Gönderen Konu: KARZ- I HASEN NEDİR?  (Okunma sayısı 6601 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
KARZ- I HASEN NEDİR?
« : Eylül 21, 2020, 04:17:21 ÖS »
ALLAH’ A GÜZEL BİR ÖDÜNÇ VERMEK(KARZ- I HASEN):

           ALLAH’ A GÜZEL BİR ÖDÜNÇ VERMEK(KARZ- I HASEN):
           2. Bakara Sûresi 245. Âyet- i Kerîme(40. Sayfa):
           “245- Kimdir o adam ki Allah'a güzel bir ödünç versin de Allah da ona birçok katlarını ödesin. Allah darlık da verir, genişlik de verir. Hepiniz de O'na döndürülüp götürüleceksiniz.”

           Âyet- i Kerîme' de bildirilen "Karz- ı Hasen" i çok kimse bilmek ister. Bu nedenle Karz- ı Hasen, "Allah' a güzel bir borç verilmesi" olup;  borç verdiğiniz bir kimsenin darda kalması durumunda, verdiğiniz borcu almayıp, borçlu kimseye hakkınızı helâl ederek, bağışlamanızdır.

           Böyle bir bağışlama, Allah' ın çok sevdiği bir hareket tarzı olmalıdır ki, Allah, Âyet- i Kerîme' sinde, "Allah' a güzel bir borç verme" olarak nitelendirmiştir.

           O halde, borç verdiğinizde, başlangıçtan itibaren, Allah' a güzel bir borç vereceğinizi düşünerek, borcu verdiğiniz andan itibaren, Karz- ı Hasen yapmalısınız ki, bu borcu, borçlu ödeme zorluğu çektiğinde, bağışlayacağınızı, Allah' a baştan ilettiğinizden; başlangıçtan itibaren Karz- ı Hasen yaptığınızı bildirmiş olasınız.

           Elbette, borçlu kimse parasını kazanır, durumu iyidir ve borcunuzu verir. O başka bir konudur. Alırsınız. Zira almamanız durumunda, borçlu kimsenin gönlü kırılır. Neden almadığınızı sorgulamaya kalkar. Ancak baştan Karz- ı Hasen yaptığınız için, Allah bu hareketinize karşılık, elbette, size bir mükâfat verecektir. Bu iyi niyetinizin karşılığını, size vereceği kendi yanındaki derecenizi yükseltmekle ve sevap hanenize koymakla mükâfatlandıracaktır. En doğruyu Allah bilir. 

           Hiç kimsenin borçlu olarak sıkıştırılmamasının, Allah katında çok güzel bir hareket olduğunun, gönüllerimizde yer etmesi dileklerimle.

           Saygılarımla. 21.09.2020 16:18

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

 
« Son Düzenleme: Eylül 23, 2021, 01:37:34 ÖÖ Gönderen: is »