Gönderen Konu: YÜKSEK SESLİ CÂMİ HOPARLÖRLERİ  (Okunma sayısı 5857 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
YÜKSEK SESLİ CÂMİ HOPARLÖRLERİ
« : Eylül 20, 2020, 09:50:16 ÖS »
DİYANET YETKİLİLERİNE ÖNEMLE DUYURULUR!

YÜKSEK SESLİ CÂMİ HOPARLÖRLERİ


           Cami hoparlörlerindeki bağıran/ kulak tırmalayan,  anlaşılmadığı halde düzeltilmeyen hoparlör sistemlerinin, Diyanet İşleri Başkanlığı Denetçileri' nce, denetlenmesi gerekmez mi? Gerekir. Peki! Sözleşmiş gibi birçok câmi' de bas bas bağırttırılan hoparlörlerin sebebi nedir? Kendi câmii' nin daha çok dikkat çekmesini isteyen imam/ müezzinler olamaz. Zira dinimizin temelinde gösteriş yoktur. Kibir yoktur. "Duyun beni" diye bağırttırma yoktur.

           Bu tatbikatta böyle midir? Hayır. Tamamen tersi bir izlenim vardır. Denetimden uzak, bas bas bağırttırılan, imam ya da müezzin gibi görevlilerin dahi anlamayacağı kadar bağırttırılan hoparlörleri, sanki başka bir meslek grubundan kimselerin denetlemesi beklenir gibidir. Bu kadar çok bağırttırılarak verilen vaazların, kusura bakmayınız sayın yetkililer, cemaatten hiçbir mü' min kimseye faydasının olmasını bekleyemezsiniz. Bir şey  anlaşılmadan, bas bas bağırttırılan, cemaatin kibarlığı dolayısıyla "nedir bu imam efendi"/ "nedir bu müezzin efendi" de diyemedikleri için, bu bağırtılı, anlaşılamayan vaazlar, hutbeler devam edip gitmektedir.

           EY DİYANETİN YETKİLİ MÜFETTİŞLERİ! Sizler hiç, bas bas bağırttırılan bir câmi hoparlöründen bir vaaz, bir hutbe dinlediniz mi? Tahmin ediyorum, çoğu yetkililer dinlemediler. Zira bu kadar çok bağırttırılan hoparlörlerin ayarlanmasını istemek Diyanet müfettişlerinin görevidir. Denetimi yaptıktan sonra, bas bas bağırttırılan hoparlörlerin normal ses tonlarına indirilmesi için gerekli ikazları yaparak; camilerimizdeki cemaatin hutbelerden ve vaazlardan daha fazla faydalanmalarının sağlanması temin edilmelidir.

           Diyanet müfettişlerinin, habersizce, camileri denetleyerek bu ses sistemlerinin normale döndürülmesi için göreve başlamalarını bekliyoruz.

           Sayın yetkililer göreve davetimize icabet ediniz lütfen!

           Cemaatin haftada bir faydalanabilecekleri Cuma Hutbeleri' nin, aşırı yükseltilen sistemlerle boğulmasına müsaade etmeyiniz.

           Saygılarımla. 19.09.2020 24:18
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2022, 10:19:04 ÖS Gönderen: is »