Sabit Konular > KUR'AN ÂYETLERİ(007)

15.Hicr/39-40-41-42- İHLÂSLI KULLAR ÜZERİNDE ŞEYTANIN TESİRİ YOKTUR

(1/1)

is:
"ALLAH ŞEYTAN' A SANA UYANLARDAN BAŞKA KULLARIMIN ÜZERİNDE HİÇBİR NÜFUZUN YOKTUR" DEDİ

İHLÂSLI KULLAR ÜZERİNDE ŞEYTANIN TESİRİ YOKTUR:

ŞEYTAN' A ALLAH:
           "SANA UYAN AZGINLARDAN BAŞKA, KULLARIMIN ÜZERİNDE HİÇBİR
NÜFUZUN YOKTUR" DEDİ:
           15. Hicr Sûresi (39.- 42.) Âyet- i Kerîmeler(265. Sayfa):
           “39. İblis şöyle dedi: «Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!»”
           “40. «Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır.»”
           “41. Allah şöyle buyurdu: «İşte bana ulaşan dosdoğru yol budur.»”
           “42. «Sana uyan azgınlardan başka, kullarımın üzerinde hiçbir nüfuzun yoktur.»”

Şeytan, Allah’ tan, insanları hak yoldan çıkarmak üzere, kıyamete kadar izin aldı. İnsanlara günahları süsleyerek onları yoldan çıkaracağını; «Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır.» diyerek, ihlâslı kulların yoldan çıkarılamayacağını bildirdi. Bu Âyet, şeytanın dahi, ihlâslı kulları yoldan çıkaramayacağını bildiğinin, itirafıdır.

İnanan insanlar üzerinde Şeytan' ın nüfuzunun olmadığını, Allah, bu Âyet ile tescillemiştir.

Şeytan' ın insanlar üzerine tesirlerinin olmadığını Âyet hükmü ile idrak eden bir kimse, Şeytan' ın yalanlarına kanmaz ve kendisine istemedikten sonra zarar veremeyeceğinin bilinci içerisinde yaşar.

Saygılarımla. 13.08.2023 11:54

ÖNEMLİ NOT:

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git