Gönderen Konu: AÇKI  (Okunma sayısı 11166 defa)

is

• Ziyaretçi
AÇKI
« : Kasım 17, 2014, 11:59:16 ÖÖ »
AÇKI
03.07.2003- Siyaset Meydanı- 12,47-04.07.2003

Bilindiği üzere sözlüklerimize birçok uyduruk kelime konulmaya çalışılmıştır. Ancak zorlamalarla olacak bir yol olmadığı, tatbikatta kendini göstermiş, uyduruk kelimeler yer bulmamıştır.

Bu çerçevede, "demek ki kabul görmeyen uyduruk kelimeler kullanılmadığı için sözlüklerde yer bulmayacak anlamı çıkar" denilse de, sözlüklere giren ve zamanla araya sızan kelimelere ne demeliyiz? "Aman canım sende, ne olurmuş bir kaç kelime girse" denilebilir. Dejenerasyon(bozulmalar) da böyle başlamaz mı? Bir müddet sonra, uyduruk kelimeleri araya sokuşturanlar da, gözlerine inanamazlar. "Şaka yollu koyduk, tuttu" demezler mi? Derler. Denildi de. Bu bir milletin kelimelerinin dejenere edildiğini(bozulduğunu) göstermez mi?

"Ulusal düttürü" uyduruk kelimesi dillerde dolaştırıldı, ancak milletten gelen tepkiler sonucu, tatbikatta kullanılmadığı, daha doğru ifadeyle reddedildiği için kayboldu, gitti. "Olanak imkânı" nı cümle içerisinde kullanan, parti başkanlarına şahit olduğum için yazıyorum. Açık oturumu seyrederken de şu 4 mısra aklıma geliverdi: 

Bin yıllık anahtarın suyumu çıktı?
           Sayın ve pek muhterem kişi, suyu mu çıktı?
           Suyu mu çıktı ki, “açkı” oldu?
           Uyduruk kelimelerle sözlüklerimiz doldu da doldu.

ÖNEMLİ NOT(1): Açkı kelimesini üretirken, bu kelimenin köken itibariyle Türkçede var olduğu söylenebilir. TDK sözlüğünde de yeri vardır. Ancak allerjik reaksiyon(aşırı tepki) neticesi, aklıma geliveren bu dörtlüğü yazdım. Zira bir zamanlar sözlükler düzenlendi. İnanın gülme krizine girmeye neden olacak kadar enteresan kelimeleri de bu millet gördü. Bu nedenle itiraza gerek olmaması dileği ile.

ÖNEMLİ NOT(2): Açkı diyenleri tatbikatta hiç duymadım. Demek ki bu kelime de kabul görmedi diyebilir miyiz?

« Son Düzenleme: Kasım 17, 2014, 12:31:05 ÖS Gönderen: is »