Gönderen Konu: HAZRETİ İSA’ NIN İSMİNİ KOYAN ALLAH’ TIR.  (Okunma sayısı 672 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 248
HAZRETİ İSA’ NIN İSMİNİ KOYAN ALLAH’ TIR.
« : Ekim 06, 2021, 12:00:51 ÖS »
-PEYGAMBER’ E DÜŞEN ANCAK TEBLİĞ ETMEKTİR:
-MÜ' MİNLER, MÜ' MİNLERİ BIRAKIP DA KÂFİRLERİ DOST EDİNMESİNLER:
-HAZRETİ İSA’ NIN İSMİNİ KOYAN ALLAH’ TIR.
-HAZRETİ İSA' NIN ANA RAHMİNE DÜŞMESİ ALLAH' IN BİR MÛCİZESİDİR:


           PEYGAMBER’ E DÜŞEN ANCAK TEBLİĞ ETMEKTİR:
           3. Âl- i İmran Sûresi 20. Âyet- i Kerîme(53. Sayfa):
           “20- Buna karşı seninle münakaşaya kalkışırlarsa de ki: "Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah'a teslim etmişimdir". Kendilerine kitap verilenlere ve (kitap verilmeyen) ümmîlere de ki: "Siz de İslâm'ı kabul ettiniz mi?" Eğer İslâm'a girerlerse hidayete ermiş olurlar. Eğer yüz çevirirlerse, sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah kulları görendir.”


           DİNDE ZORLAMA YOKTUR:
           2. Bakara Sûresi 256. Âyet- i Kerîme(43. Sayfa):
           “256-Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkâr edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.” burada bildirildiği üzere, İslâm’ a girmek için zorlama yoktur. “...Eğer yüz çevirirlerse, sana düşen şey ancak tebliğ etmektir...” demek suretiyle, Peygamberini uyarmaktadır. Bu da dinimizde zorlamanın olmadığının, bu Âyet’ i Kerîme ile de ispatıdır.

***

           MÜ' MİNLER, MÜ' MİNLERİ BIRAKIP DA KÂFİRLERİ DOST EDİNMESİNLER:
           3. Âl- i İmran Sûresi 28. Âyet- i Kerîme(54. Sayfa):
           "28. Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin ve onu her kim yaparsa Allah’dan ilişiği kesilmiş olur, ancak onlardan bir korunma yapmanız başkadır. Bununla beraber Allah sizi kendisinden korunmanız hususunda uyarır. Nihâyet gidiş Allah’adır."


           Kâfirlerin dost edinilmesi Âyet ile yasaklanmış; ancak onlardan korunma yapmanız şartı ile, bu hüküm yumuşatılmıştır. Yine de, kâfirlerden dost edinenler,  Allah' tan korunmaları hususunda uyarılmaktadır.

***

           HAZRETİ İSA’ NIN İSMİNİ KOYAN ALLAH’ TIR.
           3. Âl- i İmran Sûresi (45.- 46.) Âyet- i Kerîmeler(57. Sayfa):
           “45- Melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesih'dir; dünyada da ahirette de itibarlı, aynı zamanda Allah'a çok yakınlardandır.”

           “46- Beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak ve iyilerden olacaktır.”


           Allah, Hazreti Meryem’ e, melekler vasıtası ile “İsa Mesih” ismini bildirmiş; beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacağını Âyet' i ile açıklamıştır.

           İsa Peygamber' in, doğduğunda, insanlarla konuşmuş olması, Allah' ın bir MÛCiZE’ sidir.

***

           "...ALLAH DİLEDİĞİNİ YARATIR, BİR ŞEYİN OLMASINI DİLEDİĞİNDE ONA SADECE 'OL!' DER, O DA HEMEN OLUVERİR(YARATILIR)..."

           HAZRETİ İSA' NIN ANA RAHMİNE DÜŞMESİ ALLAH' IN BİR MÛCİZESİDİR:

           3. Âl- i İmran Sûresi 47. Âyet- i Kerîme(57. Sayfa):
           “47- (Meryem): "Ey Rabbim, bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?" dedi. Allah: "Öyle ama, Allah dilediğini yaratır, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece 'ol!' der, o da hemen oluverir." dedi.”


           Kâinatı 6 günde yaratan Allah, bir şeye “Ol” dediğinde, o şeyin olması Allah’ a zor gelmez. O şey oluverir. İman sahibi kimseler bunu kabul ederler ve “Yâ Rabb- el Âlemin sen her şeye Kâdirsin” derler.  İmanlarının gereğini yaparlar. MÛCİZEleri veren' in Allah olduğunu bilirler. Tasdik ederler.

           45. Âyet’ te İsa ismini bildiren Allah, 46. Âyet’ te, İsa Aleyhiselâm’ ın MÛCİZE konuşmasını bildirmekte; 47. Âyet’ te de İsa Aleyhisselâm’ ın “Ol” dediğinde, hemen “oluvermesi” ne işaret etmektedir. Hazreti İsa' nın ana rahmine düşmesi; tüm kâinatı yaratan Allah' a zor gelmez. Bunun ispatı için de, Hazreti Meryem' e bir beşer dokunmamışken, çocuğunun olmasını isteyen Allah, "Ol" deyince oldurduğu İsa Aleyhisselâm' ı, MÛCİZE olarak göndermiştir.

           46. Âyet’ te bildirdiği üzere, İsa Aleyhisselâm' ın, "...Beşikte de, yetişkin çağında da insanlarla konuşacak..." olması da Allah' ın MÛCİZE’ lerindendir.

           Allah' ın bu kadar çok MÛCİZE' lerinin Kur' an' da yer almış olması, insanları uyandırmalı, insan gücünün ötesinde gerçekleşen bu olayların, birer MÛCİZE olduklarını tasdik edebilmemiz için, gönül gözlerimizin açılması dileklerimle.

           Saygılarımla. 06.102021 11:37

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Ekim 09, 2021, 02:34:22 ÖS Gönderen: is »