Gönderen Konu: KÂBE ZİYÂRETİ FARZDIR.  (Okunma sayısı 432 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 235
KÂBE ZİYÂRETİ FARZDIR.
« : Ekim 12, 2021, 04:28:29 ÖS »
KÂBE' NİN HACCEDİLMESİ ALLAH' IN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ HAKKIDIR

           İLK MÂBED, ALLAH KATINDA, BÜTÜN ÂLEMLERE HİDAYET KAYNAĞI OLAN, KÂBE’ DİR:
 
           KÂBE' NİN HACCEDİLMESİ FARZDIR:

           KÂBE’ NİN HACCEDİLMESİ ALLAH’ IN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ HAKKIDIR:

           3. Âl- i İmran Sûresi (96.-  97.) Âyet- i Kerîmeler(63. Sayfa):
           “96- Şüphesiz insanlar için kurulan ilk mabed, Mekke'deki çok mübarek ve bütün âlemlere hidayet kaynağı olan Beyt (Kâbe)dir.”

           “97- Onda apaçık deliller, İbrahim'in makamı vardır. Oraya giren güvene erer. Ona bir yol bulabilenlerin Beyt'i haccetmesi Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse, şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağni (kimseye muhtaç değil, her şey ona muhtaç)dir.”


           Bu ifade ile insanların Kâbe’ yi ziyaretleri, Allah’ ın insanlar üzerindeki hakkının ödenmesi açısından, inanmışlar için, farziyyeti gerektirecek bir husustur. Bâzı kimselerin, Hac ziyâretini kabul etmemelerinin, oraya yapılan masrafların boşa gittiğini ileri sürmelerinin ve bunun gibi birçok sebeplerle Hac ziyaretini engellemelerinin neticesinde, Âyet’ te belirtilen, Allah’ ın “…Ona bir yol bulabilenlerin Beyt'i haccetmesi Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse, şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağni (kimseye muhtaç değil, her şey ona muhtaç)dir…” hitabıyla, herkesin bu hitaba uyarak bir kere olsun, Allah’ ın insanlar üzerindeki hakkının yerine getirilmesi için, Kâbe’ yi ziyaret etmek, Müslüman olan herkesin görevidir.

           Kâbe’ yi ziyaret görevinin çeşitli nedenlerle yok sayılması, kabul edilemez bir hatadır. Herkes kendi düşüncelerine göre hareket etmekte serbesttir. Bu nedenle, hiç kimse, bir diğerini, bu görevi yapmaktan vazgeçirmeye çalışmamalı; Allah’ ın “…Benim insanlar üzerindeki hakkımdır…” demesine karşılık, bu hakkın kullanılmaması telkin edilip, mesuliyet altına girilmemesi gerekir. Mademki Müslüman, Allah’ ın Kitabı Kur’ ân- ı Kerîm’ in bütün emir ve yasaklarına ve insanlara yüklediği görevlere harfiyyen uyacaktır; o halde hakkıyla emir ve yasaklarına riayet etmek(uymak); görevlerini yerine getirmek mecburiyetindedir; 

           Kâbe' nin ziyaretinin, Allah' ın insanlar üzerindeki hakkı olarak bilinmesinin aksine söylentilere son verilmesi temennilerimle.

           Saygılarımla. 12.10.2021 16:23

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Kasım 11, 2021, 10:21:02 ÖS Gönderen: is »