Gönderen Konu: İSA ALEYHİSSELÂM’ IN HAVARİLERİ MÜSLÜMANDI  (Okunma sayısı 276 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 231
İSA ALEYHİSSELÂM’ IN HAVARİLERİ MÜSLÜMANDI
« : Ekim 06, 2021, 02:56:15 ÖS »
İSA ALEYHİSSELÂM’ IN HAVARİLERİ MÜSLÜMANDI:

           İSA ALEYHİSSELÂM’ IN HAVARİLERİ MÜSLÜMANDI:
           3. Âl- i İmran Sûresi 52. Âyet- i Kerîme(57. Sayfa):
           “52- İsa onların inkârlarını hissedince: "Allah yolunda yardımcılarım kim?" dedi. Havariler: "Allah yolunda yardımcılar biziz. Allah'a iman ettik. Şahit ol ki, biz muhakkak müslümanlarız." dediler.”


           Allah Tek' dir. Eşi benzeri yoktur. İndirdiği Tüm Kitaplar ve gönderdiği Tüm Peygember' ler, haktır, gerçektir. İnkâr edilmeleri mümkün değildir. Buna inanan tüm insanlar, kim olurlarsa olsunlar, Allah' ın bağlılarıdır.

           Bu, Allah' a bağlı olanlar, ister Adem(a.s.), ister İbrahim(a.s.), ister Musa (a.s.), ister İsa(a.s.), ister Muhammed(a.s.) bağlıları olsun, farketmez. Tamamı Allah' a iman etmiş Müslüman' lardır.

           Havariler, İsa(a.s.)’ a, “…Allah'a iman ettik. Şahit ol ki, biz muhakkak müslümanlarız." dediler.” bu Âyet gereği Müslüman olduklarını ikrar ediyorlar. Bundan daha büyük bir ispat olabilir mi? Bir Âyet- i Kerîme’ de ne diyordu:

           ALLAH İNDİNDE TEK DİN İSLÂM’ DIR:
           3. Âl- i İmran Sûresi 67. Âyet- i Kerîme(59. Sayfa):
           “67- İbrahim, ne yahudi, ne de hıristiyandı; fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi.” O halde:

           - Tevrat’ a iman eden Yahudiler Müslüman’ dı.

           - İncil’ e iman eden Hıristiyanlar da Müslüman’ dı.

           - Zebur’ a iman eden Yahudiler de Müslüman’ dı.

           Elbette bu Allah katındadır. İnananlar kendilerini, ne adla adlandırırlarsa adlandırsınlar; Tevrat’ a, Zebur’ a, İncil’ e, Kur’ ân’ a iman edenler “Müslümanlar” dır ve kardeştirler. Aksinin ispatı için Kur’ an’ ın inkâr edilmesi, çoğu insan için en kolay yoldur.

           O halde İslâm’ a girmenin şartlarından olan “Kitaplara iman” şartına göre, Müslüman olan insanlar, önceki Peygamberler’ e ve onlara indirilen Kitap’ lara da inanmadan, iman etmiş olamazlar.

           Müslümanlıkta imanın şartlarından ikisi, önceki Peygamber’ lere ve onlara indirilen Kitap’ lara iman etmektir. Bu durumda, Müslümanların inandıkları tek Allah’ a, Yahudiler ve Hıristiyanlar iman etmezler ise, onlar, Havarilerin dedikleri gibi “…Allah'a iman ettik. Şahit ol ki, biz muhakkak müslümanlarız" sözlerinin aksine hareket ettikleri için, Müslüman olmadıklarını ispat etmiş olmazlar mı?

           Onlara indirilen Tevrat ve İncil’ de, Yahudi ve Hıristiyanların, başka bir Allah’ larının kastedildiğini söylemek mümkün müdür? O halde, Allah indinde:

           -Gerçek Musa inanmışları Müslüman’ dır.
           -Gerçek İsa inanmışları Müslüman’ dır.
           -Gerçek Muhammed inanmışları Müslüman’ dır.

           Tamamı Kur’ Ân- ı Kerîm’ e inananlarla kardeştirler. Aksini söyleyebilecek bir Haham ya da bir Râhip/ Papaz olabilir mi? Ancak:

           Dünyada, bu düşüncenin tamamen aksi düşüncede olan Yahudi/ Hristiyan din adamlarının bu hareketleri, doğrulardan uzaklaşarak, gerçek Musa dininin/ gerçek İsa dininin yaşanmasına engel oldukları anlamına gelmektedir. Zira bir Âyet’ te.

           ALLAH' A, ÂHİRET GÜNÜNE İMAN EDİP;
           GÜZEL AMEL İŞLEYEN:
           -İNANANLARA,
           -YAHUDİLERE,
           -SABİİLERE VE
           -HRİSTİYAN' LARA KORKU YOKTUR, MAHZUN DA OLMAYACAKLARDIR:

           5. Maide Sûresi 69. Âyet- i Kerîme(120. Sayfa):
           "69. Muhakkak ki inananlar, yahudiler, sabiiler ve hıristiyanlardan kim Allah’a ve ahiret gününe iman eder ve güzel amel işlerse, onlar için bir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır." demek suretiyle, Peygamber’ imiz zamanında, sayılan bu kimselerin(-İnanan’ ların, -Yahudi’ lerin, -Sabii’ lerin ve –Hristiyan’ ların) sadece:

           -Allah’ inanıp;
           -Güzel amel işlemeleri
sonucu, onlara korku olmadığını ve mahzun da olmayacaklarını bildiren Allah, bu şekilde yaşayan Yahudi ve Hristiyan' ların bu zamanda ve Kıyamet' e kadar da olabilecekleri bilgisine de işaret etmiş olmaktadır.

           Geçici dünya hayatının gerçeklerinden uzaklaşan insanlık, çok kısa olan dünya hayatının menfaatlerinden, yalnızca kendilerinin faydalanması hırsları ile kirlenen dünyanın temizlenmesi; yaşayan Yahudi ve Hristiyanların, Allah’ ın Âyet’ lerinde bildirilen gerçek Müslüman olan Havariler gibi yaşamaları durumunda, dünyada kardeşlik ve sevgi döneminin başlaması, her dünya vatandaşının mutlu ve mes’ ut olacaklarının kesinleşmesi, yanlış bir düşünce şekli olmasa gerektir.

           Sevginin dünyada hâkim kılınması için, İsa Aleyhisselâm’ ın Havaileri gibi Var ve Bir olan Allah’ ın, sevgisinin gönüllerde yer etmesi, dileklerimle.

           Saygılarımla. 06.102021 14:43

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Ekim 09, 2021, 02:32:16 ÖS Gönderen: is »