Gönderen Konu: 3.Âl-i İmrân/17- MÜSLÜMAN NASIL YAŞAMALIDIR?  (Okunma sayısı 5200 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
3.Âl-i İmrân/17- MÜSLÜMAN NASIL YAŞAMALIDIR?
« : Ekim 05, 2021, 12:47:47 ÖS »
MÜSLÜMAN NASIL YAŞAMALIDIR?

ALLAH' IN GÖRDÜĞÜ KİMSELER:
           -SABREDENLER,
           -DOĞRULUKTAN ŞAŞMAYANLAR,
           -ELPENÇE DİVAN DURANLAR,
           -NAFAKA VERENLER VE
           -SEHER VAKİTLERİNDE O İSTİĞFAR EDİP YALVARANLAR' DIR:

3. Âl-i İmran Sûresi 17. Âyet-i Kerîme(53. Sayfa):
           "17. O sabredenleri, o doğruluktan şaşmayanları, o elpençe divan duranları, o nafaka verenleri ve seher vakitlerinde o istiğfar edip yalvaranları (görür)."

İslâm’ın şartlarını ve İmanın şartlarını bilmekle, “Müslüman oldum” denilemez. Bu Âyet’i Kerîme’de, Allah’ın gördüğü kimselerin(buna, Allah’ın değer verdiği kimseler de diyebiliriz.) târifi verilmekle, bu yapıda kimselerin Müslüman olduğuna hükmedilebilir. Bu Âyet “Allah’ın gördüğü kimseler”i:

-Sabretmeleriyle;
           -Dürüstlükleriyle;
           -Allah’a olan saygılarıyla;
           -Çevresine dokunan yardımlarıyla;
           -Yaptıkları ibadetlerle değerlendirmektedir. Şu soru ve Âyet akla gelmektedir:

«Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa?

RABB’İM SİZE NE KIYMET VERİR DUANIZ OLMASA:
           25. Furkan Sûresi 77. Âyet-i Kerîme(367. Sayfa):
           "77. (Resulüm!) De ki: «Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa? (Ey inkârcılar! Size bildirdiklerini) kesinkes yalan saydınız; o halde azab yakanızı bırakmayacaktır!"

Bir kimse kendisini bu Âyet’in hükmü ile yoklayabilmeli; Allah’ın beni görmesi için:

“Bu sayılan özelliklere sahip miyim” diyebilmesi gerekir. Cevabı “evet” ise, “Allah’ın Kitabı Kur’an’ın hükümlerine uygun yaşıyorum” diyebilir. Aksi takdirde, “Ben nasıl bir Müslüman’ım”, sorusu ile birlikte:

“Allah’ın bildirdiği ve insan yapısında olması gereken bu özelliklere sahip olmadıktan sonra ben Müslüman olduğumu nasıl iddia edebilirim” noktasına gelerek; yaşantısını düzenlemesi en doğru yoldur.

Bu Âyet’te de belirtildiği üzere, Âyet’lerin tamamının yol gösterici özelliklerini görmemiz dileklerimle.

Saygılarımla. 05.10.2021 12:41

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYETLERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYETLERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Ekim 13, 2023, 07:27:49 ÖS Gönderen: is »