Gönderen Konu: TRT’ DE YAZIM KURALLARI/ TÜRK DİL KURUMUNA AÇIK MEKTUP  (Okunma sayısı 6538 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
MATEMATİK KURALLARI DEĞİŞTİ  Mİ?

Ben bir vatandaşım. Televizyonlarımızda haberleri dinlerken, alt yazılarda geçen rakamların yazılışlarını gördüğümde şaşırıyorum. Acaba rakamların yazım kurallarını yanlış mı öğrendim; ya da değişti de bilmiyor muyum?.

Matematikte rakamların yazılışlarını şu şekilde öğrendiğimi hatırlıyorum:

1 203; televizyon alt yazılarında.............bin 203.
             25 089; televizyon alt yazılarında.........25 bin 89.
             87 323; televizyon alt yazılarınd...........87 bin 323.
           127 034; televizyon alt yazılarında........127 bin 34.

Bu kaideye göre, yeni birkaç rakam daha ekleyerek canlandırmaya katkıda bulunalım:

5 094 089; televizyonlarda yazılan şekli ile,........5 milyon 94 bin 89 yazılmaktadır.
                   27 082 005; televizyonlarda yazılan şekli ile,.......27 milyar 82 milyon 5 yazılmaktadır.
           121 083 021 121; televizyonlarda yazılan şekli il,.......121 milyar 83 milyon 21 bin 127 yazılmaktadır.
           839 027 345 072; televizyonlarda yazıldığı şekli ile,....839 milyar 27 milyon 345 bin 72 yazılmaktadır.
           2 879 567 345 890; televizyonda yazıldığı şekliyle,....2 trilyon 879 milyar 567 milyon 345 bin 890 yazılmaktadır.

LÜTFEN DİKKAT! HANGİ "SAYILARIN YAZILIMI" NI DAHA KOLAY OKUDUNUZ? Karar siz okuyucularındır.

Verdiğim örneklerde hangisi rahatlıkla rakamların ne kadar olduğu hakkında daha rahat bir görüntü vermektedir. Okuyanların değerlendirmesine bırakıyorum.

Alt yazılarda gördüğümde, okuma zorluğu çektiğim için bu yazıyı yazma ihtiyacını duydum. Kural değişikliğini duymadığım için yazıyorum. Bizlere matematik derslerinde öğretilen, rakamların yazım kuralları değişti de, bizler mi bilmiyoruz?

TRT Haber’ de Korona virüs haberleri:

İran’ da hasta sayısı(23.03.2020 itibariyle verilen rakamdır.) 23 bin 49’ a; can kaybı bin 812’ ye yükseldi. Aynen yazdım.

Almanya’ da hasta sayısı (23.03.2020 itibariyle verilen rakamdır.) 25 bin 857’ ye; can kaybı 109’ a yükseldi. Aynen yazdım.

Lütfen dikkat! Matematikle uğraşan eğitmenler, öğretmenler, bu işle görevli yetkililer bu rakamların bu şekilde yazılmasını mı istiyorlar?

Haberin şu şekilde verilmesi yanlış mı olur/ doğrusu bu değil midir?

İran’ da hasta sayısı(23.03.2020 itibariyle verilen rakamdır.) 23 049’ a; can kaybı 1 812’ ye yükseldi.

Almanya’ da hasta sayısı(23.03.2020 itibariyle verilen rakamdır.) 25 857’ ye; can kaybı 109’ a yükseldi.

Şimdi soruyorum. Hangisinde rakamı dikkatimizi dağıtmadan, gereği gibi okuyabiliyoruz? Hangisinde rakamların değerleri gözümüzde daha iyi canlandırılabiliyor?

Bu rakamlar 3 milyon 23 bin 49 olsa idi. Bu şekilde yazılması mı doğru kabul edilmeli; yoksa 3 023 049 yazılması mı doğru kabul edilmelidir? Hangisinde okuma kolaylığı vardır? Takdir okuyanlarımıza aittir.

Lütfen! Bizim zamanımızda öğrendiğimiz matematik kurallarını değiştirmeyelim. Gereği ne ise onu yazalım.

Bazı kimseler “aman canım sende korona virüsü her yeri zorlarken, milletin derdi ekonomi ve sağlık olmuşken, adamın uğraştığı işe bak” diyebilirler. Haklıdırlar. Ancak bozulan kuralları zamanında görenlerin ikazları olmasa, bu sorunlar arasında yerleşip giden bir kural silsilesi oluşturmaz mı? Oluşturur. Düzeltilmesi gerektiği halde yetkililerin “aman canım sende” demeleri hangi insafa, hangi görev anlayışına sığar?

Hatırlarsanız, internetten yazışmalar başladıktan bir müddet sonra, “sesli harfleri yazmadan mesajlaşmalar” yaygınlaşmaya başladı. Bu yanlış yazım tekniği, bazı sitelerde/ mesajlaşmalarda neredeyse kaide haline getirilmeye çalışıldı. Elbette bunun gerisinde bir parça cehaletin; bir parça “ben yazdım oldu” demek suretiyle, kendini göstermenin belirtileri görülmektedir. Ancak düzeltilmezse yanlışlarda yelken açanların, zamanla, çoğalabileceğini göz ardı etmemek gerekir. Aksi takdirde atalar sözüdür:

“Yanlışlar yol olur”.

Güzelliklerin, yazışmalarımızda dejenerasyondan vazgeçmek suretiyle, yüzeye çıkarılabileceğini unutmamak dileğiyle.

Saygılarımla. 23.03.2020 14:36

ÖNEMLİ NOT: Yazımın başında yazdığım şekliyle, "SAYILARIN YAZILIŞ KURALLARI" değişmemiş. Bizim zamanımızda öğretilene göre değişmiş. Bu yazımdan önce de varmış. Ancak ben bilmiyormuşum. Bu nedenle aşağıya itirazımı aldım. Takdir edilir/ edilmez, Kurum' un bileceği iştir. Uzmanların bilgisi bizden fazladır. Bizimki, şahsî temennidir.

Türk Dil Kurumu sitesinde(http://www.tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/sayilarin-yazilisi/) konulan kuralı aynen aşağıya alıyorum:

"Dört veya daha çok basamaklı sayıların kolay okunabilmesi amacıyla içinde geçen bin, milyon, milyar ve trilyon sözleri harfle yazılabilir: 1 milyar 500 milyon kişi, 3 bin 255 kalem, 8 trilyon 412 milyar vb."

Burada milyar, milyon, trilyon ya da binleri tüm rakamları ile görmek istemekteyim. Ancak bu şekilde daha pratik bir okuma yapabildiğime inanıyorum.

Sitede verilen kaideye göre yazıldığında, binler ile trilyonları müşahhas(şekillenmiş) halde algılama ortadan kalktığı için, bu kuralın, bizim zamanımızda okunduğu şekliyle yazılması için itiraz ediyorum. 23.09.2020 23:51

« Son Düzenleme: Eylül 24, 2020, 12:12:49 ÖÖ Gönderen: is »