Gönderen Konu: ŞEYTAN'I TÂRİF EDEN 41 ÂYET  (Okunma sayısı 4606 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
ŞEYTAN'I TÂRİF EDEN 41 ÂYET
« : Kasım 06, 2022, 08:50:12 ÖÖ »
ŞEYTAN'A KARŞI
ALLAH'IN KORUMASININ NE BOYUTLARDA OLDUĞUNUN;

-ŞEYTAN'IN HİÇBİR GÜCE SAHİP OLMADIĞININ;
DELİLİ 41 ÂYET-İ KERÎME

-ŞEYTAN'I TÂRİF EDEN VE ŞEYTAN'DAN KORKULMAYACAĞINI BİLDİREN ÂYETLER

ÖNEMLİ NOT: ŞEYTAN İLE İLGİLİ ÂYET'LERDEN HABERDAR OLMAK İSTEYENLERE YOL GÖSTERİCİ OLMASI DİLEKLERİMLE; ALFABETİK SIRAYA GÖRE ÂYET'LER AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞ; ALTLARINA AÇIKLAMALARI EKLENMİŞTİR. BİLGİLERİNİZE.

Allah, "İHLÂSLI KULLAR ÜZERİNDE ŞEYTANIN TESİRİ YOKTUR" demek suretiyle, insanlara musallat olan Şeytan'dan korkulmaması gerektiğini bildirmektedir. Allah'ın bizlere ihsan ettiği Kur'ân-ı Kerîm'in hükümlerine uyanlara, "İMAN EDİP DE TEVEKKÜL EDENLERE O ŞEYTAN'IN HİÇBİR NÜFUZU YOKTUR" Âyet'i ile de, Şeytan'dan korkulmamasının şartını bildirmektedir. Demek ki, Şeytan'dan korkulmaması için iki şart:

1-) İman etmek.
           2-) Tevekkül etmektir.

Şeytan'ın ihlaslı kullar üzerinde hiçbir tesirinin olmadığının Allah tarafından bildirilmesi, Allah'ın bizlere büyük bir nimetidir. Zira bir takım Âyet'lerden, çeşitli sebeplerle, habersiz olan insanların, Şeytan'dan korkmaları normaldir. Zira cehalet korkuyu getirir. İlim ile, korkular dağılır. İnsanların bildikleri şeylerden(her ne olursa olsun) korkmaları mümkün değildir. Şeytanı tanıtan 41 Âyet aşağıya çıkarılmıştır. Bilinmesinde herkes için fayda vardır:

ALLAH, "ANDOLSUN Kİ, CİNLERDEN VE İNSANLARDAN BİRÇOĞUNU CEHENNEM İÇİN YARATTIK" DEDİ:
           7. A’râf Sûresi 179. Âyet-i Kerîme(175. Sayfa):

ALLAH CİNLERİ DE HÂLİS ATEŞTEN YARATTI:
           55. Rahmân Sûresi 15. Âyet-i Kerîme(532. Sayfa):

ALLAH, "GÖĞÜ TAŞLANAN BÜTÜN ŞEYTANLARDAN KORUDUK. KULAK HIRSIZLIĞI YAPAN ŞEYTAN HARİÇ." DEDİ:
           15. Hicr Sûresi (17.-18.) Âyet-i Kerîmeler(264. Sayfa):

ALLAH, GÖKYÜZÜNÜ YILDIZLARLA SÜSLEDİ, ONU HER İNATÇI ŞEYTANDAN KORUDU:
           37. Sâffât Sûresi  (6.- 7.)  Âyet-i Kerîmeler(447. Sayfa):

ALLAH, “KULAK HIRSIZLIĞI YAPAN ŞEYTANI APAÇIK BİR ALEV SÜTUNU TAKİP EDER.” DEDİ:
           15. Hicr Sûresi (16.-18.) Âyet-i Kerîmeler(264. Sayfa):

Kulak hırsızlığı yapan şeytanı, kulak hırsızlığı yapmaması için, bir alev sütununun tâkip ettiği bildirilmektedir.

