Gönderen Konu: 67.Mülk/3- ALLAH, YEDİ GÖĞÜ, BİRBİRİ ÜZERİNE YARATTI  (Okunma sayısı 4579 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
-ALLAH, YEDİ GÖĞÜ, BİRBİRİ ÜZERİNE YARATTI. RAHMÂN’IN YARATMASINDA BİR AYKIRILIK, UYGUNSUZLUK GÖRMEZSİN

           ALLAH, YEDİ GÖĞÜ, BİRBİRİ ÜZERİNE YARATTI:

           RAHMÂN’IN YARATMASINDA BİR AYKIRILIK, UYGUNSUZLUK GÖRMEZSİN. GÖZÜNÜ DÖNDÜR DE BAK, BİR BOZUKLUK GÖRÜYOR MUSUN?:

           67. Mülk Sûresi 3. Âyet- i Kerîme(563. Sayfa):
           "3. O, yedi göğü, birbiri üzerine yarattı. Rahmân’ın yaratmasında bir aykırılık, uygunsuzluk görmezsin. Gözünü döndür de bak, bir bozukluk görüyor musun?"


           Kâinatın düzenini, ilim adamları dahi, hayretle izlemekte, bu büyük ilim karşısında Allah’ ın yüceliğine erişilemeyeceğini takdir edebilmektedirler. İlim adamları gökyüzünü keşfetmekte, uzay araçlarını her geçen gün daha uzak yıldız sistemlerine, daha hızlı  araçlarla gönderebilmektedirler.

           En son gezegenlerden Mars’ a gönderilen araç, 7 ayda Mars’ a varabilmiştir. Daha hızlı uzay araçlarıyla daha birçok gezegene ulaşma şansını da insanlık elde edebilecektir. Ancak ilim adamlarının ifadesi ile, dünyanın yaratılmasından bu yana ışığı dünyamıza henüz ulaşmamış yıldızların da olabileceği bilgisini vermektedirler.

           Elbette ilmin ilerlemesinin sonu olmadığı gibi, Allah’ın yarattığı Kâinat’ın sonunun da, dünya ilmi ile bulunmasının mümkün olmadığının takdirini, ilim adamları yapabilmektedirler. Bu nedenle ilmin aldığı yol, Keloğlan masalında olduğu gibi, “bir arpa boyu” nu geçemeyecektir. 

           İnsanların hadlerini bilmeleri en güzel meziyettir. İlim ne kadar ileri giderse gitsin, gittikleri yol ancak galaksimizin sonunu bulamamış olmamız karşısında, yine de sınırlı olmaktan öte geçilemeyeceğini de takdir etmemiz gerekir.

           Saygılarımla. 20.09.2023 11:59

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2023, 11:40:18 ÖS Gönderen: is »