Gönderen Konu: KUR' AN- I KER'İM ANLAMADAN OKUNAMAZ. ZİRA  (Okunma sayısı 555 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 464
KUR' AN- I KER'İM ANLAMADAN OKUNAMAZ. ZİRA
« : Mayıs 20, 2022, 11:53:23 ÖÖ »
KUR' AN- I KER'İM ANLAMADAN OKUNAMAZ. ZİRA
ALLAH, KUR' ÂN- I KERÎMİ, MUHAMMED ÜMMETİNİN VE TÜM İNSANLARIN ANLAMASI İÇİN ARAPÇA BİR KİTAP OLARAK İNDİRDİ


           ALLAH, KUR' ÂN- I KERÎMİ, MUHAMMED ÜMMETİNİN VE TÜM İNSANLARIN ANLAMASI İÇİN ARAPÇA BİR KİTAP OLARAK İNDİRDİ:
           12. Yûsuf Sûresi 2. Âyet- i Kerîme(236. Sayfa):
           "2. Muhakkak ki, biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik."


           Kur' ân- ı Kerîm, Âlemlere rahmet olarak indirilmiş bir Kutsal Kitap' tır. Tüm insanların ve cinlerin, Kur' ân' ı anlayarak okumaları, aşağıdaki Âyet hükmü ile, sabittir.

           "Kur' an' ı anlamadan okuyun" diyen bir Âyet- i Kerîme yoktur. Olamaz da. Ancak günümüzde bu Âyet' lerden habersiz olan kişiler, Kur' an' ı anlamadan okuyun denildiğini ileri sürseler de; bu Âyet, anlamadan okunmayacağını açıkça belirtmektedir.

           Aşağıdaki Âyet' te de "gereği gibi düşünüp anlamaya çalışmak için" nâzil olduğu belirtilmiştir.

           KUR' AN GEREĞİ GİBİ DÜŞÜNÜP ANLAMAYA ÇALIŞMAK İÇİN NÂZİL OLMUŞTUR:
           4. Nisâ Sûresi 82. Âyet- i Kerîme(92. Sayfa):
           "82. Onlar hâlâ Kur’ân’ı gereği gibi düşünüp anlamaya çalışmazlar mı? Eğer o Allah’tan başkası tarafından indirilmiş olsaydı mutlaka onda birçok çelişkiler bulurlardı."

           O halde Kur' an, Mekke Halkı' nı ve çevresindeki bütün insanlığı, Hazreti Muhammed' in uyarması için, Allah' ın indirdiği, Mübârek bir Kitap' tır.

           KUR' AN ŞEHİRLER ANASI(MEKKE) HALKINI VE ÇEVRESİNDEKİ BÜTÜN İNSANLIĞI UYARMAN İÇİN İNDİRDİĞİMİZ MÜBÂREK BİR KİTAP' TIR:
           6. En’ âm Sûresi 92. Âyet- i Kerîme(140. Sayfa):
           "92. Bu Kitap (Kur’ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab’a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar."

           Bu Âyetlerden başka, Kur' ân' ın bütün âlemler için bir zikir ve öğüt olduğu bildirilmektedir.

           EY MUHAMMED DE Kİ; KUR’ ÂN’ A KARŞI SİZDEN ÜCRET İSTEMİYORUM. «O KUR’ AN, BÜTÜN ÂLEMLER İÇİN BİR ZİKİR, BİR ÖĞÜTTÜR»:
           38. Sâd Sûresi  (86.- 87.) Âyet- i Kerîmler(459. Sayfa):
           “86. Ey Muhammed! De ki: «Ben o Kur’ân’a karşı sizden bir ücret istemiyorum. Ve ben kendiliğimden bir şey de teklif etmiyorum.»”

           “87. «O Kur’ân, bütün âlemler için bir zikir, bir öğüttür.»”


           İMAN EDENLER İÇİN, KUR’ AN ÂYETLERİ, BİR ŞİFA VE RAHMET KAYNAĞIDIR:
           17. İsrâ Sûresi 82. Âyet- i Kerîme(291. Sayfa):
           “82. Biz Kur'ân'dan, iman edenler için bir şifa ve rahmet kaynağı olan âyetler indiriyoruz. Zalimlerin de ancak zararını artırır.”

           Bu Âyet'in anlamı çok açıktır. Allah bu Âyet' de, okuyanlara şifa ve rahmet vereceğini bildirdiğine göre, Kur' an' ın Arapçasından okunması, doğrudan, Allah' ın sözleri olduğunu bilerek, şifa ve rahmet olacağının da bilinci ile okunmalıdır.