ALLAH: "ŞEYTAN İNSANLARA ALDATMADAN BAŞKA BİR ŞEY VAAD ETMEZ" DEDİ:
           17. İsrâ Sûresi 64. Âyet-i Kerîme(289. Sayfa):

ALLAH, ŞEYTAN'A: "DOĞRUSU BENİM(İHLÂSLI) KULLARIM ÜZERİNDE SENİN HİÇBİR HÂKİMİYETİN YOKTUR. VEKİL OLARAK RABB'İN YETER" DEDİ:
           17. İsrâ Sûresi 65. Âyet-i Kerîme(289. Sayfa):

ALLAH ŞEYTAN'A: "ONLARDAN KİM SANA UYARSA, ŞÜPHESİZ Kİ, CEZANIZ CEHENNEM'DİR, HEM DE MÜKEMMEL BİR CEZA" DEDİ:
           17. İsrâ Sûresi 63. Âyet-i Kerîme(289. Sayfa):

ALLAH’IN ZİKRİNDEN YÜZ ÇEVİRENLERE ŞEYTAN MUSALLAT EDİLİR:
           43. Zuhruf Sûresi (36.-37.) Âyet-i Kerîmeler(493. Sayfa):

“36. Her kim Rahman olan Allah’ın zikrinden yüz çevirirse biz ona bir şeytan musallat ederiz. Artık o şeytan onun yakın dostudur.”
           “37. Şüphesiz ki bu şeytanlar onları yoldan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar.”

Allah’ın zikri her mü’min’e farzdır. Allah’ın zikrinden uzak olunmaması gerekir. Allah’ın zikrinden uzak olanlara şeytanın musallat olması, diğer taraftan, Allah’ın zikri ile hem hâl olanlara şeytanın zarar veremeyeceği, o kişiye musallat olamayacağı anlamına gelir.

Şeytanlar Allah’ın zikrinden uzak olanlara musallat olurlar. Zira Allah’ın zikrinden uzaklaşanlar, Allah’ın Âyet’lerle verilen korumasından mahrum kalırlar; dolayısı ile Şeytan da bu kimselere musallat olur. Onları baştan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin doğru yolda olduklarını zannederler.

Allah'ın zikri, daima Allah'ın hatırlanmasıdır.
           Allah'ın zikri, bilindiği üzere, Kur'an'dır. Kur'an okuyan kimse zikirdedir.
           Allah'ın zikri, Namaz'dır. Namaz kılan zikirdedir.
           Allah'ın zikri, geçimini temin için çalışmadır. Geçimi için çalışan zikirdedir.
           Allah'ın zikri, günün belli bir zamanında istirahattir/ dinlenmedir/ uyumaktır. Dinlenen kimse zikirdedir.
           Allah'ın zikri, ailesiyle vakit geçirmektir. Ailesiyle zamanını geçirenler zikirdedir.
           Allah'ın zikri, ilimdedir. İlim tahsil eden herkes zikirdedir. 

GİZLİ KONUŞMALAR ŞEYTANDANDIR. BU İMAN EDENLERİ ÜZMEK İÇİNDİR:
           58. Mücâdele Sûresi  10. Âyet-i Kerîme(544. Sayfa):

GÜNAHA VE İFTİRAYA DÜŞKÜN OLANLAR ŞEYTANLARA KULAK VERİRLER VE ONLARIN ÇOĞU YALANCIDIR:
           26. Şuarâ Sûresi (222.-223.) Âyet-i Kerîmeler(377. Sayfa):

İBLİS: «BEN BİR ÇAMURDAN YARATTIĞIN KİMSEYE Mİ SECDE EDERİM?» DEMİŞTİ:
           17. İsrâ Sûresi 61. Âyet-i Kerîme(289. Sayfa):

İBLİS: “BEN ONLARIN HEPSİNİ MUTLAKA ALDATIR, SAPTIRIRIM. «ANCAK İÇLERİNDEN İHLÂS İLE SEÇİLMİŞ HAS KULLARIN MÜSTESNA»” DEDİ:
           38. Sâd Sûresi  (82.-84.) Âyet-i Kerîmeler(458. Sayfa):

Şeytan, "«Ancak içlerinden ihlas ile seçilmiş has kulların müstesna» demek suretiyle, ihlaslı kulları  saptıramayacağını bilmektedir. Allah da "...O doğru, ben hep doğruyu söylerim" demek suretiyle, tasdik etmektedir.

Allah bu ifadesi ile, her kim olursa olsun, doğrunun söylenmesinin önemini belirtmek için, İblis'in doğru söylediğini tasdik etmiştir. Biz insanlara bir öğüt, bir hatırlatmadır. Doğru söyleyen düşmanımız da olsa; hiç sevmediğimiz kimselerden biri de olsa, doğruyu söyleyenin tasdik edilmesinin gerektiğini bildirmiştir.

