Gönderen Konu: 15.Hicr/28-29-30-31- MELEKLER İNSANLARDAN ÖNCE YARATILMIŞLARDIR  (Okunma sayısı 5165 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
MELEKLER İNSANLARDAN ÖNCE YARATILMIŞLARDIR

MELEKLER İNSANIN YARATILIŞI İLE ONA SECDE ETTİLER:

ŞEYTAN DUMANSIZ ATEŞTEN YARATILDIĞI İÇİN İNSANA SECDE ETMEDİ:

15. Hicr Sûresi (28.- 31.) Âyet- i Kerîmeler(264. Sayfa):
           “28. Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: «Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım. »”
           “29. Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın.”
           “30. Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler.”
           “31. Yalnız İblis hariç. O secde edenlerle beraber olmaktan çekinmişti.”

Burada henüz insan yaratılmamıştır. Sadece melekler vardır. Zira:

ALLAH, MELEKLERE, "YERYÜZÜNDE BİR HALİFE YARATACAĞIM" DEDİ:
           2. Bakara Sûresi 30. Âyet- i Kerîme(7. Sayfa):
           "30. Bir zamanlar Rabb’in meleklere: «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım» demişti. (Melekler): «A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz» dediler. (Rabb’in): «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.» dedi."

Bunu ifade eden Allah’ tır. O halde Melek’ ler Âdem Aleyhisselâm’ dan önce yaratılmışlardır.

Bu Âyet karşısında, meleklerin tamamı ilk insan Âdem Aleyhisselâm' a secde etmesine rağmen, sadece "İblis" olarak adlandırılan ve Melek^lerden olan Şeytan secde etmemiştir.

Henüz insan yaratılmadı.
           Sadece Melekler var.
           Allah, Meleklere ilk insan Âdem Aleyhisselâm' ı yaratacağını söyledi.
           Allah Âdem’ i yarattı. Secde etmelerini istedi.
           Tüm melekler secde ettiler,
           Meleklerden olan, sadece İblis isimli Şeytan secde etmedi.
           O halde Şeytan meleklerdendir. Allah Âyet- i Kerîme' sinde:

"BEN CİNLERİ VE İNSANLARI ANCAK BANA İBADET ETSİNLER DİYE YARATTIM:
           "51. Zâriyat Sûresi 56. Âyet- i Kerîme(524. Sayfa)"

demektedir. Burada yaratılan iki mahlûk cinler ve insanlardır. Meleklerden Âdem' e secde etmesini isteyen Allah' tır. Secde etmeyen Şeytan meleklerdendir. Melekler Allah' ın emirlerinden çıkmayan, kulları olan ve dumansız ateşten yaratılan cinlerdendirler.

Allah' a kulluk etmekten geri durmayalım; kula kulluk edenlerden olmayalım, dileklerimle.

Saygılarımla. 13.08.2023 11:19

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2023, 07:16:49 ÖS Gönderen: is »