Gönderen Konu: 5.Maide/64- YAHUDİLERİN “ALLAH’IN ELİ SIKI” DEMELERİ-YAHUDİLER'İN CİMRİ OLMALARI  (Okunma sayısı 6821 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
-YAHUDİLER'İN CİMRİ OLMALARI
-YAHUDİLER'İN “ALLAH’IN ELİ SIKI” DEMELERİ


           YAHUDİLER'İN “ALLAH’IN ELİ SIKI” DEMELERİ:

           YAHUDİLERİN CİMRİ OLMALARI:

           BİZ, ONLARIN(YAHUDİ’ LERİN) ARALARINA TÂ KIYAMETE KADAR DÜŞMANLIK VE KİN ATMIŞIZDIR. NE ZAMAN SAVAŞ İÇİN BİR ATEŞ YAKMIŞLARSA, ALLAH ONU SÖNDÜRMÜŞTÜR:

           5. Maide Sûresi 64. Âyet-i Kerîme(119. Sayfa):
           “64- Yahudiler, "Allah'ın eli çok sıkıdır" dediler. Söyledikleri söz sebebiyle onların elleri bağlansın ve lanete uğrasınlar! Aksine Allah'ın elleri açıktır, dilediği gibi verir. Andolsun, Rabbinden sana indirilen, onların çoğunun azgınlığını ve küfrünü azdırıyor. Biz, onların aralarına tâ kıyamete kadar düşmanlık ve kin atmışızdır. Ne zaman savaş için bir ateş yakmışlarsa, Allah onu söndürmüştür. Onlar yeryüzünde bozgunculuğa koşarlar. Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.”


           Âyet-i Kerîme’de, Yahudiler'in "…Allah'ın eli çok sıkıdır" demeleri sebebiyle, Allah’ın “…onların elleri bağlansın…” diyerek, bir kavme beddua etmesi, Kur’an’da karşılaşılan nâdir(az görülen) durumlardandır. Allah’ın bu bedduası karşısında, Yahudiler'in cimri olmamaları düşünülemez. Allah’a cimri demeleri kadar yanlış bir değerlendirme yapılamaz. Zira Allah’ın verdiği nimetlerin bolluğuna rağmen, bunların değerlerini bilememeleri sonucu, yapılan bu bedduadan, kurtulmaları da mümkün değildir. Yaptıkları değer bilmemek ne kadar kötüdür. Yahudi’lerin Allah’ın nimetlerine nankörlük etmeleri sonucu aldıkları beddua karşısında, cimri olmamaları da mümkün görünmemektedir. Bilindiği üzere tüm Yahudiler cimridir. Fıkralara konu olacak kadar cimridirler.

           Yahudiler Allah’ın beddua ettiği tek kavimdir. Allah hidayete erdirsin de, bu bedduadan kurtulsunlar inşallah. Zira Allah’a yönelip tövbe edenleri Allah(c.c.) affeder. Ne kadar günahkâr olunursa olunsun temiz bir kalp ile Allah'a yönelip; bağışlanma diledikleri takdirde, Allah'ın bedduasından ve lânetinden uzak kalacakları, Kur'ân'ın garantisi altındadır. Zira “Allah ve Resûlü’ne karşı savaşanlar ile yeryüzünde fesat çkarmaya çalışanlar” a verilen ağır cezaları dahi, tevbe etmeleri durumunda, Rahman ve Rahîm sıfatıyla affettiği:

           5. Maide Sûresi (33- 34.) Âyet-i Kerîmeler(114. Sayfa):
           “34- Ancak kendilerini yakalamanızdan önce tevbe edenler başka. Bilin ki Allah, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir” demek suretiyle affettiği,

           Bilindiği üzere, İslâm'da, gönülden yalvarmalara Allah'ın, muhakkak, Rahîm ve Rahman sıfatı ile tecelli edeceği kesindir. Bu tövbe kapısına kim gelirse gelsin mutlaka affa uğrayacaklardır. Yahudiler içerisinde, iman edip bu bedduadan kurtulanların olmasını temenni etmek, Müslümanlar olarak bizlerin de temennisi ve tüm insanlığa karşı görevidir. Âyet’in devamında:

           BİZ, ONLARIN(YAHUDİLER'İN) ARALARINA TÂ KIYAMETE KADAR DÜŞMANLIK VE KİN ATMIŞIZDIR. NE ZAMAN SAVAŞ İÇİN BİR ATEŞ YAKMIŞLARSA, ALLAH ONU SÖNDÜRMÜŞTÜR:

demek suretiyle, Allah, Yahudiler’in aralarında, Kıyamet’e kadar, düşmanlık ve kin olacağını bildirmektedir. Yahudi’lerin savaş için Ateş yakmaları karşısında, “Allah onu söndürmüştür” diyerek, Yahudi’lerin savaş çıkarmak için hevesli olduklarını, dolayısı ile, “her savaş zulümdür” insanlık düsturuna karşı, Allah’ın, Yahudiler'in savaş çıkarmalarının önünde durduğunu ifade etmesi çok önemli bir tespittir. Bugünlerde ve öncesinde, Yahudiler'in çocuklara dahi acımasızca davrandıklarını dikkate alırsak, Yahudiler'in savaş çığırtkanlıklarının önüne geçmesinin, Allah’ ın, insanlara ne kadar büyük bir lütfu olduğunu görmemek mümkün değildir.

           Yahudiler'in, yaptıkları zulümlerin farkına vararak, Allah’ın ipine sarılmak üzere, tevbe etmelerinin, Allah’ın bedduasına muhatap olmamaları için en güzel bir yoldur. Bu yola girmeleri, insanlık adına temennimizdir.

           Saygılarımla. 30.12.2021 13:31

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYETLERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYETLERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2023, 12:43:16 ÖÖ Gönderen: is »