İBLİS CİNLERDENDİ, RABB'İNİN EMRİNDEN DIŞARI ÇIKTI:
           18. Kehf Sûresi 50. Âyet-i Kerîme(300. Sayfa):

İBLİS HÂRİÇ OLMAK ÜZERE MELEKLER ÂDEM'E HEMEN SECDE ETTİLER:

İBLİS: "KIYAMETE KADAR ERTELERSEN, PEK AZI HARİÇ, ONUN ZÜRRİYETİNİ KENDİ BUYRUĞUM ALTINA ALACAĞIM" DEDİ:
           17. İsrâ Sûresi 62. Âyet-i Kerîme(289. Sayfa):

İBLİS: «YA RAB! O HALDE İNSANLARIN DİRİLTİLECEKLERİ GÜNE KADAR BANA MÜHLET VER.» DEDİ." İBLİS'E KIYAMETE KADAR, ALLAH MÜSAADE ETTİ:
           38. Sâd Sûresi  (79.-81.) Âyet-i Kerîmeler(458. Sayfa):

İHLÂSLI KULLAR ÜZERİNDE ŞEYTANIN TESİRİ YOKTUR:
           15. Hicr Sûresi 40. Âyet-i Kerîme(265. Sayfa):

Şeytan, Allah’tan, insanları hak yoldan çıkarmak üzere, kıyamete kadar izin aldı. İnsanlara günahları süsleyerek onları yoldan çıkaracağını, «Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır.» diyerek, ihlâslı kulların yoldan çıkarılamayacağını bildirdi. Burada şeytanın dahi, ihlâslı kulları yoldan çıkaramayacağını bildiğinin itirafıdır.

İMAN EDİP DE TEVEKKÜL EDENLERE O ŞEYTAN'IN HİÇBİR NÜFUZU YOKTUR:
           16. Nahl Sûresi 99. Âyet-i Kerîme(279. Sayfa):

Çünkü iman edenler Allah(c.c.) tarafından korunmaktadırlar. Bu Âyet ile garantiyi veren Allah'tır.

KULAK HIRSIZLIĞI YAPAN ŞEYTANI APAÇIK BİR ALEV SÜTUNU TAKİP EDER:
           15. Hicr Sûresi 18. Âyet-i Kerîme(264. Sayfa):

Hicr Sûresi 16.17.18. Âyet’lerde, gökte burçların yaratılması, yıldızlarla bu burçların süslenmesi bildirilmiştir. Ancak taşlanan şeytandan korunmasına rağmen, “kulak hırsızlığı eden şeytan” ifadesi ile, gökte muhafaza edilen Levh-i Mahfuz’dan bilgi çalan şeytanın hariç olduğu belirtilmekte; kulak hırsızlığı yapan şeytanı, kulak hırsızlığı yapmaması için, bir alev sütununun tâkip ettiği de bildirilmektedir.

(ŞEYTANLARDAN)KULAK HIRSIZLIĞI YAPANLAR OLUR, ONLARI DA YAKICI BİR ALEV TÂKİP EDER:
           37. Sâffât Sûresi  10. Âyet-i Kerîme(447. Sayfa):

(ŞEYTAN UNUTTURURSA) KUR'ÂN'IN ÂYETLERİ HAKKINDA MÜNASEBETSİZLİĞE DALAN ZÂLİMLER TOPLULUĞUYLA OTURMA:
           6. En’âm Sûresi 68. Âyet-i Kerîme(136. Sayfa):

KUR'ÂN'IN ÂYETLERİ HAKKINDA MÜNASEBETSİZLİĞE DALANLARIN YANINDAN HEMEN UZAKLAŞ:
           6. En'âm Sûresi 68. Âyet-i Kerîme(136. Sayfa):

MELEKLERE: «ÂDEM'E(HÜRMET İÇİN) SECDE EDİN» DEMİŞTİK; İBLİS’TEN BAŞKA HEPSİ SECDE ETMİŞ, O ÇEKİNMİŞTİ:
           20. Tâhâ Sûresi 116. Âyet-i Kerîme(321. Sayfa):

MELEKLERE "ÂDEM'E SECDE EDİN" DEDİK. HEPSİ SECDE ETTİLER, YALNIZ İBLİS, SECDE EDENLERDEN OLMADI:
           7. A’râf Sûresi 11. Âyet-i Kerîme(152. Sayfa):

