Gönderen Konu: 6.En'âm/27- İNKÂRCILAR,«NE OLURDU RABB’İMİZİN ÂYETLERİNİ YALANLAMASAYDIK» DERLER  (Okunma sayısı 4160 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
İNKÂRCILAR, «NE OLURDU RABB’ İMİZİN ÂYETLERİNİ YALANLAMASAYDIK» DERLER

           İNKÂRCILAR, «NE OLURDU DÜNYAYA DÖNDÜRÜLSEYDİK, RABB’ İMİZİN ÂYETLERİNİ YALANLAMASAYDIK DA MÜMİNLERDEN OLSAYDIK» DERLER:
           6. En’ âm Sûresi 27. Âyet- i Kerîme(131. Sayfa):
           “27. Onların, ateşin üzerinde durduruldukları zaman: «Ne olurdu dünyaya döndürülseydik, Rabb’imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık» dediklerini bir görsen!”


           Bu Âyet’ de, Allah’ ın, sonsuz geleceğin ve sonsuz geçmişin sahibi olduğu; sonsuz gelecekte ve sonsuz geçmişte bir anda bulunabileceğinin örneklerinden olan, bir MÛCİZEsi gizlidir. Zira Allah, “…«Ne olurdu dünyaya döndürülseydik, Rabb’imizin âyetlerini yalanlamasaydık da müminlerden olsaydık» dediklerini bir görsen! demek suretiyle, Kıyamet sonrası Cehennem’ i hak etmiş olanların söyleyecekleri sözleri, aynen nakletmiş olmakla, gelecekten haber iletmekte; gözü açılmamış olan kullarının gözlerini açmak; onların küfür ehli olmaktan vazgeçerek, iman etmelerinin önünü açmak için, akıl sahibi insanlara en güzel yardımı yapmakta olduğunu, bu Âyet’ in içerdiği bir MÛCİZE olarak, değerlendirebiliriz.

           Allah sonsuz geçmişin ve sonsuz geleceğin sahibidir. Zamanın ve mekânın Yaratıcısı' dır. Gelecekte olan bütün hâdiseleri geçmişte görebilmekte ve bunu, bu Âyet’ de bildirdiği üzere, gelecekten MÛCİZE bir haber olarak verebilmektedir.

           Allah’ ın Var’ lığının ve Bir’ liğinin farkında olarak; her şeye Kâdir olduğunun bilincinde yaşayabilmemiz dileklerimle.

           Saygılarımla. 11.01.2022 16:01

ÖNEMLİ NOT:

           1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 06:56:59 ÖS Gönderen: is »