Gönderen Konu: KREDİ KARTLARI KULLANIMI  (Okunma sayısı 8605 defa)

is

  • Ziyaretçi
KREDİ KARTLARI KULLANIMI
« : Ekim 01, 2012, 04:19:04 ÖS »
           BANKACILARA AÇIK MEKTUP!

           Sayın Banka Yetkilileri!

           Sizler, kusura bakmayınız, hizmet adına hiçbir artı değer üretmeden hizmet alan bir sistemin çarkında yerleşmiş, “al gülüm- ver gülüm” tâbirine uygun olarak çalışan müesseselersiniz. Bu sözümü izaha gerek yoktur. Yaptığınız banka şubeleri dahi, genellikle, birilerinin işyerlerini para bastırıp alma karşılığı, işten el çektirdiğiniz işyerlerinin üzerine kurulmaktadır.

           Bir fabrikatör düşününüz. Her fabrikatör, herhangi bir iş kolunda en güzeli, en iyiyi, en bol üretebilmek üzere, binlerce çeşit ürünlerden birinin üretimi için, ortaya alın terini koyan emekçi kimselerdir. Fabrikatörler, hizmeti fedâkârlıklarla gerçekleştirenlerdir.

           Üretmeden al gülüm- ver gülüm ile yaptığınız hizmet karşılığını siz bankacılar, yapılan her alışveriş miktarı üzerinden şu günlerde % 3 ya da daha fazla komisyon alarak zaten fazlasıyla alıyorsunuz. Bir fabrikatör, o kadar emeklerden, harcamalardan, alın terlerinden sonra günlerce, belki aylarca beklemek suretiyle, emeklerinin karşılığını alabilmektedir.

           Siz bankacılar! Kuruyorsunuz bir kasa, bir güvenlikçi ile banka şubesini, açtığınız andan itibaren, darphane gibi para basmaya devam ediyorsunuz. Yalan diyebilir misiniz?

           Tamam, ekonominin kuralı bu günlerde budur. Sizler bu hizmet karşılığı, bu kurallar içerisinde alacaksınız. Ancak Allah Rızası için elinizi, cebimize bu kadar fazla atmayınız, lütfen elinizi vicdanınıza da götürünüz!

           Elimize verdiğiniz kartlar, her alışverişte kullanımda, size en nihayeti bir gün sonunda % 3 (Bu sırada miktar bu olsa da, aylık komisyon ücreti % 12’ ler seviyesine kadar çıkabilmektedir. Bu esnafın ifadesidir.) kazanç sağlamaktadır. Bilindiği üzere esnaf, biriken alışveriş bedellerini günlük olarak almaktadırlar. Bir günde kazanılan % 3 getiri yıllık faiz oranlarıyla kıyaslanırsa, size yıllık faiz olarak % 100’ lerin çok üzerinde faiz getirebilmektedir. İstisna olarak parasını ertesi gün almayanlar bulunsa da kaide olarak almaktadırlar. Bu nedenle bu faiz oranından fazla sapma olmaması gerekir. Düşünce itibariyle, biz böyle düşünsek de, gerçekte olan faiz oranı ne kadar aşağı inebilir ki? Her esnaf meteliğe kurşun attığına göre aldığınız faiz oranları % 100’ lerin altına fazla inmez. Zannediyorum.

           Yıllık bilançolarınızdaki katrilyon TL. lik kazançlarınız benim iddialarımın ispatıdır.

           Allah gözünüzü doyursun ey Bankacılar!

           Bu kadar kazançtan sonra, hâlâ elinizi tüketicilerin ceplerine atarak; onlarca katrilyon TL. lik kazançlarınızı,  daha da mı yukarılara çıkarmak istiyorsunuz? Kazanmanın sonu olmadığı gibi, sizlerin hırslarının da sonu olmayacak gibi görünüyor. Ancak “gözleri toprak doyurur” atasözümüzü lütfen unutmayınız!      

           Elbette kredi verdiğiniz kimselerin işlerini yoluna koymaları, bu sistemin getirisi olarak değerlendirilebilir. Her kredi kartı sahibinin ihtiyaçlarını giderdiğinizi ifade ederek, kredi kartlarından aldığınız kart ücretlerini hak ettiğinizi vehmedebilirsiniz. Bilmeniz gereken husus:

           -Kazançlarınızın ana kaynağı insanlara verdiğiniz bu kredi kartlarıdır. Bunları insanlar almasa, sizler açlıktan ölürsünüz. O nedenle kazanç kapınız olan kredi kartlarını elinizde fırsat var bilerek yanlış kullanmanız; çeşitli bahanelerle hak ediyoruz düşüncesiyle yıllık kart aidatlarıyla ücretlendirmeniz, ne insafa sığar; kusura bakmayınız ne de insanlığa sığar, ne de 5464 Sayılı “Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası” na sığar.

