Gönderen Konu: YABANCI SERMAYE  (Okunma sayısı 37561 defa)

is

  • Ziyaretçi
YABANCI SERMAYE
« : Mayıs 15, 2008, 06:07:20 ÖS »
YABANCI SERMAYE

           Özelleştirmelerde “yanlış var ama nedir” diye birbirlerine soranların olduğu gerçeği karşısında, yapabileceğimiz tek hareket, özelleştirmelerin gerekçelerini araştırıp bu millete ulaştırmaktır. Gerekçeler ulaştırılacak da ne olacak diyebilirsiniz. Ancak bu gerekçelerin sağlam delillere dayanıp dayanmadığını araştıranlar, çok fazla bilgiye ulaşacaklar ve yapılan özelleştirmelerden bu memleket, kazanç sağlıyor mu, sağlamıyor mu, ya da geleceğimize ipotek konuluyor mu, konulmuyor mu göreceklerdir.

           Özelleştirmelerin, aşağıda belirttiğim, vazgeçilmesi son derece sakıncalı olan şartlardan, taviz vermemek kaydı ile yapılması, özelleştirmelerin kabul edilebilir olmalarını sağlayacaktır. Özelleştirmelerde vazgeçilemez şartları aşağıya sıralayalım:

           1-) ÖZELLEŞTİRMELERDE, YABANCI SERMAYE SAHİBİNİN CEKETİNİ ALIP GELMESİNE SON VERİLMELİ; YATIRIMLARIYLA BİRLİKTE GELİRSE, YAPILACAK YATIRIMLAR İÇİN KOLAYLIKLAR SAĞLANMALIDIR.

           2-) ASLA KURULUŞLARIMIZIN HİÇBİRİ YABANCILARA SATILMAMALIDIR. YABANCILARA SATIŞ KESİNLİKLE YASAKLANMALIDIR.

           3-) ÖZELLEŞTİRİLECEK KURULUŞLAR "GERÇEK YERLİ SERMAYE" YE DEVREDİLMELİDİR. PERDE ARKASINDA YABANCI SERMAYE BULUNMAMALIDIR.

           4-) YERLİ GÖRÜNTÜSÜ ALTINDA CERBEZELİ PATRONLARIN(YERLİ/ YABANCI PATRONLARIN) BULUNMASINA, ARAŞTIRMALARLA DESTEKLİ ŞARTNAMELERE KONULACAK MADDELERLE ENGEL OLUNMALIDIR. 

           5-) AVRUPA’NIN ÇOĞU DEVLETLERİNDE OLDUĞU GİBİ, ŞARTNAMELERE "MÜLKİYET DEVLETİNDİR." ŞARTI KONULMALIDIR.

           Saygılarımla... 15.05.2008- 21:33
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2011, 10:55:37 ÖS Gönderen: is »