Gönderen Konu: 4.Nisâ/46- ALLAH'IN LÂNETLEDİĞİ KAVİM İSRAİLOĞULLARI  (Okunma sayısı 6648 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
4.Nisâ/46- ALLAH'IN LÂNETLEDİĞİ KAVİM İSRAİLOĞULLARI
« : Aralık 04, 2021, 01:14:32 ÖS »
ALLAH'IN İSRAİLOĞULLARI'NI LÂNETLEMESİ

           ALLAH, KÜFÜRLERİ YÜZÜNDEN İSRAİLOĞULLARI'NI LANETLEMİŞTİR. ARTIK ONLAR, PEK AZI MÜSTESNA, İMAN ETMEZLER:
           4. Nisâ Sûresi 46. Âyet-i Kerîme(87. Sayfa):
           “46. Yahudilerden bir kısmı, (Allah’ın kitabındaki) kelimeleri esas mânâsından kaydırıp; dillerini eğerek ve dine saldırarak, «Sözünü işittik, emirlerine isyan ettik, dinle, dinlemez olası ve râinâ (bizi gözet)» diyorlar. Halbuki onlar, «İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize de bak» deselerdi bu, kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allah, küfürleri yüzünden kendilerini lanetlemiştir. Artık onlar, pek azı müstesna, iman etmezler.”


           Allah’ın lâanet ettiği bir kavim olan İsrailoğulları'nı, bir başka Âyet’inde:

           YAHUDİLER'İN “ALLAH’IN ELİ SIKI” DEMELERİ:

           YAHUDİLER'İN CİMRİ OLMALARI:

           5. Maide Sûresi 64. Âyet-i Kerîme(119. Sayfa):
           “64- Yahudiler, "Allah'ın eli çok sıkıdır" dediler. Söyledikleri söz sebebiyle onların elleri bağlansın ve lanete uğrasınlar! Aksine Allah'ın elleri açıktır, dilediği gibi verir. Andolsun, Rabbinden sana indirilen, onların çoğunun azgınlığını ve küfrünü azdırıyor. Biz, onların aralarına tâ kıyamete kadar düşmanlık ve kin atmışızdır. Ne zaman savaş için bir ateş yakmışlarsa, Allah onu söndürmüştür. Onlar yeryüzünde bozgunculuğa koşarlar. Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.”

           “Yahudiler, "Allah'ın eli çok sıkıdır" dediler. Söyledikleri söz sebebiyle onların elleri bağlansın ve lanete uğrasınlar!...” demek suretiyle bir kez daha Âllah’ın lânetine uğratılmışlardır. 4. Nisâ Sûresi 46. Âyet’te de:

           «Sözünü işittik, emirlerine isyan ettik, dinle, dinlemez olası ve râinâ (bizi gözet)» diye hakaret ederek; bu kadar hadsiz bir sözü söylemeleri, Rahim ve Rahman olan Allah’a söylenecek söz müdür? Bu kadar ağır bir hakaret, Kâinatın Yaratıcısı Allah’a nasıl yapılır?

           Allah’a bu şekilde hitap etmeleri, yanlışların en büyüğü olduğu içindir ki, Allah İsrailoğulları’na lânet etmiştir.

           Allah, yine de, sonsuz geleceği bilmesi sebebiyle, “…pek azı…”nın iman edeceğini söylemek suretiyle, iman edenlerin affa uğrayacaklarını; ancak büyük çoğunluğunun iman etmeyeceğini bildirmektedir. Bu bildirim sonsuz geçmişin ve sonsuz geleceğin sahibi olan Allah’ın MÛCİZE bir bildirimidir.

           Allah’ın yüceliğine zarar verecek sözler söylenmemesi, yarattığı kullarının, en fazla dikkat edecekleri hususlardandır. Bu nedenle Âyet’lerin hükümlerine göre yaşantımızı ve sözlerimizi düzenlememiz ve Allah'ın yüceliğine yakışan sözlerle Allah'a hitap etmemiz dileklerimle.

           Saygılarımla. 04.12.2021 12:57

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2023, 05:48:41 ÖS Gönderen: is »