Gönderen Konu: MUTLU OLMAK İÇİN(4)  (Okunma sayısı 5734 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
MUTLU OLMAK İÇİN(4)
« : Nisan 03, 2022, 05:32:58 ÖS »
MUTLU OLMAK İÇİN(4)

3. Ağaçlarda ve bitkilerde yetişen yiyecekleri daha çok, fabrikalarda üretilen yiyecekleri daha az yiyin.

4. Hiç bir şeyi içinize atmayın.

5. İbadet ve dua için zaman ayırın.

ALLAH ŞÜKREDENLERE NİMETİNİ ARTIRIR:
           14. İbrâhim Sûresi 7. Âyet- i Kerîme(257. Sayfa):
           "7. Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir."

ALLAH’ A KULLUK VE İBÂDET ETMEK ALLAH’ TAN, YARDIM VE İNAYET DİLEMEK:
           1. Fâtiha Sûresi (1.- 5.) Âyet- i Kerîmeler(1. Sayfa):
           “1. Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.”
           “2- Hamd o âlemlerin Rabbi,”
           “3- O Rahmân ve Rahim,”
           “4- O, din gününün maliki Allah'ın.”
           “5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti. (Ya Rab!).”

ALLAH' A SAYGILI OLANLARDAN BAŞKASINA, SABIRLA, NAMAZLA YARDIM İSTEME, AĞIR GELİR:
           2. Bakara Sûresi 45. Âyet- i Kerîme(8. Sayfa):
           "45. Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah’a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir."

ALLAH’ I ANMAK ELBETTE EN BÜYÜK İBADETTİR:
           29. Ankebût Sûresi 45. Âyet- i Kerîme(402. Sayfa):
           “45. Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.”

ALLAH’ I ÇOKÇA ANIN. SABAH AKŞAM TESBİH EDİN:
           33. Ahzâb Sûresi (41.- 42.) Âyet- i Kerîmeler(424. Sayfa):
           “41. Ey iman edenler! Allah’ı çokça anın.” 
           “42. Ve O’nu sabah akşam tesbih edin.”

ALLAH' I HAMD İLE TESBİH ETMEYEN HİÇBİR VARLIK YOKTUR:
           17. İsrâ Sûresi 44. Âyet- i Kerîme(287. Sayfa):
           "44. Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar, Allah’ı tesbih ederler. O’nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur. Fakat siz, onların tesbihlerini iyi anlamazsınız. Şüphesiz O, halimdir çok bağışlayandır."

ALLAH’ IN HER AN ZİKREDİLMESİ:
           4. Nisâ Sûresi 103. Âyet- i Kerîme(96. Sayfa):
           “103. O korkulu zamanda namazı kıldınız mı gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yanlarınız üzerinde hep Allah’ı zikredin. Korkudan kurtulduğunuzda namazı tam erkanı ile kılın. Çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde yazılı bir farzdır.”

ALLAH' A, KORKARAK VE RAHMETİNİ UMARAK DUA EDİN:
           7. A’ râf Sûresi 56. Âyet- i Kerîme(158. Sayfa):
           "56. Düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. O’na, korkarak ve rahmetini umarak dua edin. Muhakkak ki Allah’ın rahmeti, iyilik edenlere yakındır."

"AYAKTA, OTURURKEN VE YANLARINIZ ÜZERİNDE HEP ALLAH’ I ZİKREDİN":
           4. Nisâ Sûresi 103. Âyet- i Kerîme(96. Sayfa):
           “103. O korkulu zamanda namazı kıldınız mı gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yanlarınız üzerinde hep Allah’ı zikredin. Korkudan kurtulduğunuzda namazı tam erkanı ile kılın. Çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde yazılı bir farzdır.”

BEN CİNLERİ VE İNSANLARI ANCAK BANA İBADET ETSİNLER DİYE YARATTIM:
           51. Zâriyat Sûresi 56. Âyet- i Kerîme(524. Sayfa):
           “56. Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.”

