Gönderen Konu: BÜROKRASİ  (Okunma sayısı 20584 defa)

is

• Ziyaretçi
BÜROKRASİ
« : Mayıs 12, 2008, 12:16:03 ÖS »
BÜROKRASİ

Zalim bürokrasi’yi kırmak bu kadar zor mu? Bürokratlar bu memlekette bürokrasinin insanlara verdiği zararları görmüyorlar mı? Bürokratlarımız millet’ten ayrı da(!), bürokrasinin çarkları arasında millet ezilirken; kendileri de ezilmiyorlar mı?

-Ezilmiyorlar, diyorsanız; o zaman “bürokratlar bürokrasiyi kendi menfaatlerine kullanıyorlar” anlamı çıkmaz mı? Bu basit bir mantık oyunudur. Ya da mantık yürütme ile sonuca varma işidir, diyebiliriz. Zenginin gemisini dağdan aşırması; fakirin ise düz yolda şaşırması gibi bir manaya da götürür mü bizi? Bilmem! Her halde götürür. “Öyledir”, diyorsanız; öyledir. Bürokratlarımız gemilerini dağdan aşırıyor olsalar gerek ki, yanlışların kaldırılması yönünde en ufak bir gayretleri yok görünüyor.

-Canım bu kadar olur. Bürokratlar da insan, milletin aksayan tüm meselelerini bürokratlar halledemez ya! Demeyiniz. Zira o makamlara gelenlerin bu hesapları yapmaları gerekir. Dicle kenarında kurdun kapacağı kuzunun hesabını yapan, o zaman ki en üst düzey bürokrat olan, Tüm İslam Alemi'nin Halifesi Hz. Ömer değil miydi? Kurdun kapacağı kuzunun hesabının muhasebesini vicdanında yapamayacaksan, ey güzel bürokratım, neden o makamı işgal edersin? Neden?

İnsanları bürokratik koşuşturmalarla canından bezdirenler, lütfen düşününüz! Sizler bürokratik engelleri kaldırmamakla; insanların haklarını gasp etmiş olmuyor musunuz? Lütfen elinizi vicdanınıza koyunuz! Bürokratik engellere takılmamak için insanların bilmem kimlere göz kırpmalarını, normal mi karşılıyorsunuz? Bir saatta bitecek işi iki saata çıkaran kul hakkı ile karşı karşıyadır. Bunu böyle biliniz. Masanızda evrak beklemesin. Bekletiyorsanız, biliniz ki, her saniye aleyhinize delil olarak dönecek günlerin kayıtları tutulmaktadır.

-Evet, insanlar, sırf bürokrasinin ezici çarklarından kurtulmak için, hangi Ayı’lara "Dayı" diyorlar? Hangi susuz derelerden su getiriyorlar? Hangi ciğeri beş para etmezlerin eteğini öpüyorlar? Kimlere menfaatler sağlıyorlar? Bürokrasi çarkında değilseniz bilemezsiniz. Ancak bilenlerden öğrenebilirsiniz. Tüm bunların doğruluğunu hayatınızın çeşitli safhalarında araştırınız, tespitlerini geriye dönük olmak üzere yapınız! Neler tespit ettiniz? Bunları bir deftere not ediniz. Sonra da biz nasıl bir bürokrasinin içinde oturuyoruz diye düşününüz. Çok şey bulacağınıza; çok şeyleri değiştirme fırsatlarına kavuşacağınıza inanıyorum. Sayın bürokratım!

Şu sözümü de tüm bürokrasi çarkındakilere armağan ediyorum:

"Hiç, bir saatta tekemmül edecek evrakı, bir saatta bitirenle, bitirmeyen bir olur mu?"

Saygılarımla... 04.07.2003
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2013, 04:07:24 ÖS Gönderen: is »