Gönderen Konu: ÂDEM ALEYHİSSELÂM YERYÜZÜNDE BİR HALİFE OLARAK YARATILDI  (Okunma sayısı 319 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 231
ÂDEM ALEYHİSSELÂM YERYÜZÜNDE BİR HALİFE OLARAK YARATILDI
« : Ağustos 21, 2021, 01:54:37 ÖS »
ÂDEM ALEYHİSSELÂM YERYÜZÜNDE BİR HALİFE OLARAK YARATILDI

           ALLAH, MELEKLERE, "YERYÜZÜNDE BİR HALİFE YARATACAĞIM" DEDİ:

           MELEKLER, ALLAH' A "DÜNYADA BOZGUNCULUK YAPACAK VE KAN DÖKECEK BİRİSİNİ Mİ YARATACAKSIN" DEDİLER:

           ALLAH, ÂDEM ALEYHİSSELÂM' A İSİMLERİN HEPSİNİ ÖĞRETTİ:

           2. Bakara Sûresi (30.- 31.) Âyet- i Kerîmeler(7. Sayfa):
           "30. Bir zamanlar Rabb’in meleklere: «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım» demişti. (Melekler): «A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz» dediler. (Rabb’in): «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.» dedi."

           "31. Ve Âdem’e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: «Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin.» dedi."


           Âdem Aleyhisselâm' ın yaratılması Âyet ile sabitken; bir ilâhiyatçının çalışmalarına esas olmak üzere, Güner Akca' nın "sıratı müstakim" kitabından, 90 madde halinde çıkarmış olduğu:

           "Kur' an' da neler yok" yazısının 76. Maddesinde aynen:

           "76- Adem ilk beşerdir diye bir şey yok. Adem ilk sorumluluk sahibi insandır" diye bildirilmesi, bu Âyet' ler çerçevesinde kabul edilemez. Zira "Adem ilk beşerdir diye bir şey yok" denilmesi, Âdem Aleyhisselâm' ın ilk insan olmadığı anlamına gelmektedir. O zaman Âdem Aleyhisselâm' dan önce yaratılmış insanların varlığı akla gelmez mi?

           Âdem Aleyhisselâm' a "İLK İNSAN" dır, demek yerine, "Âdem ilk sorumluluk sahibi insandır" demenin ne anlama geldiğini hiç kimse, bu Âyet' ler çerçevesinde izah edemez. Bu ifade 30. Âyet' in:

           «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım» demişti. (Melekler): «A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz» demeleri esnasında, yeryüzünde meleklerden başka hiçbir insan soyunun olmadığı bilinmektedir. Zira melekler:

           "Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" demelerinden, o zamana kadar meleklerden başka, Allah' ı tesbih ve takdis eden hiç bir varlığın olmadığı açıkça belirtilmektedir.

           Âyet' lerin gerçek anlamlarından başka anlamlara çekilmesi, Allah katında sorumluluğu ve Âyet' lerin inkârını getirir ki, bundan her Müslüman' ım diyen kimselerin kaçınmaları gerekmektedir.

           Allah cümlemizi, Âyet' leri gerçek anlamlarında anlayan ve diğerlerine aktarabilen kullarından eylesin.

           Saygılarımla. 21.08.2021 13:49

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2021, 02:04:00 ÖS Gönderen: is »