BÜTÜN VARLIKLAR ALLAH' I HAMD İLE TESBİH EDERLER:
           "44. Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar, Allah’ı tesbih ederler. O’nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur. Fakat siz, onların tesbihlerini iyi anlamazsınız. Şüphesiz O, halimdir çok bağışlayandır."

EN BÜYÜK İBADET "ALLAH" İSMİNİN TESBİHATI, DİL İLE SÖYLENİP; KALP İLE TASDİK EDİLMESİDİR. GAFİLLERDEN OLMAMANIN ŞARTI BUDUR:
           7. A’ râf Sûresi 205. Âyet- i Kerîme(177. Sayfa):
           "205. Sabah akşam demeden, kendi içinden, korkarak ve yalvararak, alçak sesle Rabbini an ve gafillerden olma."

EN GÜZEL İSİMLER ALLAH' INDIR. ALLAH' A  EN GÜZEL İSİMLERİ İLE DUA EDİN:
           7. A’ râf Sûresi 180. Âyet- i Kerîme(175. Sayfa):
           "180. Oysa en güzel isimler Allah’ındır. Bundan dolayı Allah’a onlarla dua edin. Onun isimlerinde sapıklık eden mülhidleri (inkârcıları) terkedin. Onlar yakında yaptıklarının cezasını çekecekler."

GECENİN BİR KISMINDA VE YILDIZLARIN BATIŞINDA DA ALLAH’ I TESBİH ET:
           52. Tûr Sûresi 49. Âyet- i Kerîme(526. Sayfa):
           “49. Gecenin bir kısmında ve yıldızların batışında da O’nu tesbih et.”

GÖKLERDE VE YERDE BULUNAN HER ŞEY ALLAH' I TESBİH ETMEKTEDİR:
           57. Hadid Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(538. Sayfa):
           "1. Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah’ı tesbih etmektedir. O, çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir."

GÖKLERDE VE YERDE NE VARSA HEPSİ ALLAH’I TESBİH EDER:
           64. Teğâbun Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(557. Sayfa):
           "1. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ı tesbih eder. Mülk O’nundur, hamd O’nadır. Her şeye gücü yeten O’dur."

GÖKLERDE VE YERDE OLANLARIN HEPSİ ALLAH’I TESBİH ETMEKTEDİR:
           59. Haşr Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(546. Sayfa):
           "1. Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah’ı tesbih etmektedir, O üstündür, hikmet sahibidir."

GÖKLERDE VE YERDE OLANLARIN HEPSİ, ALLAH’I TESBİH ETMEKTEDİR:
           62. Cuma Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(554. Sayfa):
           "1. Göklerde ve yerde olanların hepsi padişah, mukaddes, azîz ve hakîm olan Allah’ı tesbih etmektedir."

GÖKLERDEKİLERİN VE YERDEKİLERİN HEPSİ ALLAH’ I TESBİH EDER:
           61. Saff Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(552. Sayfa):
           “1. Göklerdekilerin ve yerdekilerin hepsi Allah’ı tesbih eder. O, üstündür, hikmet sahibidir.”

GÖKYÜZÜNDE VE YERYÜZÜNDE BULUNAN CANLILAR VE BÜTÜN MELEKLER, KİBİRLENMEDEN ALLAH' A SECDE EDERLER:
           16. Nahl Sûresi 49. Âyet- i Kerîme(273. Sayfa):
           "49. Göklerde ve yeryüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden Allah’a secde ederler."

GÜNAHINDAN DOLAYI İSTİĞFAR ET VE AKŞAM SABAH RABB' İNİ HAMDİYLE TESBİH ET:
           40. Mü’ min Sûresi 55. Âyet- i Kerîme(474. Sayfa):
           "55. O halde sabret. Çünkü Allah’ın vaadi haktır. Hem günahından dolayı istiğfar et ve akşam sabah Rabbini hamdiyle tesbih et."

