Gönderen Konu: 5.Maide/73- «ALLAH, ÜÇÜN ÜÇÜNCÜSÜDÜR» DİYENLER ELBETTE KÂFİR OLMUŞLARDIR  (Okunma sayısı 6863 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
«ALLAH, ÜÇÜN ÜÇÜNCÜSÜDÜR» DİYENLER ELBETTE KÂFİR OLMUŞLARDIR

           «ALLAH, ÜÇÜN ÜÇÜNCÜSÜDÜR» DİYENLER ELBETTE KÂFİR OLMUŞLARDIR:
           5. Maide Sûresi 73. Âyet-i Kerîme(121. Sayfa):
           “73. «Allah, üçün üçüncüsüdür» diyenler elbette kâfir olmuşlardır. Oysa tek ilâhtan başka ilâh yoktur. Eğer söylediklerinden vazgeçmezlerse, elbette onlardan inkâr edenlere acı bir azap dokunacaktır.”


           Teslis akidesi ile Hristiyanlar, Allah’a, Allah’ın oğlu diyerek İsa Aleyhisselâm’ı ve Kutsal Ruh diyerek, Cebrâil Aleyhisselâm’ı ortak koşarlar. Yaptıkları hatanın ne kadar büyük olduğunu gözlere görünür şekilde(somut olarak), bu Âyet ifade etmektedir. Bilindiği üzere, Müslümanlar ve Yahudiler tek Allah’a inanırlar. Yahudi dininde Allah “Yahova” diye adlandırılır.

           Müslümanlar,  Allah’ın Peygamber’leri Musa, İsa ve Muhammed Aleyhisselâm’ları, Allah’ın kulu ve Resulü olarak bilirler. Tahrif edilmemiş olduğu zamanlarda, Hristiyanlar da, İsa Aleyhisselâm’ı Allah’ın Kulu ve Resulü olarak bilmekteyken; Kutsal Kitapları İncil’in tahrif edilmesi sonucunda, İsa Aleyhisselâm’ı “Allah’ın oğlu” olarak nitelemişler; neticede Kur’an’da bu Âyet ile uyarılarak, yanlışlarda gezen Hristiyanlar'ın uyanmaları ve İsa Peygamber’i Allah’ın Kulu ve Resulü olarak tanımalarını; aksi takdirde kâfir olarak, Allah’a ortak koştukları için, acı bir azaba uğrayacaklarını belirtmek suretiyle, inançlarındaki bu yanlışı düzeltmelerini istemektedir.

           Allah'ın Peygamberler'ini hakkıyla tanımak için, bu Âyet'in öngördüğü hususlarda, dikkatli olunması ve, Allah'a ortak koşmaktan tüm Hristiyanlar'ın sakınması dileklerimle.

           Saygılarımla. 01.01.2022 17:47

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYETLERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYETLERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2023, 12:17:35 ÖÖ Gönderen: is »