Gönderen Konu: TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA  (Okunma sayısı 8727 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA
« : Şubat 14, 2019, 07:53:25 ÖS »
TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA

Bir zamanlar bir Tavşan ile Kaplumbağa iki iyi arkadaşlarmış. Tavşan bir gün:

-Arkadaşım Kaplumbağa çoktan beri görünmüyor. Ziyaretini yapsam iyi olur demiş. Kaplumbağa arkadaşını ziyaret etmek için yola çıkmış. Giderken derenin kenarında Kunduz' a rastlamış.

-Ne yapıyorsun Kunduz kardeş demiş. Kunduz:

-Kış gelmeden derenin önünü kestiğim ağaç dalları ile tıkayıp bir set yapmak için uğraşıp duruyorum. Sonrada yükselen suyun içerisine yavrularımı barındırmak için evimi yapacağım, demiş.

Tavşan yoluna devam etmiş. Kaplumbağa' nın evinin önünde etrafa bakınmış. Kaplumbağa yakınlarda değilmiş. Tavşan kendi kendine sormuş:

Nerede acaba kaç gündür görünmüyor. Eve doğru seslenmiş. Cevap alamamış. Acaba dışarı ot yemeğe mi gitti? Evde yok zannediyorum derken, kaplumbağa evden dışarı seslenmiş:

-Tavşan kardeş gel içeri. Hastalandım. Kaç gündür yatıyordum, demiş. Tavşan Kaplumbağanın hastalandığını, bu yüzden çayıra ot yemeğe gidemediğini işitince:

-Kaplumbağa kardeş sen ot yiyemediğin için zayıf düşmüşsündür. Ben şimdi sana bolca ot toplar getiririm. Yersin, eski gücünü toplarsın. Çayırlara yeniden çıkabilecek gücü kendinde bulursun, demiş ve sıçrayarak kırlara ot toplamağa gitmiş. Kırlardan döndüğünde topladığı otları yemesi için arkadaşı Kaplumbağanın önüne koymuş. Günlerdir aç olan Kaplumbağa bol bol ot yemek suretiyle eski gücüne kavuşmuş.

Kaplumbağa arkadaşlarının olduğuna şükretmiş:

-İyi ki arkadaşım Tavşan var. Beni aramasaydı açlıktan ölebilirdim. Demiş.

Arkadaşlar!           

İyi bir dost her zaman, herkese gereklidir. Dostu olmayan insanların sıkıntılı zamanlarında, sıkıntılarını paylaşacakları dostlarının olmaması çok kötü bir şeydir. Her ne olursa olsun, arkadaşlarımızın kötü/ sıkıntılı günlerinde yanımızda olmalarını istiyorsak, biz de arkadaşlarımızın kötü/ sıkıntılı günlerinde onlara destek vermeliyiz. Onların sıkıntılarını paylaşmalıyız.

Yaşam boyu sağlık ve mutluluklar sizlerin olsun.

Yeni hikâyelerde görüşmek üzere, mutlu ve sağlıklı günler dileklerimle.

Tüm okuyucu arkadaşlarına sevgilerim ve büyüklerime saygılarımla. 14.02.2019 17:38

Arda Güneş
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2023, 12:33:19 ÖS Gönderen: is »