Gönderen Konu: SİTELERE YORUMLARA DİKKAT!  (Okunma sayısı 6938 defa)

is

  • Ziyaretçi
SİTELERE YORUMLARA DİKKAT!
« : Kasım 19, 2014, 08:09:59 ÖS »
SİTELERE YORUMLAR
29.04.2009 23:37


Sayın Site Üyeleri ve Moderatörler,

           Bir sitede sorulan soru:

           Televizyon üstüne kim dantel koyar? Ya da simit susamlarını kim toplar? Bir insan telefonu neden sessiz’ e alır? Bunun gibi bir çok soru mevcut. Bunları sitenize almasanız zarar mı edersiniz? Yoksa daha ciddî soruları soranlara yol vermek suretiyle, sitenizin ciddiyetini mi arttırırsınız?           

           Konuların bu kadar lüzumsuz olmamasına özen gösterirseniz, tüm üyelerin memnun olacağı kanaatindeyim. Memleketimizin, bu kadar sıkıntısı varken, lüzumsuz konularla vakit geçirmeye çalışmak, gerçekten seviyemizi, ya da niyetimizin yanlışlığını ortaya koyar. Lütfen konulara dikkat edelim!

           Bu aynı zamanda moderatörlerimize tavsiyemdir. Bu sözümü ister tavsiye, ister uyarı, isterseniz müdahale sayınız. Benim düşünce potansiyelime göre bu tavsiyem, kulak ardı edilmemelidir. Bu uyarımda bir gerçeklik payı vardır ve moderatörler tarafından da kabul görmesi gerektiğini düşünmekteyim. Moderatörlerimizin bu tür lüzumsuz konuları kaldırmaları gerekir. Böylece sitelerindeki çöp misâli lüzumsuz yazı ve yorumlara yer vermeyerek, herkes içerik açısından eğitici, öğretici konular üzerinde, zaman kaybetmeden ve güzelliklerin her üyeye ulaşabilmesi suretiyle, güzel fikir edinmelerini kolaylaştırmış olsun. Site kapasitesi güzelleşebilsin.

           Sizlerin ifadesi ile, “okuyucu/ site üyeleri bunları istemese, bu konulara ilgi bu kadar fazla olur mu? Sayın moderatörler, elbette insanların, hayatı gırgır zannedenleri/ hayatı anlamamışları/ konumları itibariyle ciddî konulara eğilemeyecek kadar boş zamanları olanların olduğu doğru olabilir. Kazanç kaygıları olmadığı için,

(ailelerinin gölgesinde yaşayanlar bu kategorideki kimselerdir. Bunların kazanma duyguları köreldiği gibi, bu duyguları kazanma gayretleri de olmayacaktır. Zira arkalarını dayadıkları anne/ baba/ akraba, her kim ise, bunlara “çalış, kazan” deme durumunda değillerdir. Bunlar da kazanmak için kıllarını kıpırdatmayacak kadar, tembelliğin pençesine düşmüş, sırt üstü yatıp, kısmetinin çalışmaktan geçtiğini bilmeyen duygusuz/ mânâsız/ vurdumduymaz yaşantılarının farkında bile olamayan/ olamayacak olan kimseler olarak yaşantılarını devam ettiren kimselerdir.)

bu kimseler, hayatı gırgır zannedebilirler. Kazanmak için çalışmak gerektiği bunların zihnine yerleşmemiştir. Bu nedenle, bu kimselerin sitelerde lüzumsuz bilgilerle, lüzumsuz yorumlarla zaman doldurmaları normal davranış biçimleri olarak karşılanabilir. Bunlara “dur yaptığın yanlış” diyebilecek olan siz moderatörlersiniz. Aklı başında kimselerin, yanlış yapanları ikaz etmeleri, onlara doğru yolu göstermeleri insanlık vazifesi değil midir?

           Bir cemiyetin yönlendirilmesi iletişim araçları ile mümkündür. Bu yönlendirmelerde baş rollerde gezmeye başlayan internetin de üzerine düşen görevlerin başında, doğru yönde, yönlendirmeler gelir. İnsanları saatler/ günler/ haftalar/ yıllar boyu lüzumsuz lâf kalabalıkları ile meşgul etmenin kimseye faydası yoktur. Olamaz da. Biraz kendimize çeki düzen verelim. Sitelerimizin insanlara hizmet eder olması, onların zamanlarını öldürmesi/ boşa zaman kaybetmelerinin sebebi olmaları gerekmez. Bu tür lüzumsuz, lüzumsuz olduğu kadar da boş sözlerle sitelerin doldurulması için birilerinin kampanyalar başlatarak, insanların dikkatlerini bu yöne çekmeleri, özlemle beklediğimiz faaliyetlerin başında gelmektedir.

           Sitelerimizin insanlara hizmet eder olması, eziyet eder olmaması dileklerimle.             
 
           Saygılarımla... 19.11.2014 13:35
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2014, 08:19:44 ÖS Gönderen: is »