O SİNSİ VESVESECİNİN ŞERRİNDEN:
              -İNSANLARIN RABBİNE,
              -HÜKÜMDARINA,
              -İLÂHINA SIĞINIRIM:

114. Nâs Sûresi (1.-3.) Âyet-i Kerîmeler(606. Sayfa):

Allah, Şeytan’ın vesvesesinin, “…insanların göğüslerine vesveseler fısıldar…” ifadesi ile, insanların göğüslerine fısıldanması şeklinde, olduğunu bildirmektedir. Herkes bilmelidir ki, Âdem Aleyhisselâm’ın yaratılışı esnasında meleklerden secde etmesi istediğinde, meleklerden olan İblis hâriç, tüm melekler secde etmişler, Şeytan(İblis) ise secde etmemiştir. Bunlar Âyet’lerde, çoğu yerde belirtilmektedir. Âyet’lerle bilmekteyiz ki, Şeytan, ateşten yaratıldığını, Âdem Aleyhisselâm’ın ise çamurdan yaratıldığını belirterek büyüklenmiş; secde etmemiştir. Allah "lânetlilerden olduğunu" bildirdiğinde ise, Şeytan:

“İhlâslı kulların müstesna, onları yoldan çıkaracağım” demiş ve Kıyamet’e kadar Allah’ın, kendisine zaman vermesini istemiştir.

Bu durumda, Şeytan’ın tuzaklarına düşmemek, insanların kendi ellerinde olup; tuzağa düşmeyenlere, daha doğru ifade ile:

1-) İman eden ve
           2-) Tevekkül eden

ihlâslı kullara, Şeytan’ ın hiçbir tesirinin olmadığı bilinmelidir. Bunu bilmeyenlerin Şeytan’dan korkarak onun yap dediklerini yapar hale gelecekleri muhakkaktır. Bu Âyet’in hikmetini bilen Mü’min’ler ise Şeytan’dan korkmazlar.

Şeytan’ın ihlâslı kullara bir tesirinin olmadığı, olamayacağı birçok Âyet ile sabittir. Bunu Şeytan kendisi de bildirmektedir.

ŞEYTAN'A ALLAH:
           "SANA UYAN AZGINLARDAN BAŞKA, KULLARIMIN ÜZERİNDE HİÇBİR NÜFUZUN YOKTUR" DEDİ:

15. Hicr Sûresi 42. Âyet-i Kerîmer(265. Sayfa):
           “42. «Sana uyan azgınlardan başka, kullarımın üzerinde hiçbir nüfuzun yoktur.»

Buna göre, şeytan'ın istediği yoldan gitmemek, inananların elindedir. Şeytan'a uymadıkları takdirde, Şeytan’ın, inanan kullar üzerinde hiç bir tesirleri olmayacaktır. Bunu itiraf edenin Şeytan’ın kendisi  olduğunu:

ŞEYTAN, "...ZATEN BENİM SİZE KARŞI BİR GÜCÜM YOKTU. ANCAK BEN SİZİ ÇAĞIRDIM,
SİZ DE GELDİNİZ. O HALDE BENİ KINAMAYIN, KENDİ KENDİNİZİ KINAYIN..." DEDİ:

14. İbrâhim Sûresi 22. Âyet-i Kerîme(259. Sayfa):
           “22. İş bitince şeytan onlara şöyle diyecek: «Şüphesiz ki Allah size gerçek olanı vaad etti, ben de size vaad ettim, ama sonra caydım! Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ancak ben sizi (küfür ve isyana) çağırdım, siz de geldiniz. O halde beni kınamayın, kendi kendinizi kınayın! Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Ben, önceden beni Allah’a ortak koşmanızı da kabul etmemiştim.» Doğrusu zalimler için acı bir azab vardır!”

Âyet'i ile açıkça ifade etmektedir. Ayrıca:

ŞEYTAN SADECE KENDİ DOSTLARINI KORKUTABİLİR:
           3. Âl-i İmran Sûresi 175. Âyet-i Kerîme(74. Sayfa):
           “175. (Size o haberi getiren) ancak şeytandır, (sadece) kendi dostlarını korkutabilir. Onlardan korkmayın, eğer mümin iseniz benden korkun.”

Âyet'inde kendisine dost olmayanları korkutamayacağını kendisi itiraf etmektedir. Yine bir Âyet'te daha:

ŞEYTAN, ALLAH’IN İZNİ OLMADIKÇA MÜ'MİNLERE HİÇ BİR ZARAR VEREMEZ:
           58. Mücâdele Sûresi 10. Âyet-i Kerîme(544. Sayfa):
           “10. Gizli konuşmalar şeytandandır. Bu iman edenleri üzmek içindir. Oysa şeytan, Allah’ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. Müminler Allah’a dayanıp güvensinler.”

