Gönderen Konu: ZEKÂT VERİLEN MALLARI ÇOĞALTIR  (Okunma sayısı 1587 defa)

is

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 471
ZEKÂT VERİLEN MALLARI ÇOĞALTIR
« : Kasım 25, 2021, 05:40:14 ÖS »
ZEKÂT VERİLEN MALLARI ÇOĞALTIR

           ZEKÂT, VERİLEN MALLARI ÇOĞALTIR:

           MALLARINI ALLAH YOLUNDA HARCAYANLAR:
           -ZEKÂT VERENLER,
           -SADAKA VERENLER,
           -FİTRE VERENLER,
           -İNFAK EDENLERDİR.

           2. Bakara Sûresi 261. Âyet- i Kerîme(45. Sayfa):
           “261- Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, bir tanenin durumu gibidir ki, yedi başak bitirmiş ve her başakta yüz tane var. Allah, dilediğine daha da katlar. Allah'ın rahmeti geniştir. O, her şeyi bilir.”


           Bu kimselerin harcadıklarının geri dönüşleri, Allah’ ın Âyet’ lerinin ifadesiyle, “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, bir tanenin durumu gibidir ki, yedi başak bitirmiş ve her başakta yüz tane var...” hesaplandığında bir buğday tanesinden 700 tane buğday çıktığı belirtilmiştir. Harcanan malın karşılığında Allah’ ın kullarına vaad ettiği miktar, 1’ e 700 mislidir. Bu Allah’ ın vaadi olduğuna göre, sözünden dönmeyen Allah’ ın garantili sözüdür. Hiç kimsenin, bu vaad' in yerine getirilmeyeceğini söylemesi de, mümkün değildir.

           O halde, kazancı bol bir iş yapmak istiyorsak, öncelikle hayra yönelerek kazancımızı temizlememiz, temizlenmiş bir kazançla ailemizin geçimini temin etmemiz, her şeyden önce, sosyal sorumluluklarımız açısından da, çok önemlidir.  Âyet’ in sonunda, “…Allah, dilediğine daha da katlar. Allah'ın rahmeti geniştir. O, her şeyi bilir.”  ifadesiyle, harcayanların kazançları arasına maddî, manevî kazançların da katılacağının bildirilmiş olduğu görülmektedir.

           Cimrilik etmeden ihtiyacından fazla olan kazancını Allah yolunda harcayıp; zekât, sadaka, fitre verenler ile, fakirlerin infakı için maddî manevî harcamalar yapanların Allah katında değerleri artmakta, verilenlerden daha fazlasını Allah, garanti etmektedir. Bu garanti çerçevesinde, maddî varlıklarımızın yerlerine ulaştırılması dileklerimle.

           Saygılarımla. 25.11.2021 17:27

ÖNEMLİ NOT:

1-) KİTABIMIN FORMATI GEREĞİ:


           1- EZBERLEMEMİZ GEREKEN ÂYET' LERİ KISACA BAŞLANGIÇ CÜMLESİNE KIRMIZI FONTLA;
           2- ALTINA SÛRE NUMARASI, SÛRE ADI, ÂYET NUMARASI, HANGİ SAYFADA OLDUĞUNU MAVİ FONTLA;
           3- ÂYET MEÂLİNİ SİYAH FONTLA YAZMAKTAYIM.

           BU FORMAT, TEKRAR ETMELERİ BARINDIRSA DA, OKUMADA GERİ DÖNMELERİ ÖNLEME AÇISINDAN ZAMAN KAZANDIRACAĞI İÇİN, FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİM.

2-) KİTAPTAN DAHA FAZLA OKUYUCUYA ULAŞABİLECEĞİM İÇİN, SİTEMDE(www.koseyazilarinayorumlar.com), TÜM AÇIKLAMALI ÂYET’ LERİ SUNMAKTAYIM, İNŞALLAH!