Gönderen Konu: İNSAN BİR DAMLA KAN  (Okunma sayısı 8878 defa)

is

  • Ziyaretçi
İNSAN BİR DAMLA KAN
« : Kasım 11, 2014, 10:05:00 ÖS »
İNSAN
15.09.1996

           İnsan, bir damla kan.
           Aklın gücü olmasa;
           Âciz bir böcekten de aşağıdır insan.


           Akıl gibi bir nimetle yüceltilen, kâinatın bütün varlıklarının emrine musahhar kılındığı bir kul. Kul olmayı bilirse, insan. Kulluktan bi haber yaşaması, aczinin, güçsüzlüğünün ifadesi. Âciz, çünkü akıl denilen gücü kullanmasını bilmiyor. Güçlü, çünkü nefsine hâkim olarak güçlülüğünü kanıtlamış durumdadır insan.

           Yol- yordam bilmeyen insanlara, yol- yordam öğretmek için Peygamberler gönderilmiştir. Yol gösterici; tebliğ edici olmaları Âyet- i Kerîmelerle ifade edilmiştir.

           İnsanların yapılarında bulunan 3 vücuttan biri nefistir. Bu nefis ki, insanların yol- yordam bilmelerine engel olmaktadır. Nefis insan bünyesinde 19 âfetle mücehhez bir varlık. Cehennem’ den bir köşe kapmak için âdeta çırpınıyor. Nefsin gidişi hep Cehennem’ e. İnsanı Cennet’ e götürmeye çalışmıyor.

           Cennet’ e gidilmesini telkin eden ise ruhtur. Nefsin âfetlerine karşılık, ruhun hasletleri var. Bu hasletler de 19 adet. Nefsin insanı daima kötülüğe sürükleme temâyülünde olmasına rağmen, ruh insanları daima kurtuluşa/ iyiye yönlendirmektedir. Ruh ile nefis arasında daima bir savaş hali mevcut. Hayatımızın her saniyesinde nefsimizin âfetleri ile ruhumuzun hasletleri çarpışıyor. Kendimizi iyi eğitebilmişsek; nefsimizi terbiye edebilmişsek; ruhumuzun hasletleri baskın çıkıyor. Aksi takdirde nefis insanlara her türlü kötülüğü yaptırabilmek için fırsat kollamakla meşguldür. Ruh daima, nefse baskı uygulamak durumundadır. İşte nefsin yanlışları karşısında, ruhun uyguladığı baskı sonucu, insan denilen varlıkta "VİCDAN AZÂBI" kendini göstermektedir. İnsanlar için yol belirlenmiştir:

           Yol göstericinin târif ettiği yolun yolcusu ol!
           Bu yolun doğru olduğunu unutma!
           Dosdoğru devam et! Sapma gösterme!
           Şaşırma, sapıtma!
           Bu yolda gaflete hiç düşme!
           Gözünü aç!
           Ruh, fizik vücut ve nefsin bütün yönlerini öğren!
           Kur’ân- ı Kerîm' in hâfızı ol! Bu hıfzettiklerini de hayatının her safhasına uygula.
           Hayatının her sâniyesine uygulamaya çalış!
           Göreceksin ki, mutluluk bu yolun yolcusu olanlara farz olmuş; şart olmuştur.

           Saygılarımla... 11.11.2014 22:05
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2022, 05:03:21 ÖS Gönderen: is »