Gönderen Konu: 26.Şuarâ/192-193-194-195- MUHAKKAK Kİ BU KUR'AN ÂLEMLERİN RABB'İNİN İNDİRMESİDİR  (Okunma sayısı 5211 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
-MUHAKKAK Kİ BU KUR' AN ÂLEMLERİN RABB' İNİN İNDİRMESİDİR
-RESÛLÜM! KUR' ÂN' I RÛH- ÜL EMİN(CEBRÂİL), UYARICILARDAN OLASIN DİYE, AÇIK PARLAK BİR ARAPÇA İLE, KALBİNİN ÜZERİNE İNDİRDİ


           MUHAKKAK Kİ BU KUR' AN ÂLEMLERİN RABB' İNİN İNDİRMESİDİR:

           RESÛLÜM! KUR' ÂN' I RÛH- ÜL EMİN(CEBRÂİL), UYARICILARDAN OLASIN DİYE, AÇIK PARLAK BİR ARAPÇA İLE, KALBİNİN ÜZERİNE İNDİRDİ:

           26. Şuarâ Sûresi (192.- 195.) Âyet- i Kerîmeler(376. Sayfa):
           "192. Ve muhakkak ki bu (Kur’ân) âlemlerin Rabbinin indirmesidir."
           "193. (Resulüm!) Onu Rûhu’l-emin (Cebrail) indirdi;"
           "194. Uyarıcılardan olasın diye senin kalbin üzerine;"
           "195. Açık parlak bir Arapça lisan ile."


           Bu kadar açık olarak Âyet hükmü ile sabit olan bir konuda bir takım bilen/ bilmeyenlerin ileri sürdükleri Kur’ An- ı Kerîm’ i Muhammed yazdı demelerine karşılık, bu Âyet’ lerden haberi olanların, bildirilen yanlışlara kapılmaları mümkün değildir. Ancak, Allah’ ın “oku” emrine rağmen, Kur’ ân ın meallerinden Âyet’ lerin ne anlama geldiklerini bilmeyenlerin, bu yanlış değerlendirmelere ititrazları doğrusu olan Âyet’ lerle cevap vermeleri söz konusu olamayacaktır. Âyet ile sabit olduğu üzere:

           HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?
           39. Zümer Sûresi 9. Âyet- i Kerîme(460. Sayfa):
           “9. Yoksa o, gece saatlerinde kalkan, secdeye kapanıp, kıyama durarak daima vazifesini yapan, ahireti hesaba katan ve Rabbinin rahmetini uman kimse gibi olur mu? De ki: «Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?» Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar.”

           “…«Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?» Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar.” Âyet’ inden anladığımız kadarı ile, “oku” emrine uyarak, Kur’ ân- ı Kerîm’ i anlayarak mealinden okuyup; yaşantısında bu hükümlere uygun hareket eden kimseler, Kur’ an’ ın Allah’ ın Hazreti Muhammed’ e parça parça indirdiği hükümler olduğunu kabul ederler.

           Saygılarımla. 05.09.2023 12:29

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2023, 12:38:32 ÖS Gönderen: is »