Gönderen Konu: 3.Âl-i İmrân/191- ONLAR AYAKTAYKEN, OTURURKEN VE YANLARI ÜZERİNE YATARKEN.......  (Okunma sayısı 8998 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 473
-ONLAR AYAKTAYKEN, OTURURKEN VE YANLARI ÜZERİNE YATARKEN ALLAH' I ZİKREDERLER

           ONLAR AYAKTAYKEN, OTURURKEN VE YANLARI ÜZERİNE YATARKEN ALLAH' I ZİKREDERLER; GÖKLERİN VE YERİN YARATILIŞI ÜZERİNDE DÜŞÜNÜRLER:
           3. Âl-i İmran Sûresi 191. Âyet-i Kerîme(76. Sayfa):
           "191. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. Ve «Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, Sen yücesin, bizi ateşin azabından koru.» derler."


           Bu Âyet’te, göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünenlerin, hayatlarının 24 saatini, ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken, Allah’ın zikri ile geçirdikleri bildirilmektedir. Zira bir insan ya ayaktadır; ya oturur durumdadır; ya da yatmaktadır. Bu üç halden başka bir durum, insanlar için düşünülemez. Bu kimseler, günboyu Allah’ı zikretmektedirler. Elbette bu zikretme:

           -Günlük görevlerini,
           -Geçimleri için çalışmalarını,
           -İstirahat etmelerini,
           -Spor yapmalarını,
           -Eş, dost, akrabalarla çeşitli etkinliklere katılmalarını,
           -Sosyal faaliyetlerde bulunmalarını,
           -Ailesiyle birlikte vakit geçirmelerini,
           -Çocuklarıyla ilgilenmelerini ve bunun gibi daha birçok dünyalık işlerini aksatmaları pahasına yapılacak bir zikir değildir.

           Tüm bu işleri yaparken, Allah’ı akıllarından çıkarmadan, devamlı Allah’ın gözetiminde olduklarını bilerek, hatalardan, yanlış işlerden, günah hareketlerden kaçınarak yaşamak anlamındadır.

           Bu şekilde zikrini yapanların “daimî zikirde” oldukları bilinmektedir. Bu davranış biçimi, Allah’ın gözetiminden uzak olmadığımızı kabullenmemiz neticesinde oluşan bir durumdur. Daimi zikir başka Âyet’ler de de bildirilmektedir.

           Yaşama amacımızı unutmadan, tüm insanların sevgisini kazanmak üzere, Allah’ın zikri ile günlerimizi doldurmamız temennilerimle.

           Saygılarımla. 03.10.2023 17:43

           ÖNEMLİ NOT:           

NOT(1): KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

            1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYETLERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
            2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.           

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.


NOT(2):  KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYETLERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2023, 12:35:26 ÖÖ Gönderen: is »