Gönderen Konu: 29.Ankebût/14- NUH ALEYHİSSELÂM 950 YIL YAŞADI  (Okunma sayısı 836 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
29.Ankebût/14- NUH ALEYHİSSELÂM 950 YIL YAŞADI
« : Eylül 06, 2023, 11:50:36 ÖS »
-NUH ALEYHİSSELÂM 950 YIL YAŞADI

           NUH ALEYHİSSELÂM 950 YIL YAŞADI:
           29. Ankebût Sûresi 14. Âyet- i Kerîme(398. Sayfa):
           “14. Andolsun ki Nuh’u kendi kavmine gönderdik de, o dokuz yüz elli yıl onların arasında kaldı. Sonunda, onlar zulümlerini sürdürürken tufan kendilerini yakalayıverdi.”


           Âyet- i Kerîme’ nin, Nuh Aleyhisselâm’ ın 950 yıl kavmi arasında kaldığını bildirmesi, o zamanda yaşayan insanların ömürlerinin uzun olduğunun delilidir.

           Elbette akla gelen ilk husus, “o zamanlar yaşanan basit hayat tarzları, insanların ömürlerinin uzun olmasına vesile teşkil etmekteydi” olabilir. Ancak insanlık ileri hayat standartlarına ulaştıkça, ömürlerinin de kısaldığını söylememiz yanlış olmaz.

           İlerleyen teknolojilerin, gıda katkı maddelerinde yaptıkları ataklarla, insan organizmasına giren sentetik maddeler çoğalmıştır. İnsanların geçim derdine düşmeleri sonucu, stresle yaşamalarının gündeme gelmesiyle birlikte ömürlerinin kısalması da söz konusudur. Ancak itiraz edilebilir:

           “Hayat standardı yükseldikçe, insan ömrü uzuyor. Kısalma nereden çıktı” denilebilir. Doğrudur. Bu yaşam standardının yükselmesiyle birlikte ömrün uzamasının, göreceli olarak, bir uzama olduğunu söyleyebiliriz. Ancak eskiyle kıyaslayıp, Nuh Aleyhisselâm zamanında ömür 950 yıl olabiliyormuş dediğimizde, o zamanki uzun ömrün yaşam tarzı ile ilgili olduğunu da bilmeliyiz.

           Saygılarımla. 06.09.2023 23:47

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2023, 12:03:36 ÖÖ Gönderen: is »