İMAN ETMİŞ OLANLARIN KALPLERİ ALLAH’ IN ZİKRİ İLE YATIŞIR(MUTMAİN OLUR):
           13. Ra’ d Sûresi 28. Âyet- i Kerîme(253. Sayfa):
           “28. Onlar, iman etmiş ve kalbleri Allah zikriyle yatışmış olanlardır. Evet, iyi bilin ki, kalbler Allah'ın zikri ile yatışır.”

KALBLER ALLAH’ IN ZİKRİ İLE YATIŞIR.(MUTMAİN OLUR):
           13. Ra’ d Sûresi 28. Âyet- i Kerîme(253. Sayfa):
           “28. Onlar, iman etmiş ve kalbleri Allah zikriyle yatışmış olanlardır. Evet, iyi bilin ki, kalbler Allah'ın zikri ile yatışır.”

KALKTIĞIN ZAMAN RABB' İNİ HAMD İLE TESBİH ET:
           52. Tûr Sûresi 48. Âyet- i Kerîme(526. Sayfa):
           “48. Rabbinin hükmüne sabret. Çünkü sen gözlerimizin önündesin. Kalktığın zaman Rabbini hamd ile tesbih et.”

KİTABI OKU, NAMAZI KIL:
           29. Ankebût Sûresi 45. Âyet- i Kerîme(402. Sayfa):
           “45. Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.”

“…"KÖR İLE GÖREN BİR OLUR MU? HİÇ DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ?"”:
           6. En’ âm Sûresi 50. Âyet- i Kerîme(134. Sayfa):
           “50- De ki: "Size Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Gaybı da bilmiyorum. Ve size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum." De ki: "Kör ile gören bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?"”

ALLAH’ IN NİMETİNE ŞÜKREDİN:
           16. Nahl Sûresi 114. Âyet- i Kerîme(281. Sayfa):
           “114. Artık Allah'ın size rızık olarak verdiği şeylerden helal ve temiz olarak yiyin. Allah'ın nimetine şükredin, eğer gerçekten O'na ibadet edecekseniz.”

ONLAR AYAKTAYKEN, OTURURKEN VE YANLARI ÜZERİNE YATARKEN ALLAH' I ZİKREDERLER; GÖKLERİN VE YERİN YARATILIŞI ÜZERİNDE DÜŞÜNÜRLER:
           3. Âl- i İmran Sûresi 191. Âyet- i Kerîme(76. Sayfa):
           "191. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. Ve «Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, Sen yücesin, bizi ateşin azabından koru.» derler."

ÖYLE İSE RABB' İNİ O BÜYÜK İSMİYLE TESBİH ET:
           56. Vâkıa Sûresi 96. Âyet- i Kerîme(538. Sayfa):
           "96. Öyle ise Rabbini o büyük ismiyle tesbih et."

RABB' İNİ HAMD İLE TESBİH ET. VE SECDE EDENLERDEN OL:
           15. Hicr Sûresi 98. Âyet- i Kerîme(268. Sayfa):
           "98. O halde Rabbini hamd ile tesbih et. Ve secde edenlerden ol."
           "99. Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et."

RABB' İNİN YÜCE ADINI TESBİH ET:
           87. A’ lâ Sûresi 1. Âyet- i Kerîme(593. Sayfa):
           "1. Rabbinin yüce adını tesbih et."

RABB' İNİZE YALVARA YALVARA VE GİZLİCE DUA EDİN:
           7. A’ râf Sûresi 55. Âyet- i Kerîme(158. Sayfa):
           "55. Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez."

SABAH AKŞAM DEMEDEN,
           -KENDİ İÇİNDEN,
           -KORKARAK VE
           -YALVARARAK,
           -ALÇAK SESLE RABB' İNİ AN VE
           -GAFİLLERDEN OLMA:

7. A’ râf Sûresi 205. Âyet- i Kerîme(177. Sayfa):
           "205. Sabah akşam demeden, kendi içinden, korkarak ve yalvararak, alçak sesle Rabbini an ve gafillerden olma."

