Gönderen Konu: 2.Bakara/123-139-153-154- KIYAMET GÜNÜNDE KİMSE KİMSENİN YERİNE BİR ŞEY ÖDEYEMEZ  (Okunma sayısı 4239 defa)

is

• Administrator
  • Sr. Member
-KIYAMET GÜNÜNDE, KİMSE, KİMSENİN YERİNE BİR ŞEY ÖDEYEMEZ
-BİZİM AMELLERİMİZ BİZE, SİZİN AMELLERİNİZ DE SİZE'DİR
-ALLAH'IN YARDIMI SABIR VE NAMAZLA GELİR
-ŞEHİTLİK, ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLMEKTİR.

KIYAMET GÜNÜNDE, KİMSE, KİMSENİN YERİNE BİR ŞEY ÖDEYEMEZ:

KIYAMET GÜNÜNDE, KİMSEDEN FİDYE KABUL EDİLMEZ:

KIYAMET GÜNÜNDE, KİMSEYE ŞEFAAT DE FAYDA VERMEZ:

KIYAMET GÜNÜNDE, KİMSE HİÇBİR TARAFTAN YARDIM DA GÖRMEZLER:

2. Bakara Sûresi 123. Âyet-i Kerîme(20. Sayfa):
           "123. Ve öyle bir günden sakının ki, o gün kimse, kimsenin yerine bir şey ödeyemez, kimseden fidye kabul edilmez ve ona şefaat de fayda vermez, hiçbir taraftan yardım da görmezler."

*-*-*-

ALLAH TÜM İNSANLARIN RABB' İDİR:

BİZİM AMELLERİMİZ BİZE, SİZİN AMELLERİNİZ DE SİZE'DİR:

2. Bakara Sûresi 139. Âyet-i Kerîme(22. Sayfa):
           "139. De ki: «Allah hakkında bizimle didişmeye mi gireceksiniz? Oysa O, bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz de size. Şu kadar var ki, biz O’na ihlas ile sarılıyoruz."

ALLAH'IN YARDIMI SABIR VE NAMAZLA GELİR:

ŞÜPHE YOK Kİ ALLAH, SABREDENLERLE BERABERDİR:

2. Bakara Sûresi 153. Âyet-i Kerîme(24. Sayfa):
           "153. Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir."

İnsanların, Allah'tan yardım istemeleri için namazla birlikte, sabretmelerinin gerektiğini belirten Allah, bu Âyet-i Kerîme’de, yardımın acele gelmeyeceğini de bildirmektedir. 

Sabırla ve namaz ile yardım istenmesi, en hayırlı olanı, Allah'ın vereceğinin garantisidir. Hayırsız olan bir isteğimizi, Allah her şeyi bilen olduğu için, erteleyebilir/ vermeyebilir. Biz bilmeyiz. Allah bilir.

ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLERE "ÖLÜLER" DEMEYİN. HAYIR ONLAR DİRİDİRLER. FAKAT SİZ SEZEMEZSİNİZ:

ŞEHİTLİK, ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLMEKTİR:

2. Bakara Sûresi 154. Âyet-i Kerîme(25. Sayfa):
           “154- Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz.”

"Allah yolunda öldürülenlere" "ŞEHİT" denir. Bu Âyet ile bildirildiği üzere:

Şehitliğin tek şartı: Allah yolunda öldürülmektir.

Saygılarımla. 07.09.2021 11:15

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:

1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE, TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2023, 12:38:14 ÖS Gönderen: is »