Gönderen Konu: DİNDE ZORLAMA YOKTUR  (Okunma sayısı 293 defa)

is

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 231
DİNDE ZORLAMA YOKTUR
« : Eylül 13, 2021, 01:59:18 ÖS »
DİNDE ZORLAMA YOKTUR

           DİNDE ZORLAMA YOKTUR:
           2. Bakara Sûresi 256. Âyet- i Kerîme(43. Sayfa):
           “256-Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkâr edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.”

           Dinde zorlama yoktur Âyet- i Kerîmesi çerçevesinde, hiç kimse, bir diğer müslüman/ gayri müslim/ mecûzî(ateşe tapan)/ ateist(Allah’ a inanmayan) hiç kimseye, zorla bir şeyi kabul ettirmesi gerekmez. Görevi de değildir. Bu Âyet’ in ifade ettiği anlam budur.

           “…Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir…” demek suretiyle, Kur’-ân’ ın eğri ve doğruyu bildirdikten sonra, kimsenin kimseye eğri/ doğruyu zorla anlatmasına gerek kalmadığı âşikârdır. Hiç kimse, bir başkasına, zorla bir şey yaptırmaya, yetkili de değildir.

           Allah(c.c.), insanların gönüllerine hitabederek İslâm’ ın kurallarını kabul etmesini istemiştir. Zorla bir şey yapılmaması için Peygamberimizi, yaklaşık 30' den fazla Âyet- i Kerîme’ lerinde uyarmış:

           “Yâ Muhammed senin görevin tebliğden ibaret, sen ancak tebliğcisin” demiştir.

           Hal böyle olunca, kimsenin bir diğerine zorla dinimizin kurallarını kabul ettirme yetkisi bulunmamaktadır. İslâmiyet’ in kuralları gereği, bir emir ya da yasak, gönüllere hitab ederek kabul ettirilir. Bu nedenle, doğru yolda olan kimseler kurallara uyacak, sapıklık edenler uymayacaktır. Âyet’ te bunun bilindiği gerçeği vurgulanarak; “…doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir…” denilmektedir.

           Allah’ ın hiçbir zaman kopmayan kulpuna yapışanlar doğru yoldadırlar. Kur' ân- ı Kerîm' in hükümlerine uyanlar, kıyamete kadar kurtulanlardan olacaklardır. En son Kitap, Kur' ân- ı Kerîm' dir. Bunun bilinmesi doğru yolun bilinmesi için önemlidir. Bir kısım insanlarımız, geçmişte Peygamberlere indirilmiş Kitap' lara müracaat etmektedirler. Burada çok ince bir nokta, yürürlükte oldukları süre içerisinde, bu Kutsal Kitap' lar müracaat edilebilen Kitap' lardı. Ancak tahrif edilip, hükümleri değiştirildiği için, en son Kur' an indirildi. Geriye dönerek, bozulmuş olan Tevrat/ Zebur / İncil' e müracaat edilmemesi için, Allah(c.c.) Kur' Ân- ı Kerîm' i indirmiştir. Allah demez miydi:

           “Ey kullarım Tevrat' ın/ Zebur' un/ İncil' in değiştirilen hükümleri şunlardır. Düzeltin.” Demedi. Zira yeni bir Peygamberle birlikte, uyulması gereken hükümleri bildirmek için, Kureyş Kabilesi’ ne anlayabilmeleri için,  Arapça, yeni bir Kitap olan Kur’ an’ ı indirdi. Peygamber’ lerine indirdiği Kutsal Kitap' lar, o zamanın kavminin lisanıyla ve yaşadıkları süre içerisinde ki olaylara göre, kısım kısım indirildi. Hüküm Allah' ındır.

           Gönüllere hitabeden Kur' an' ın, hayatımızın her safhasında uygulanması için gayretlerimizi Allah(C.C.) eksik etmesin.

           Saygılarımla. 13.09.2021 13:57

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!


« Son Düzenleme: Eylül 18, 2021, 12:24:15 ÖS Gönderen: is »