Gönderen Konu: 72.Cin/18- CİN SÛRESİ  (Okunma sayısı 5143 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
72.Cin/18- CİN SÛRESİ
« : Eylül 20, 2023, 11:50:12 ÖS »
-CİN SÛRESİ

           MESCİTLER KUŞKUSUZ ALLAH’ INDIR. O HALDE ALLAH İLE BİRLİKTE KİMSEYE YALVARMAYIN:
           72. Cin Sûresi 18. Âyet- i Kerîme(574. Sayfa):
           "18. Mescitler kuşkusuz Allah’ındır. O halde Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın."


           Bu Âyet' ten açıkça anlaşılmaktadır ki, Allah' tan başkasına yalvarılmaz. Allah' tan başkasına dua edilmez. Bütün isteklerimiz, ancak Allah' tan istenir.

           Bir kısım Müslüman' lar velî kullar olarak adlandırılırlar. Bu kimseler Mevlânâ' lar, Yunus Emre’ ler, Ahmed Yesevî’ ler, Edebali’ ler, Hacı Bektâşi Velî’ ler tamamı velî kullar olarak değerlendirilen kimselerdir. Aksinin söylenmesi de mümkün değildir. Zira tüm hayatlarını, Müslüman’ lığın yüceltilmesi, İslâmiyet’ in her gönüle girmesi için emek vermiş gönül erlerinin, her devir de, herkesin şahitliği bu kimselerin din uluları/ velî kullar olarak değerlendirilmesi yönündedir. Bu velî kulların türbelerinde dahi, dua ederken:

           “Allah’ ım bu Mübârek kullarının hürmetine dualarımızı kabul et” diye dua edilir. Hiçbir zaman aklı başında bir Müslüman, türbesinde yatan, Allah’ ın huzuruna çıkmış, her Mü’ min gibi, Kıyamet’ le birlikte kurulacak olan Mizan’ ı bekleyen kullar olmaları sebebiyle, onların şahıslarına dua etmezler.

           Duaların kabulü Allah’ tan istenir. Her Mü’ min ve Muvahhid kişi bunu bilir. Elini açıp da “Ey Mevlâna/ Ey Yunus Emre benim dualarımı kabul et diyen, bir tek Müslüman kimse gösterilebilir mi? Gösterilemez. Zira en câhil bırakılmış Müslüman dahi, âhirete intikal etmiş bir insandan duasının kabulünü istemez. Akıl bunu gerektirir. Ancak buna rağmen devamlı, türbe ziyaretleri kınanır; yapılmasının yanlışlığı ileri sürülür. Tenkitler arka arkaya sıralanır.

           Halbuki türbelerin ziyaret edilmelerinden maksat; insanların fâni oluşlarının idrakine varmak içindir. “Peygamber’ imiz ölmüş ise, bizlerin de ölmesi muhakkaktır” ya da “Mevlâna ölmüş ise, bizlerin de ölmesi kaderimizde vardır. Ölümden kaçış yoktur” denilerek:

           TÜRBELERDE DUA, İBRET ALINMASI İÇİN ALLAH’ A YAPILIR. İSTEKLER ALLAH’ TAN İSTENİR. Bu Âyet de bunu doğrular.

           Bu kaideyi bilmeyen Müslüman hemen hemen yok gibi olsa da, az da olsa câhillik edenlerin bulunabileceği bir ortamda, herkesi suçlamanın gereği yoktur.

           Bu yapılan tenkitler biraz da kasıtlı olsa gerektir. Zira bu yapılan yanlışlar olsa bile, hiçbir Müslüman bu Âyet’ in ışığında bir fâni kuldan duasının kabul edilmesini istemez. İsteyemez. Zira Allah bu Âyet’ i ile:

           “…Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın." demek suretiyle, kendisinden başkasından hiçbir şey istenmeyeceğini de bu Âyet ile bildirmiştir.

           Dîni konularda insanların eğitilmesi yok denecek kadar az olsa da, insanların kendilerini yetiştirmeleri esastır. Zira Allah:

           YARATAN RABBİNİN ADIYLA OKU!
           -O, İNSANI BİR ALEKADAN (EMBRİYODAN) YARATTI.
           -OKU! RABBİN SONSUZ KEREM SAHİBİDİR.
           -O RAB Kİ KALEMLE YAZMAYI ÖĞRETTİ.
           -İNSANA BİLMEDİĞİ ŞEYLERİ ÖĞRETTİ.:

           96. Alâk Sûresi (1.- 5.) Âyet- i Kerîmeler(599. Sayfa):
           "1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!"
           "2. O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı."
           "3. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir."
           "4. O Rab ki kalemle yazmayı öğretti."
           "5. İnsana bilmediği şeyleri öğretti."


           Bu Âyet’ de okuma emri herkese verilmiştir. Kadın erkek ayırımı yoktur. Kadın, erkek her Müslüman’ ın okuması gerekir. Zira Allah bir diğer Âyet’ inde:

           KUR’ AN’ DAN SORGUYA ÇEKİLECEKSİNİZ:
           43. Zuhruf Sûresi 44. Âyet- i Kerîme(493. Sayfa):
           “44. Doğrusu o Kur’an, senin için de, kavmin için de : öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.”

demek suretiyle, Âhiret hayatında, Kur’ an’ dan imtihan edilmemiz konusunda şüphemizin olmaması için, bu Âyet yeterlidir. Akla gelen ikinci bir konu bu Âyet’ te de sorguya çekileceksiniz ifadesi Allah’ ın bütün kulları içindir. Erkek dişi ayırımı yoktur. Herkes sorguya çekileceğini bilerek yaşamalıdır. Müslüman olmanın gereği de budur.

Dünya hayatını  imtihan olarak görebilen ve Âhiret hayatına gereği gibi hazırlanabilen kullarından olmak dileklerimle.


           Saygılarımla. 20.09.2023 23:37

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2023, 11:13:17 ÖS Gönderen: is »