           "Kur' an Türkçe, okunmalı, Arapça okunmasına gerek yok" diyenlerin yanıldıklarının görüntüsünü, bu Âyet açıkça vermektedir. Arapçasından okuyup şifa ve rahmete ulaştığının bilincinde olan Müslüman, kim olursa olsun, Kur' an' ın Türkçesi/ İngilizcesi/ Fransızcası/ Almancası/ Çincesi/ Japoncası/ Ruscası/ ve bunun gibi diğer dillerden  konuşan Müslüüman' ların da anlayarak okumaları, bu Âyet’ in ruhuna da uygunluğu açısından önem arzeder. Zira Allah:

           KUR’ AN’ DAN SORGUYA ÇEKİLECEKSİNİZ:
           43. Zuhruf Sûresi 44. Âyet- i Kerîme(493. Sayfa):
           “44. Doğrusu o Kur’an, senin için de, kavmin için de : öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.” demek suretiyle, anlamadan okumanın zaten geçersiz olduğunun kanıtı olmak üzere, bu Âyet’ i göndermiş; bu Âyet’ e uymamızı istemiştir.

           Sorguya çekilmek bir konuda bilgi sahibi olunduğunda mümkündür. Bilgi sahibi olmayanlara Allah:

           “BEN SİZE SORGUYA ÇEKİLECEKSİNİZ” diye Âyet göndermedim mi? Diyecektir. Zira sorguya çekilmek her nerede olursa olsun, bilgi sahibi olunmasının ardından yapılabilen bir eylemdir. “İlkokulda çalışmadım öğretmenim” diyen bir öğrenciye öğretmen ne der:

           -Otur 1 aldın. Sınıfta kaldın. Der.

           Kur’ an’ dan sorguya çekileceğimiz, 43. Zuhruf Sûresi 44. Âyet’ i ile sabitken, “Ben çalışmadım.” Diyebilir miyiz? Kur’ An- ı Kerîm’ in ilk Âyet’ inin:

           YARATAN RABBİNİN ADIYLA OKU:
           96. Alâk Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(599. Sayfa):
           "1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!" denmesinin tesadüf olduğunu söyleyebilir miyiz? Asla söyleyemeyiz. Zira her tür ilmin okuma ile mümkün olduğunu bilen Allah, birinci Âyet olarak Alâk Sûresi’ nin 1. Âyet’ ini “Yaratanın adıyla oku” diye göndermiştir. Bu çerçevede:

           “Ben Müslüman’ ım” diyen herkesin mutlaka okuması, ilim irfan sahibi olması şarttır.

           Bu Âyet' ler ışığında, hiç kimse kalkıp; Anlamadan okuyun diyebilir mi? Elbette okunmasında “Sevap”, “Şifa”, “Öğüt”, “Zikir” ve “Rahmet” vardır. Bu ifadeleri bildiren Âyet' ler yukarıda verilmiştir.         

           Bu zamanda android telefonların her elde olması sonucu, okumamış hiç kimsenin kalmayacağını, iletişim ve bilişim çağında olmamızı, unutmamamız gerekir.

           Bana, anlamadan okuduğum Arapça Kur’ an’ ın yeterli olduğunu öğütleyen hocalar/ hacılar/ şeyh’ ler/ cemaat liderleri ve diğer öğütleyicilerin, “bu Âyet’ ten haberleri yok muydu?” diye itiraz edebilir miyiz? Hayır edemeyiz. Zira Allah:

           “Ben size akıl vermedim mi?” Demeyecek midir?

           “BEN SİZE BİRÇOK ÂYET’ İMDE, HİÇ AKLETMEYECEK MİSİNİZ, DEMEDİM Mİ?” Diyecektir. Bu soruya muhatap olmamak için, tüm insanların, Kur’ an’ dan sorguya çekilmeleri için hazırlanmaları, ancak:

           KUR’ AN’ I, ANLAYARAK OKUMALARI İLE MÜMKÜNDÜR. Tartışmaların bu Âyet’ ler çerçevesinde bitirilmesi, aklı başında olan her mü’ min için, en mantıklı yoldur.

           Kur' ân- ı Kerîm' i anlayarak okuyan; okuduğunu yaşantısına tatbik edip; gerçek Müslüman gibi yaşayabilen kullarından olmamız dileklerimle. 

           Saygılarımla. 20.05.2022 11:47       
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2022, 05:20:41 ÖS Gönderen: is »