Şeytan' dan korkan insanların, imanlarının tazelenmesi ile, bu Âyet'le insanlara, Allah, Şeytan' dan korkulmayacağının garantisini, vermektedir.

O VESVESECİ ŞEYTAN,
              -İNSANLARIN GÖĞÜSLERİNE VESVESELER FISILDAR.
              -GEREK CİNLERDEN, GEREK İNSANLARDAN:

114. Nâs Sûresi (5.-6.) Âyet-i Kerîmeler(606. Sayfa):

Bir önceki 114. Nâs Sûresi (1.-3.) Âyet'lerde yazdıklarım aynı Sûre'deki, (5.-6.) Âyet'leri de kapsar. Birlikte okunması için bilgilerinize.

SİZ BENİ BIRAKIP DA İBLİS'İ VE SOYUNU DOSTLAR MI EDİNİYORSUNUZ?:

ŞEYTANDAN KORKMAYIN, EĞER MÜ'MİN İSENİZ ALLAH'TAN KORKUN:

ŞEYTAN SADECE KENDİ DOSTLARINI KOKUTABİLİR:

ŞEYTAN, ALLAH’IN İZNİ OLMADIKÇA MÜ'MİNLERE HİÇ BİR ZARAR VEREMEZ. MÜ'MİNLER ALLAH’A DAYANIP GÜVENSİNLER:
           58. Mücâdele Sûresi  10. Âyet-i Kerîme(544. Sayfa):

ŞEYTAN, İNSANLAR ARASINA, İÇKİ VE KUMAR İLE DÜŞMANLIK VE KİN SOKAR:
           5. Maide Sûresi 91. Âyet-i Kerîme(124. Sayfa):

“ŞEYTAN İŞİ BİRER PİSLİK” OLAN ŞEYLER:
              -İÇKİ,
              -KUMAR,
              -DİKİLİ TAŞLAR(PUTLAR) VE
              -FAL OKLARIDIR:

5. Maide Sûresi 90. Âyet-i Kerîme(124. Sayfa):

Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.

Yasaklanan bu şeylere bulaşmamayı bildiren Allah, bu kötü alışkanlıklardan kaçındığımızda, kurtuluşa ereceğimizin garantisini de vermektedir.

Şeytan Kıyamet’e kadar insanların göğüslerine vesvese vererek, yanlışlara sapmalarına sebep olur. Şeytan’ın nüfuzu onu dost edinenleredir. Dost edindiklerini de, (90.- 91.) Âyet’lerde Allah’ın belirttiği, “pislik olan şeyler” ile kandırır/ doğru yoldan çıkarır. Allah’ı anmaktan, namaz kılmaktan alıkoyar. Ancak aşağıdaki Âyet’te belirtildiği üzere:

16. Nahl Sûresi 100. Âyet:

"100. Şeytanın nüfuzu, ancak onu dost edinenlere ve Allah’a ortak koşanlaradır.”

Şeytan’ı dost edinmeyenlere Şeytan’ın nüfuzu yoktur. Ondan gelebilecek hiçbir kötülük, onlara tesir etmez. İnanmış insanların bunu böylece bilmeleri; Şeytan’ın vesveselerine kanmamaları gerekmektedir. Hür iradeleriyle:

“Sen bana hiçbir tesirde bulunamazsın diyerek” Şeytan’ın vesveselerine karşı gelebilmelidirler. 

Şeytan'ın karşısında, Allah'ın yardımıyla ve insanlara hiçbir tesirinin olmadığı bilinci ile dimdik durup; karşı koymak ve irademizle, yaşantımızın, Şeytan'ın vesveselerinden uzak olunması sağlanmalıdır.

ŞEYTAN, "...ZATEN BENİM SİZE KARŞI BİR GÜCÜM YOKTU. ANCAK BEN SİZİ(KÜFÜR VE İSYANA) ÇAĞIRDIM, SİZ DE GELDİNİZ. O HALDE BENİ KINAMAYIN, KENDİ KENDİNİZİ KINAYIN..." DEDİ:
           14. İbrâhim Sûresi 22. Âyet-i Kerîme(259. Sayfa):

ŞEYTAN'A ALLAH: "SANA UYAN AZGINLARDAN BAŞKA, KULLARIMIN ÜZERİNDE HİÇBİR NÜFUZUN YOKTUR" DEDİ:
           15. Hicr Sûresi 42. Âyet-i Kerîme(265. Sayfa):

İnanan insanlar üzerinde Şeytan'ın nüfuzunun olmadığını, Allah, bu Âyet ile tescillemiştir.

