Gönderen Konu: DEVLET MALI GİZLENEMEZ(AŞIRILAMAZ)  (Okunma sayısı 6266 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
DEVLET MALI GİZLENEMEZ(AŞIRILAMAZ)
« : Kasım 24, 2021, 01:32:55 ÖÖ »
DEVLET MALI GİZLENEMEZ(AŞIRILAMAZ)

           HİÇBİR PEYGAMBER' E GANİMET MALINI GİZLEMESİ(DEVLET- MİLLET MALINI AŞIRMASI) YARAŞMAZ:
           3. Âl- i İmran Sûresi 161. Âyet- i Kerîme(72. Sayfa):
           "161. Hiçbir peygambere ganimet malını gizlemesi (devlet - millet malını aşırması) yaraşmaz. Kim böyle bir aşırma ve ihanette bulunursa kıyamet günü aşırdığını boynuna yüklenerek getirir. Sonra da herkese kazandığının karşılığı tastamam ödenir, onlar haksızlığa da uğramazlar."


           Burada ganimet malını Peygamber' lerin gizlemesi, bir şekilde "kendine mal etmesi" anlamına gelir ki, bu malın çalınması anlamını da ifade eder. Bu Peygamber' lere yakışmaz demek suretiyle, devlet adamlarına da bir ders olmak üzere indirilmiş, ibretlik bir Âyet- i Kerîme' dir.

           Bilinmelidir ki, devlet- millet malının aşırılması, bilinen ifade ile, çalınmasının Âyet' le belirtilmesi, devlet adamlarının ikazı için, ne güzel bir Âyet' tir. Ey devlet adamları!

           Dikkat ediniz! Cehennem var.

           Devlet millet malını bu Âyet çerçevesinde, hiçbir sebep ileri sürerek "aşıramazsınız." Bu konuda Allah bu kadar hassas davranıp, Âyet indirmiş ise, bir tek buğday tanesi çalan devlet adamı dahi, Cehennem' de yerini hazırlasın anlamına gelmektedir. Allah gazabıyla, tüm devlet- millet malını çalanlara, an karîb' üz zamanda/ en kısa zamanda gazabıyla tecelli etsin inşallah. Âmin!

           Devletin malını harcarken kendi malımızı harcarken gösterdiğimiz dikkatten bin kat fazlasını gösterip; yerinde harcamalar yapmalıyız ki, Âhiret’ e kalacak bir hesabımız olmasın dileklerimle.

           Saygılarımla. 24.11.2021 00:29

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!


« Son Düzenleme: Kasım 24, 2021, 01:52:39 ÖÖ Gönderen: is »