Gönderen Konu: SİTELERDE YORUMLARA DİKKAT!  (Okunma sayısı 18618 defa)

is

  • Ziyaretçi
SİTELERDE YORUMLARA DİKKAT!
« : Kasım 19, 2014, 08:09:59 ÖS »
SİTELERDE YORUMLAR
29.04.2009 23:37


Sayın Site Üyeleri ve Moderatörler,

           Bir sitede sorulan sorular:

           1-) Televizyon üstüne kim dantel koyar?
           2-) Simit susamlarını kim toplar?
           3-) Bir insan telefonu neden sessiz’ e alır? Bunun gibi bir çok soru mevcut.

           "Böyle soruların cevapları alındığında kime ne faydası vardır" diye kendinize sorunuz lütfen! Bu tür lüzumsuz sayılabilecek; kimsenin işine yaramayacak soruları sitenize almasanız, zarar mı edersiniz? Yoksa daha ciddî soruları soranlara yol vermek suretiyle, sitenizin ciddiyetini mi arttırırsınız?

           Konuların bu kadar lüzumsuz olmamasına özen gösterirseniz, tüm üyelerin memnun olacağı kanaatindeyim. Memleketimizin, bu kadar sıkıntısı varken, lüzumsuz konularla vakit geçirmeye çalışmak, gerçekten seviyemizi, ya da niyetimizin yanlışlığını ortaya koyar. Lütfen konulara dikkat edelim!

           Bu aynı zamanda moderatörlerimize tavsiyemdir. Bu sözümü ister tavsiye, ister uyarı, isterseniz müdahale sayınız. Benim düşünce potansiyelime göre, bu tavsiyem, kulak ardı edilmemelidir. Bu uyarımda bir gerçeklik payı vardır ve moderatörler tarafından da kabul görmesi gerektiğini düşünmekteyim.

           Moderatörlerimizin bu tür lüzumsuz konuları kaldırmaları gerekir. Böylece sitelerindeki, çöp misâli, lüzumsuz yazı ve yorumlara yer vermeyerek, herkesin, içerik açısından eğitici, öğretici konular üzerinde, zaman kaybetmeden ve güzelliklerin her üyeye ulaşabilmesi suretiyle, güzel fikir edinmelerini kolaylaştırmış olursunuz. Site kapasitesinin güzelleşebilmesi için bu hareket tarzı benimsenmeli; bu lüzumsuz yazıların kaldırılması suretiyle, sitenin çalışmalarına katkı sağlanmalıdır.

           Sizlerin ifadesi ile, “okuyucu/ site üyeleri bunları istemese, bu konulara ilgi bu kadar fazla olur mu?" diyebilirsiniz.

           Sayın moderatörler, elbette insanların, hayatı gırgır zannedenleri/ hayatı anlamamışları/ konumları itibariyle ciddî konulara eğilemeyecek kadar boş zamanları olanların olduğu doğru olabilir. Kazanç kaygıları olmadığı için,

(ailelerinin gölgesinde yaşayanlar bu kategorideki kimselerdir. Bunların kazanma duyguları köreldiği gibi, bu duyguları kazanma gayretleri de olmayacaktır. Zira arkalarını dayadıkları anne/ baba/ akraba, her kim ise, bunlara “çalış, kazan” deme durumunda değillerdir. Bunlar da kazanmak için kıllarını kıpırdatmayacak kadar, tembelliğin pençesine düşmüş, sırt üstü yatıp, kısmetinin çalışmaktan geçtiğini bilmeyen duygusuz/ mânâsız/ vurdumduymaz yaşantılarının farkında bile olamayan/ olamayacak olan kimseler olarak yaşantılarını devam ettiren kimselerdir.)

bu kimseler, hayatı gırgır zannedebilirler. Kazanmak için çalışmak gerektiği bunların zihnine yerleşmemiştir. Bu nedenle, bu kimselerin sitelerde lüzumsuz bilgilerle, lüzumsuz yorumlarla zaman doldurmaları normal davranış biçimleri olarak karşılanabilir. Bunlara “dur yaptığın yanlış” diyebilecek olan siz moderatörlersiniz. Aklı başında kimselerin, yanlış yapanları ikaz etmeleri, onlara doğru yolu göstermeleri insanlık vazifesi değil midir?

           Bir cemiyetin yönlendirilmesi iletişim araçları ile mümkündür. Bu yönlendirmelerde baş rollerde gezmeye başlayan internetin de, üzerine düşen görevlerin başında, doğru yönde, yönlendirmeleri gelir. İnsanları saatler/ günler/ haftalar/ yıllar boyu lüzumsuz lâf kalabalıkları ile meşgul etmenin kimseye faydası yoktur. Olamaz da. Biraz kendimize çeki düzen verelim. Sitelerimizin insanlara hizmet eder olması, onların zamanlarını öldürmesi/ boşa zaman kaybetmelerinin sebebi olmaları, gerekmez. Bu tür lüzumsuz, lüzumsuz olduğu kadar da boş sözlerle sitelerin doldurulması için birilerinin kampanyalar başlatarak, insanların dikkatlerini bu yöne çekmeleri, özlemle beklediğimiz faaliyetlerin başında gelmektedir.

           Sitelerimizin insanlara hizmet eder olması, eziyet eder olmaması dileklerimle.             
 
           Saygılarımla... 19.11.2014 13:35
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2021, 01:10:18 ÖS Gönderen: is »