Gönderen Konu: ANNELER BEBEKLERİNİ TAM İKİ YIL EMZİRSİNLER  (Okunma sayısı 1440 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
ANNELER BEBEKLERİNİ TAM İKİ YIL EMZİRSİNLER
« : Kasım 24, 2021, 12:25:33 ÖS »
ANNELER BEBEKLERİNİ TAM İKİ YIL EMZİRİRLER

           ANNELER ÇOCUKLARINI TAM  İKİ YIL EMZİRİRLER:
           2. Bakara Sûresi 233. Âyet- i Kerîme(38. Sayfa):
           "233. Anneler, çocuklarını, emzirmenin tamamlanmasını isteyenler için tam iki yıl emzirirler. Çocuk kendisine ait olan babaya da emzirenlerin yiyecekleri ve giyecekleri geleneklere uygun olarak bir borçtur. Bununla beraber herkes ancak gücüne göre mükellef olur. Çocuğu sebebiyle bir anne de, çocuğu sebebiyle bir baba da zarara sokulmasın. Varise düşen de yine aynı borçtur. Eğer ana ve baba birbirleriyle istişare edip, her ikisinin de rızasıyla çocuğu memeden ayırmak isterlerse kendilerine bir günah yoktur. Eğer çocuklarınızı başkalarına emzirtmek isterseniz vereceğinizi güzel güzel verdikten sonra bunda da size bir günah yoktur. Bununla beraber Allah’tan korkun ve bilin ki, Allah yaptıklarınızı görür."


           Allah' ın koyduğu bu kuralda, bir çok faydalar vardır. O halde anneler çocuklarını iki sene müddetle mutlaka emzirmelidirler. Çeşitli lüzumsuz nedenlerle,

(“göğüslerim sarkacak” gibi çok mantıksız bir nedenle, çocuklarını emzirmekten kaçınanların olduğunu söylersek; yanlış olmaz kanaatindeyim)

çocukların erken zamanlarda meme emmekten vazgeçirilmesi, yanlışların en büyüğüdür. Zira ilim tespit etmiştir ki, anne sütü çok değerli bir gıdadır. Çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için, mutlaka anne sütünü emmelerine ihtiyaçları vardır.

           Yarattığı kulunu en iyi bilen Allah, bu Âyet- i Kerîme ile, annelerin iki sene müddetle emzirdikleri çocuklarının hastalıklara karşı bağışıklıklarının gelişeceği gerçeğini işaret etmektedir. İlmin bulduğu bu gerçekleri Allah 1400 sene öncesinden bu Âyet’ i ile tescil etmiştir. Bundan daha güzel bir ikaz; uyulduğunda, bundan daha güzel bir tedbir olabilir mi? Annelere sesleniyorum:

           -Anneler lütfen çocuklarınızı en az iki sene emzirin ki, çocuklarınızın bağışıklık sistemi güçlensin, onları hastalıklardan koruyasınız.

           İnanan anneler, eğer sütleri az, emzirdiklerinde, çocuklarını yeteri kadar besleyemedikleri kanaatine kapılırlarsa, onlara sütanne bulmaları gerektiğini bilirler. Sütanneler de çocukları, iki sene emmelerini temin etmek üzere, emzirirler. Bu şekilde Âyet' in hikmetine göre bebekler emzirilmiş olur.

           Bebeklerimizin sağlıklarının gelecekte garantisi olacak olan bu Âyet’ in verileri, anneler, babalar açısından çok rahatlatıcı bir bilgidir.

           Tüm annelerin ve babaların, bu Âyet ile Allah’ ın bildirdiği, “bebeklerinizi tam iki sene emzirin” emrine karşı hassas olmaları, bebeklerini tam iki sene emzirme gayretinde bulunmaları dileklerimle.

           Saygılarımla. 24.11.2021 12:19

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!