Şeytan'ın insanlar üzerine tesirlerinin olmadığını Âyet hükmü ile idrak eden bir kimse, Şeytan'ın yalanlarına kanmaz ve kendisine istemedikten sonra zarar veremeyeceğinin bilinci içinde yaşar.

ŞEYTAN'DAN GELEN KÖTÜ BİR DÜŞÜNCE SENİ DÜRTECEK OLURSA HEMEN ALLAH'A SIĞIN. ÇÜNKÜ ALLAH, HER ŞEYİ İŞİTİR VE BİLİR:
           41. Fussilet Sûresi 36. Âyet-i Kerîme(481. Sayfa):

Kötülüğe karşı iyilikle muamele etmek; kötülük yapanın dost gibi olmasına sebep olur. Bu olgunluğa ancak:

-Sabredenler,
           -Hayırdan büyük bir pay sahibi olanlar
, kavuşturulur.

ŞEYTAN'IN NÜFUZU, ANCAK ONU DOST EDİNENLERE VE ALLAH'A ORTAK KOŞANLARADIR:
           16. Nahl Sûresi 100. Âyet-i Kerîme(279. Sayfa):

ŞEYTANLAR HEM İNSANLARDAN, HEM DE CİNLERDENDİR:
           6. En’âm Sûresi 112. Âyet-i Kerîme(143. Sayfa):

Bu Âyet'de, Peygamberlere düşman olanların şeytanlar olduğunu ve şeytanların da insanlardan ve cinlerden olduğunu öğrenmiş olduk.

"... Bunlar birbirini aldatmak için süslü sözlerle vesvese verirler..." cümlesinden, insan ve cin şeytanların insanlara ve cinlere vesvese verdikleri bildirilmektedir. İnsanların göğüslerine vesvese vermeleri Nas Sûresi’nin 5. Âyet’inde de bildirilmiştir.

ŞEYTANLAR ONLARI(ALLAH'IN ZİKRİNDEN YÜZ ÇEVİRENLERİ) YOLDAN ÇIKARIRLAR. ONLAR DA KENDİLERİNİN DOĞRU YOLDA OLDUKLARINI SANIRLAR:
           43. Zuhruf Sûresi (36.-37.) Âyet-i Kerîmeler(493. Sayfa):

Allah’ın zikri her mü’min’e farzdır. Allah’ın zikrinden uzak olunmaması gerekir. Allah’ın zikrinden uzak olanlara şeytanın musallat olması, diğer taraftan, Allah’ın zikri ile hem hâl olanlara şeytanın zarar veremeyeceği, o kişiye musallat olamayacağı anlamına gelir.

Şeytanlar Allah’ın zikrinden uzak olanlara musallat olurlar. Zira Allah’ın zikrinden uzaklaşanlar, Allah’ın Âyet’lerle verilen korumasından mahrum kalırlar; dolayısı ile Şeytan da bu kimselere musallat olur. Onları baştan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin doğru yolda olduklarını zannederler.

ŞEYTANLAR YÜKSEK MELEKLER TOPLULUĞUNU DİNLEYEMEZLER, UZAKLAŞTIRILIRLAR:
           37. Sâffât Sûresi  (8.-9.) Âyet-i Kerîmeler(447. Sayfa):

ŞEYTANLARIN KİMİN ÜZERİNE İNECEĞİNİ SİZE HABER VEREYİM Mİ? ŞEYTANLAR:
              -GÜNAHA,
              -İFTİRAYA DÜŞKÜN OLAN HERKESİN ÜZERİNE İNERLER:

26. Şuarâ Sûresi (221.- 222.) Âyet- i Kerîmeler(377. Sayfa):

Saygılarımla 06.10.2022 08:29

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

NOT(3): YUKARIYA YAZDIĞIM,  ŞEYTAN’ I  TÂRİF EDEN 41 ÂYET- İ KERÎME, TESPİT ETTİKLERİM OLUP; BAŞKA BAĞLANTILI ÂYET' LER DE OLABİLİR. BİLGİLERİNİZE.   
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2023, 01:41:21 ÖÖ Gönderen: is »