Köşe Yazıları > Köşe Yazılarımız

TELEVİZYONLARDA REKLÂMLAR

(1/1)

is:
TELEVİZYONLARDA REKLÂMLAR
18.01.2013 17:40

           Televizyonlar reklam almak zorundadır. Reklam gelirleri olmasa, televizyonların % 90' ı kapatılır. İflasın eşiğine gelir. Doğrudur. Reklam gelirleri olmasa televizyonların ayakta durmaları çok zordur. Bu nedenle televizyonların reklamlardan elde ettikleri gelirlerinin denetlenmesi, zorunluluktur. Zira denetimsiz reklam furyasında, izleyicilerin kesintisiz seyredecekleri bir dizi/ film/ yapım bulmak mümkün olmayacaktır. Zira reklam gelirlerinin çekiciliği televizyon patronlarını cezbedecek kadar yüksek değerlerdedir. Bu nedenle, denetimler için bir müessesenin olması zorunluluktur. Doğrudur. Memleketimizde de televizyonlar denetlenir. Bu denetimi devletin kanunlarıyla kurulmuş olan RTÜK(Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) yapar. Bu kuruluşun görevi nedir diye sorduğumuzda:

           RTÜK, Ülkemizdeki radyo ve televizyon yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli, özel kanunla kurulmuş, özerk bir kuruluştur. Bir zamanlar reklamların çok fazla izleyicileri, canlarından bezdirecek halde olmaları nedeniyle, RTÜK tarafından, reklamların 6 dakika ile sınırlı olduğu duyuruldu/ milletin fısıltı gazetesi devreye girerek, bu 6 dakika kısıtlamasını gündeme getirdi. Bir müddet bu kural uygulandı, televizyonların bir kenarında 6 dakikadan geri sayım görüntüsü başlatıldı.

           Her işte olduğu gibi bir müddet sonra bu kural rafa kaldırıldı. Böylece televizyonların tamamı bu kuralı çiğneyip geçti. 15 dakika reklamdan sonra 2- 3 dakika kala, geri sayım göstergeleri verilmeye başlandı. Bununla birlikte reklamlar en az 15 dakika kadar olmak üzere uygulamaya konuldu. Bazı dizilerde bu kadar uzun reklam verilmesi her yarım saatte bir olsa, "hadi canım tamam, olur bu kadar" diyelim. Olur mu? Televizyonlarda seyircilerce tutulan/ reytingleri yüksek dizilerde, 5- 8 dakika sonra tekrar reklamlara girdiklerini, bunlarında yine en az 10- 15 dakika sürdüğünü tespit ettiğimize göre, bu reklamlarla milletin lüzumsuz yere oyalanmasını, denetleyecek bir kuruluş yok mudur, diye feryatlar yükselse de, bizim RTÜK' ümüz var. Denetimleri yapar, desek de, memleketimiz televizyonlarında, normal izletildiğinde, 45 dakika sürecek bir dizinin bir bölümünün, reklamlarla, 2,5- 3 saate çıkarılarak izlettirilmesinin, denetimle bir ilgisinin olabileceğini düşünen, bir akıl sahibi var mıdır? Bu zaman içerisinde, televizyonların kendi programlarının reklâmlarının, en fazla, toplamda 20 dakika olduğunu düşünürsek; geriye kalan 180- 45- 20= 115 dakika, sırf kazanç kapısı olan reklamlarla bu milletin aldatılması değildir de, nedir? Büyük ihtimalle, devletimiz bu reklamlardan % itibariyle, vergisini tam anlamıyla alsa, hazine para dolar taşar. Zannediyorum.  Tahminen zannetmemin dayandığı olayı da anlatayım. Bir firmanın sakız demo’ sunun yapıldığı salonda, yetkiliye sorduğum(safça olduğunu yetkilinin cevabî konuşmasından sonra anlıyorum) soru:

           -Af edersiniz bu reklamın televizyonda dakikası ne kadardır? Dediğimde, yetkili bayanın cevabı:

           “Beyefendi siz bilmiyorsunuz zannederim. Prime time’ da bu reklâm, dakika değil saniyeyle ifade edilir. Söz konusu olan zamanda verilen reklâmların saniyesi "1000 dolardır.” Demişti.

(Bu demonun yapılması yaklaşık 2000 yılıydı. Aradan geçen 20 sene zarfında doların geldiği seviyeye de bakarsak; reklam vermenin saniyesinin astronomik diyebileceğim rakamlara ulaştığını tahmin edebiliriz.)

O sırada küçük dilimi yuttuğumu hissetmiştim. Bu kadar parayı taşıyacak çuvalların, televizyon kanallarında bulunabileceğini zannetmediğimi düşünmüştüm.

           Netice olarak, bu hususların bilinmesi ve televizyonlarda, internette, bu hususların göz önüne alınmasıyla birlikte seyredilmesi/ araştırmaların yapılması gerektiğini, hatırlatmakta yarar vardır.

           Sıhhatli, mutlu, inançlı günler için hedefi belirlenmiş televizyon izlemelerin/ internette gezinmelerin, tüm insanlığa yararlar, mutluluklar, sağlık ve sıhhatler getirmesi dileklerimle.

           Saygılarımla…12.11.2014 01:11   

           ETİKETLER: Reklamlar. Televizyonda reklamlar. İnternet sitelerinde reklamlar. Sitelerde insanı canından bezdiren reklamlar. Sitelerde karşınıza zırt pırt çıkan reklamlar. Reklamların fazla verilmesi.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git