SABAH NAMAZI VE ÖĞLE İLE İKİNDİ NAMAZLARINI KILARAK, RABBİNİ HAMD İLE TESBİH ET:
           50. Kâf Sûresi 39. Âyet- i Kerîme(521. Sayfa):
           “39. Ey Muhammed! Onların söylediklerine karşı sabret. Güneşin doğuşundan önce (sabah namazını) ve batışından önce de (öğle ve ikindi namazlarını kılarak) Rabbini Hamd ile tesbih et.”

SABAH VE AKŞAM NAMAZLARINDA(GÜNEŞİN DOĞMASINDAN ÖNCE VE BATMASINDAN ÖNCE) RABB' İNİ HAMD İLE TESBİH ET. YATSI, ÖĞLE VE İKİNDİ NAMAZLARINDA DA(GECENİN BİR KISIM VAKİTLERİNDE VE GÜNDÜZÜN ETRAFINDA DA) TESBİH ET Kİ, HOŞNUTLUĞA ERESİN:
           20. Tâhâ Sûresi 130. Âyet- i Kerîme(322. Sayfa):
           “130. O halde, dediklerine sabret; güneşin doğmasından önce ve batmasından önce Rabbini hamd ile tesbih et. Gecenin bir kısım vakitlerinde ve gündüzün etrafında da tesbih et ki hoşnudluğa eresin.”

SABIRLA, NAMAZLA YARDIM İSTEYİN:
           2. Bakara Sûresi 45. Âyet- i Kerîme(8. Sayfa):
           "45. Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah’a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir."

SANA ÖLÜM GELİNCEYE KADAR RABB' İNE İBADET ET:
           15. Hicr Sûresi 99. Âyet- i Kerîme(268. Sayfa):
           "99. Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et."

TEKBİR GETİREREK ALLAH’ I NOKSANLIKLARDAN YÜCELT DE YÜCELT:
           17. İsrâ Sûresi 111. Âyet- i Kerîme(294. Sayfa):
           “111. Ve şöyle de: Hamd o Allah'a ki, hiçbir çocuk edinmedi, mülkte ortağı yoktur, aciz olmayıp bir yardımcıya da ihtiyacı yoktur. Tekbir getirerek O'nu noksanlıklardan yücelt de yücelt.”

TESBİH ET RABB' İNİN YÜCE İSMİYLE(KUR' AN OKU):
           69. Hâkka Sûresi 52. Âyet- i Kerîme(569. Sayfa):
           "52. O halde, haydi tesbih et Rabbinin yüce ismiyle."

YEDİ GÖK, YER VE BUNLARIN İÇİNDE BULUNANLAR, ALLAH' I TESBİH EDERLER:

Bu kadar Âyet’ te ve daha birçoğunda, Allah’ ın tesbih edilmesi/ anılması önerilmekte olup; bu tesbihler ve Allah’ ı anmalar/ hatırlamalar, yaşantımızın düzenlenmesi için çok önemli hareket tarzlarındandır. Allah’ ın verdiği nimetlere karşılık olmak üzere, Allah’ ın anılması, ihmal edilmemeli, daima hatırda tutulmalıdır. Bu husus kendimize dönmemiz, dünyanın zorluklarından, kurtulup; Allah ile baş başa kalmamız, Allah ile düşüncede de olsa bir olmanın zevkini, huzurunu dolu dolu yaşamamız için bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırmamalıyız. Bu anlara erişmek, yine kendi iyiliğimiz içindir. Allah’ a dua etmelerin ve verdiklerine şükretmelerin faydasının olduğunu, Allah’ ı devamlı hatırlayanlar daha müşahhas(somut) olarak görmektedirler.

Saygılarımla. 03.04.2022 17:27

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2022, 03:12:42 ÖS Gönderen: is »