Gönderen Konu: BORÇ ALIŞVERİŞİ YAZILI YAPILMALIDIR  (Okunma sayısı 6953 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
BORÇ ALIŞVERİŞİ YAZILI YAPILMALIDIR
« : Kasım 26, 2021, 09:15:11 ÖS »
BORÇ ALIŞVERİŞİNİ YAZILI YAPMAK ALLAH EMRİDİR

           BORÇ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUĞUNUZ VAKİT ONU YAZIN:
           2. Bakara Sûresi 282. Âyet- i Kerîme(49. Sayfa):
           “282. Ey iman edenler! Belli bir vade ile karşılıklı borç alış verişinde bulunduğunuz vakit onu yazın. Hem aranızda doğruluğuyla tanınmış yazı bilen biri yazsın. Yazı bilen biri, Allah’ın, kendisine öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın da yazsın. Bir de hak kendi üzerinde olan adam söyleyip yazdırsın ve herbiri yazarken Rabbi olan Allah’dan korksun da haktan birşey eksiltmesin. Şayet borçlu bir bunak veya küçük bir çocuk veya söyleyip yazdıramıyacak durumda biri ise velisi doğrusunu söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden hazırda olan iki kişiyi şahit de yapın. Şayet iki tane erkek hazırda yoksa, o zaman doğruluğuna güvendiğiniz şahitlerden bir erkekle iki kadın ki, birisi unutunca, öbürü hatırlatsın, şahitler de çağırıldıklarında kaçınmasınlar; siz yazanlar da az olmuş, çok olmuş, onu vadesine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun olduğu gibi; hem şahitlik için daha sağlam, hem şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Meğer ki, aranızda hemen devredeceğiniz bir ticaret olsun, o zaman bunu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alım satım yaptığınız vakit de yine şahit tutun. Ayrıca ne yazan, ne de şahitlik eden bir zarar görmesin. Eğer onlara zarar verirseniz, o işte mutlaka size dokunacak bir günah olur. Üstelik Allah’dan korkun. Allah size ayrıntılarıyla öğretiyor ve Allah her şeyi bilir.”


           Borçlanmaları yazılı olarak yapmamız için, bu Âyet- i Kerîme ile uyarılmaktayız. İtimada dayalı, arkadaşım/ dostum/ komşum/ akrabam diyerek yazılı olmadan verilen borçların sonlarına herkes şahit olmuştur. Ticaret hayatı, çok fazla bu çeşit ihtilaflı duruma gelmiş örneklerle doludur. Yazılı yapılmadan yapılan borç alış- verişlerinin sonunda birçok tatsız hâdiseler; hatta cinayetlere varan olaylar gündemi işgal edebilmektedir.

           Bu şekilde yapılan yanlışlara karşılık olmak üzere, Allah tarafından uyarılan bizlerin, yazılı borç alış- verişinden asla vazgeçmememiz gerekmektedir. Zira inanmış kimselerin Âyet hükümlerine harfiyyen uydukları gerçeğine karşılık olmak üzere, her borçlanma işleminin yazılı yapılması, Allah’ ın bizlere gösterdiği, güzel ve mükemmel bir yoldur.

           Saygılarımla. 26.11.2021 21:13

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2022, 05:26:20 ÖS Gönderen: is »