Gönderen Konu: 5.Maide/92- PEYGAMBER' İMİZE DÜŞEN SADECE APAÇIK TEBLİĞDİR  (Okunma sayısı 1449 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
PEYGAMBER' İMİZE DÜŞEN SADECE APAÇIK TEBLİĞDİR

           PEYGAMBER’ İMİZE DÜŞEN SADECE APAÇIK TEBLİĞDİR:
           5. Maide Sûresi 92. Âyet- i Kerîme(124. Sayfa):
           “92 - Allah'a itaat edin, Peygamber'e de itaat edin. Kötülüklerden sakının. Eğer yüz çevirirseniz, biliniz ki, Peygamber'imize düşen sadece apaçık tebliğdir.”

           Peygamberlik görevini yaparken, Allah’ ın verdiği görevin sadece tebliğ olduğunu belirtmesi, biz insanlara da ders mahiyetindedir. Zira Peygamberler görevlerinin ötesinde bir hareket içerisine giremezler; sadece tebliğ görevi verildiğinden, tebliğden öte geçmezler; geçemezler. İnsanların da görevi, Allah’ ın Peygamberlerine verdiği tebliğ görevinin ötesine geçmemektir. Zira insanlar hadlerini bilmeli:

           “Allah’ ın Peygamberi’ ne vermediği görevi, bizlere hiç vermez” demek suretiyle, haddimizi aşmamamız gerektiğinin idrâki içinde olmalıyız. Zira haddin aşılması, Allah’ ın çeşitli Âyet’ lerinde belirttiği gibi, Peygamber' lerine verilen görevden daha üst seviyede bir görev üstlenmek anlamına gelir ki, bu tamamen, “haddi aşmak" tır. Kula düşen görev, bu sınırlara uymaktır.

           Peygamber’ lerin görevleri ötesine geçilmemesi, her Mü’ min ve Muvahhid(Allah’ ın Bir’ liğine inanan) Müslüman’ ların farz olarak yapması gereken, “emr- i bil mâ’ ruf ve nehyi anil münker” görevinin ihmal edilmesi anlamına gelmez. Zira insanların, Allah’ ın “yap” dediklerini yapmak; “yapma” dediklerini yapmamak üzere uyarılmaları, her Müslüman’ a farzdır. Bu nedenle, Âyet- i Kerîme’ de bildirilen Peygamber’ lerin tebliğ görevlerinin üzerinde bir görevimizin olmadığı bilincinde olmalı; kendi görevlerimizin ihmal edilmemesi gerektiğini bilmeliyiz.

           Allah' ın emirleri çerçevesinde, Kur' an' ın hükümlerine göre yaşamak hedefimize erişmek temennilerimle.

           Saygılarımla. 03.01.2022 13:39

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 06:58:50 ÖS Gönderen: is »