Gönderen Konu: EMANETLERİ EHLİNE VERİNİZ. İNSANLAR ARASINDA ADALETLE HÜKMEDİNİZ  (Okunma sayısı 326 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 235
EMANETLERİ EHLİNE VERİNİZ.
İNSANLAR ARASINDA HÜKMETTİĞİNİZDE ADALETLE HÜKMEDİNİZ


           ALLAH SİZE, EMANETLERİ EHLİNE VERMENİZİ VE İNSANLAR ARASINDA HÜKMETTİĞİNİZ ZAMAN ADALETLE HÜKMETMENİZİ EMREDİYOR:
           4. Nisâ Sûresi 58. Âyet- i Kerîme(88. Sayfa):
           “58. Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.”


           Emanetlerin ehline verilmesi hükmü, yaşantımızdaki tüm emanetleri kapsar. Nedir bu emanetler:

           Evlendi iseniz; eşinizdir. Emaneti saygıyla ve sevgiyle koruyunuz.

           Can ciğer sevdiğiniz dostlarınız sizlere emanettir. Dostluğunuzun gereğini yapınız. Dostlarınıza kötü sözle hitab etmeyiniz. Kırıcı sözler söylemeyiniz. Dostluğunuza ihanet etmeyiniz. Dostluğunuzu koruyunuz.

           Çocuklarınız varsa; evlâtlarınız, sizlere Allah’ ın emanetleridir. Onların en güzel şekilde büyütülmeleri, iyi birer vatan sevdalısı, iyi birer insan, devletine, milletine, tüm örf ve âdetlerine, değerlerine saygılı olmaları için gayret sarfediniz. Herkese sevgiyle ve saygıyla yaklaşmalarını öğretiniz.

           Öğretmenseniz, öğrencileriniz sizlere emanettir. Onların vatana, millete hayırlı birer insan olarak yetişebilmeleri için eğitimlerine özen gösteriniz ki, onların vatanlarına hayırlı birer fert olmalarını sağlamış olasınız.

           Patron/ iş sahibi/ yönetici iseniz, çalıştırdığınız işçileriniz, görevli memurlarınız, sizlere emanettir. Onların sağlık, sıhhat ve geçimlerini hakkı ile sağlayınız.

           Devlet adamları iseniz, sahip olduğunuz vatanınız size emanettir. Müdafaasını hakkıyla yapınız, diğer devletlere haklarını çiğnetmeyiniz. Gelişip üretken bir ülke olması için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışınız. Devlet adamlığı ateşten gömlektir, bu gömleği giymiş iseniz, vatanın bütün değerlerini koruyunuz. Teknoloji de ilerlemelerle, üretimleri artırmalarla, milletin refahına katkı sağlayınız ki, Âyet’ te belirtilen emanetin kıymetini bilip, ona göre gayret gösterenlerden olasınız. Size teslim edilmiş olan ülke değerlerini, hazineyi çok iyi koruyunuz, zenginliğin artması, vatandaşların hayat standartlarının yükselmesi için çalışınız ki, emaneti korumuş, verilen yetkilere ihanet etmemiş olasınız.

           Ağaçlarıyla, hayvanlarıyla, böcekleri ve çiçekleriyle, ormanlar ve tüm devlet varlıkları, ülke vatandaşlarına emanettir. Bu emanetin en güzel şekilde korunup güzelliklerinin artırılarak geliştirilmesi, aynı zamanda sizlerin, gelecek nesillere olan borçlarınızdır. Emanetin korunması için gayret gösteriniz. Emanetler:
 
           Tüm topraklarıyla ve varlıklarıyla vatanınızdır.
           Devletinizdir.
           Örf ve âdetleriniz, diliniz, kültürünüzdür. Aklınıza gelen ne kadar varlıklar varsa, bu Âyet’ in hükmü ile sizlere verilen emanetlerdir. Ülkenizin havası, suyu sizlere emanettir. Gelecek nesillere devretmek üzere, onları korumak borcunuzdur.

           Âyet’ in hükmü o kadar geniştir ki, akla gelen her şeyi kapsar. Kapsama alanı bu kadar geniş bir Âyet, ancak Allah’ ın sözü olarak karşımıza çıkabilir.

           Emanetleri korumak, kollamak her Mü’ min’ e farzdır. Emanetlere ihanetin cezasını verecek olan Allah, bu Âyet’ i ile bizleri uyarmaktadır. Emanetlerin kıymetini bilen kullarından olmamız dileklerimle.

           Saygılarımla. 18.12.2021 08:25

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2021, 08:24:42 ÖÖ Gönderen: is »