Gönderen Konu: 15.Hicr/26- İNSAN KURU BİR ÇAMURDAN, ŞEKİLLENMİŞ BİR BALÇIKTAN YARATILMIŞTIR  (Okunma sayısı 1074 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
İNSAN KURU BİR ÇAMURDAN, ŞEKİLLENMİŞ BİR BALÇIKTAN YARATILMIŞTIR

           İNSAN KURU BİR ÇAMURDAN, ŞEKİLLENMİŞ BİR BALÇIKTAN YARATILMIŞTIR:
           15. Hicr Sûresi 26. Âyet- i Kerîme(264. Sayfa):
           “26. Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.”


           İnananlar için yaratılış gerçeği budur. İnanmayanların insanın yapısı hakkında “yaratılışa aykırı olsun da ne olursa olsun” dercesine, çeşitli var oluş biçimleri uydurmalarına gerek var mıdır?

           İnsanın yapısındaki sinir hücrelerinin herbirinde yerleştirilmiş olan hisleri, akıl sahibi ilim adamları "sensör" adı altında bir cihazı, henüz 20. Yüzyılda(1987 yılında Steinel tarafından aydınlatma amacı için kullanıldı) ancak bulabilmiş, geliştirebilmiş ve insanlığın hizmetine sunabilmiştir. 

           İnsan vücudunda trilyonlarca(hücre sayısı kadar) sensör olduğunu söyleyebilir miyiz? Evet söyleyebiliriz. O halde bu Allah' ın MÛCİZEsi değil de nedir?

           Elinize aldığınız bir toplu iğneyi ya da bir sıcak nesneyi vücudunuzun herhangi bir noktasına yaklaştırınız/ temas ettiriniz. Gözleriniz kapalı olsa bile, bu nesnenin ne olduğunu, sivriliğini/ sıcaklığını anlayabildiğinize göre, ayrı ayrı her bir hücrede sensörlerin olduğunu hissedeceksiniz. Allah(c.c.) bu sensörleri, insanların yaratılışının başlangıcında sinir hücrelerine yerleştirmiş, insanların kullanımına sunmuştur. Başka söze gerek var mıdır?

           Yaratılış 7- 10 bin sene öncelerine dayanmakta olup; o zamanlarda ilmî gelişmelerden, mekanikten, fizikten bahsedilemezdi. Ancak canlıları yaratan Allah, her bir sinir ucuna sensör yerleştirmekten âciz olmadığını göstererek, sonsuz MÛCİZElerinden sadece birini daha gerçekleştirmiştir.

           Bu Âyet’ teki “kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan” yaratılan insanın yaratılmasındaki MÛCİZE de, diğer MÛCİZE’ lerinden farklı değildir.

           BU KONULARDA İLMÎ ARAŞTIRMALARDAN HAREKETLE, GERÇEKLERE VARILABİLECEĞİNİ GÖRMEK, ALLAH’ IN SONSUZ KUDRET’ İNİN DE AÇIK İSPATIDIR.

           Saygılarımla. 20.01.2023 16:55

ÖNEMLİ NOT:

           NOT(1):  KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

           NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 07:17:42 ÖS Gönderen: is »