Gönderen Konu: 5.Maide/14- HRİSTİYANLAR ARASINDAKİ KIYAMETE KADAR SÜRECEK DÜŞMANLIK  (Okunma sayısı 6174 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
HRİSTİYANLAR ARASINDAKİ KIYAMETE KADAR SÜRECEK DÜŞMANLIK

           HIRİSTİYANLARIN ARASINA KIYAMETE KADAR SÜRECEK DÜŞMANLIK SOKTUK:
          5. Maide Sûresi 14. Âyet-i Kerîme(111. Sayfa):
           "14. «Biz hıristiyanız» diyenlerden de söz almıştık. Onlar da kendilerine hatırlatılan şeylerin çoğunu unutmuşlardı. Biz de onların arasına, kıyamete kadar sürecek kin ve düşmanlık soktuk. Allah, ne yapmış olduklarını onlara elbette haber verecektir."


           1400 Sene öncesinden, Hıristiyanların aralarına, kıyamete kadar sürecek olan kin ve düşmanlık; Allah'a verdikleri, "Biz Hıristiyanız" sözlerini unuttukları için, sokulmuştur.

           Bilindiği üzere, Avrupa'da ve diğer ülkelerde, Hıristiyanlar arasında yüzyıllar süren savaşların olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bu savaşların kıyamete kadar süreceğini, bu Âyet'in bildirdiği bir MÛCİZE olarak söyleyebiliriz. Zira Allah yalan söylemez ve Allah sözünden dönmez.

           Hristiyanlar arasında süren savaşların bitmesi için, “«Biz hıristiyanız» diyenlerden de söz almıştık. Onlar da kendilerine hatırlatılan şeylerin çoğunu unutmuşlardı.” Âyet’i gereği, verdikleri sözlerine dönerek, Allah’a verdikleri sözlerini hatırlayıp; Muhammed’e indirilen Kur’an’a uymaları ile bu düşmanlıklara karşı tedbirli olmaları söz konusu olduğu halde, Allah’ın “Biz de onların arasına, kıyamete kadar sürecek kin ve düşmanlık soktuk.” Sözünden de anlaşılabileceği üzere, Hristiyanların çoğunluğunun bu sözlerini unutarak, Allah’a verdikleri sözden dönmelerinin cezası olarak, aralarına düşmanlık girdiğini, bunu da kendi yanlışları yüzünden kazandıkları gerçeğini, Hristiyanların daima hatırlamak suretiyle, ezelde verilen sözlerini tutmaları ile bu düşmanlıklardan kurtulabileceklerini söyleyebiliriz. Zira Allah kendisine yalvarıp tevbe edenleri affedicidir.

           Saygılarımla. 26.12.2021 22:03

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYETLERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYETLERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2023, 09:57:38 ÖS Gönderen: is »