makyaj hatalarının/ Allah vergisi yüzdeki hataların ortaya konulması mıdır?

Bu oyuncuların yüzlerine yapılan “zoom” ile insanların özeline girmek gibi bir hatayı işlemekte olduğunuzu hiç düşünmüyor musunuz?

Bu hatalı bir durumdur. Belki de psikolojik bir yanlışlar manzumesinin kameralar vasıtası ile açıklanmasıdır. Diye düşünüyorum.

Kimsenin yüzündeki hataları/ gözünün pınarlarında ki kabarcıkları v.s. yi merak edecek tek Allah’ ın kulu izleyici olduğunu tahmin etmiyorum.

Lütfen, insanların özeli durumundaki bu YANLIŞ GÖRÜNTÜLERİ dizilerinizden kaldırınız.

Merak ediyorum. Sayın Gülseren Budayıcıoğlu bir psikiyatrist olarak, bu itirazıma, mantıklı bir cevap verecek midir? Ancak psikiyatri ilminin bilemediğimiz yönleri mi vardır? Öğrenmek isteyen bir insanım. Bildirirseniz aydınlanmış olurum. Yorumlarınızı bu sayfada bekliyorum.

Saygılarımla. 05.03.2021 23:13]
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2021, 03:31:02 ÖS Gönderen: is »