           Bu ücretlerin haklı olduğu gerçeğinden hareketle, doğru bir işlem yaptığınız kanaatiyle, kart sahiplerinden talep ettiğiniz yıllık aidat/ kart ücretleri, usulsüzdür; 5464 Sayılı Yasa çerçevesinde de "Kanunsuzdur"; haksız kazançtır. Kartlardan ücret almamanız gerektiği halde, “fırsatım var alırım” demenizin yanlış olduğunun farkına varamamış olabilirsiniz. Ancak farkına varacağınız “hesap gününün” geleceğini de unutmamalısınız.

           5464 Sayılı “Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası” nın “Sözleşme” başlığını taşıyan, 24. Maddesi gereğince:

           “Kart hâmili sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında hiçbir yükümlülük altına sokulamaz. Kart hamilinin yapmış olduğu işlemler neticesinde faiz, komisyon veya masraf adları altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez” hükmü bulunmaktadır.

           Bu hükme rağmen usulsüz aldığınız ve vatandaşların/ daha doğrusu mûdilerinizin, geri almak için çaba sarf etmemeleri sonucu üzerinizde kalan haksız kazancın, yüzlerce milyon liraları(eski para birimi ile, yüzlerce tirilyon liraları) aştığını biliyorsunuz. Bile bile de bu kazancı yiyebiliyorsunuz. İnşaallah yetkililerin bu aidatları topyekun sizlerden re’ sen(doğrudan doğruya) alarak hak sahibi mûdilerin tamamına geri ödetecekleri günler gelecektir. Zira bu yanlış kazanca hiçbir yetkili olur veremez. Vermezler de diye ümitle bekliyoruz.

           Saygılarım, tüm hak yemezleredir…

           ÖNEMLİ NOT: Sayın Savcılarımızın, 5464 Sayılı “Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası” nın "Sözleşme" başlığını taşıyan 24. Maddesi gereğince, alınmaması gereken Kredi Kartları Yıllık Aidatlarının, bütün bankalara yazacakları genelgeleriyle, bankaların mûdilerine, banka ve kredi kartları yıllık aidatlarının re' sen geri ödenmesi hususunda gayretlerini ümitle bekliyoruz.

           Zira bankaların iletişim/ mail adreslerine yazarak haklarını geri alan(benim gibi) mûdiler bulunmakta, ancak bunların sayısı, tahmînen/ yaklaşık rakamla % 1- 2 civarından fazla değildir. Bu nedenle bankaların hesabında kalan kanunsuz aidat paralarının toplamı yüzlerce milyon liraları(eski hesapla yüzlerce trilyon liraları) bulmaktadır.

           Sayın Savcılarımıza(Eski tabirle Müdde- i Umumilerimiz' e/ Halkın/ Âmmenin/ Umûmun Haklarını Koruyanlarımız' a), imkânı olmayanlar/ önemsemeyenler olsa da, genel çoğunluğa bu âidatların iâdesi konusunun, bankalara cebren yaptırılması hususunda gereğini,

           Saygılarımla arz ederim.


           ETİKETLER: Kredi Kartları Kullanımı, Kredi Kartları Yanlış Kullanımı, Kredi Kartları Ücretleri, Kredi Kartlasrı Yıllık Aidatları, Bankacılık İşlemleri Ücretleri, Haksız Kazanç Nedir? Haksız Kazanılanın Heasabı Sorulmaz mı?, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yıllık Aidatı Almak Doğru mu?, 5464 Sayılı Yasada Banka Kartlar ve Kredi Kartları Aidatı Alınamaz Kesin Hükmü, 5464 Sayılı Yasa' nın "Sözleşme" Başlıklı Maddesinin Hükmü Bankalarca Çiğneniyor, 5464 Sayılı Yasa Hükmü Neden Uygulanmaz?, Neden Mahkeme Kararları Aidatları Topyekun İade Edilmesi Şartıyla Alınmaz, Herkes Ayrı Kart Aidatı için Neden Müracaat Etmelidir?, Hakem Heyetleri Yükünün Artırılmak Üzere Kart Aidatları İadesi Topyekun Karar Altına Neden Alınmaz?,   
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2019, 11:02:08 ÖS Gönderen: is »